Cumhurbaşkanı sayın  Erdoğan'ın 9 Mayıs 2024 tarihinde ABD'ye yapacağı  ziyaret öncesinde   ABD Başkanı Biden’ın “Şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok”  açıklamasının anlamı nedir? Beyaz Saray'dan VOA Türkçe'ye yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılıklı olarak uygun bir zamanda Beyaz Saray'da ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok" denmiştir. Türk basınında yer alan haberlerde  ziyaretin 9 Mayıs için planlandığı ve planlama üzerinde çalışıldığı belirtilmiştir. 
Bu süreçte Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 9 Mayıs günü ABD’ye yapması planlanan ziyaret, programların uyuşmaması nedeniyle, her iki taraf için uygun olacak ileri bir tarihe ertelenmiştir. Türkiye ve ABD arasında üst düzey diyalog devam edecektir" açıklamasını yapmıştır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin ertelendiği haberini ilk olarak Bloomberg haber sitesi yapmıştır.  Üst düzey bir yetkiliye dayandırılan habere göre erteleme, Erdoğan’ın programındaki değişiklikle ilgilidir. Reuters’a  açıklama yapan    Türk  yetkili de ziyaret için yeni bir tarihin belirleneceğini söylemiş, ertelemenin nedenine ilişkin net bir bilgi  paylaşılmamıştır. 
Bu süreçte Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby’nin  açıklaması  önemlidir: “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin programlanmış bir şey yok.”  “Speculation surrounding Turkish President Recep Tayyip Erdogan's anticipated visit to the United States on May 9 has been met with denial from US National Security Council Strategic Communications Coordinator John Kirby. While reports suggested Erdogan's visit, Kirby stated that ‘there is nothing scheduled for President Erdogan’s visit’, casting doubt on the previously planned event.”
“April 26 (Reuters) - Turkish President Tayyip Erdogan has postponed a White House meeting with President Joe Biden, a source familiar with the situation and a Turkish official said on Friday of a visit that had been tentatively planned for  May 9. A White House spokesperson, while not confirming the May 9 date, said: “We look forward to hosting President Erdogan at the White House at a mutually convenient time, but we have not been able to align our schedules and do not have any visit to announce at this time."
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği  22 Nisan Pazartesi günü “Erdoğan’ın Washington ziyaretinin iptal edilip edilmediğine” ilişkin soruya, “Şu anda, Beyaz Saray ziyaretiyle ilgili bir duyuru yok. Her fırsatta üst düzey temaslarda bulunma planlarımızda herhangi bir değişiklik yok"  açıklamasında bulunmuştur. Türk yetkililerin seyahatleriyle ilgili cevaplar için Türk makamlarına başvurulmasını önermiştir.
Bu görüşmenin yapılmamasını ben doğru buluyorum. Çünkü 24 Nisan 2024 tarihinde Biden,  ikinci defa sözde Ermeni soykırımı açıklamasını yapmıştır. Aradan  çok kısa bir süre geçtikten sonra Biden ile görüşülecek bir durum yoktur. 1981 yılında  dönemin Cumhurbaşkanı Ronald Reagan, Holokost'la ilgili  bildiride Ermeni soykırımından söz etmiş, ancak diğer Başkanlar bu terimi kullanmaktan kaçınmışlardır. Biden'ın selefi Donald Trump  ölümleri bir soykırım olarak görmediğini  açıklamıştır. Trump bunun yerine olayı "20. yüzyılın en kötü kitlesel zulümlerinden biri" olarak nitelendirmiştir.

2024  ABD Başkanlık seçimleri 5 Kasım 2024 Salı günü yapılacak, 2024 seçimlerinin galibi 20 Ocak 2025 Pazartesi günü göreve başlayacaktır. 22 Nisan 2023  tarihinde ABD Başkanı Joe Biden, 2024 seçimleri için adaylığını resmi olarak açıklamıştır. Bu durumda ABD yaşayan Türk kökenli seçmenlerin   Trump’a destek vermeleri gerekir. Türk kamuoyunun da bu konuda aydınlatılması ve Trump’a destek verilmesinin sağlanması önemlidir.
Biden’ın bu kararı almasında yardımcısı  Kamala Harris’in  etkisi olmuştur: “Today, we honor the 1.5 million lives lost during the Armenian genocide.”  
Harris, 2019 yılında  senatörler Bob Menendez ve Ted Cruz ile birlikte ABD Senatosu’na 1915 olaylarını soykırım olarak tanınması için önerge vermiştir. Senato’da yapılan oylamada kabul edilen tasarı o dönemde ABD Başkanı Trump’tan geri dönmüştü. Harris  açıklamasında “İnsanlık tarihinin en karanlık zamanlarından biri olan Ermeni soykırımının uygun bir şekilde tanınması için Ermeni toplumunun yanında olacağım” ifadesini kullanmıştı.

Biden 1,5 milyon Ermeni’nin katledildiğini açıklamıştır ama kaynak göstermemiştir. Çünkü, o tarihte  Batılı kaynaklarda  toplam Emeni nüfusu 1,5 milyon  olmayıp “1.800-1.056 milyon”  arasındadır.  
 Biden, 1,5 milyon Ermeni’nin iskeletlerinin hangi mezarlıklarda olduğunu  da açıklamamıştır. Bu açıklamayı yapmadığı sürece Biden suya yazı yazmaya devam eder.  Katledilen söz konusu 1,5 milyon Ermeni’nin mezarlarının nerede olduğu Biden’a sorulmalıdır. Ben bu görevi yerine getirerek bu soruyu soruyorum: “Where are the graves of 1.5 million Armenians?”

Ortalama olarak insanlarda bulunan 260 kemiğin toplam ağırlıkları 5 ile 6 kilo arasındadır.  Bu durumda 1,5 milyon insan kemiği (5.5 ortalama ağırlık) 8.250.000 kg eder. Yüksek asitli topraklarda kolay yok olan kemikler, asit oranı düşük ve alkali olmayanlarda  200-300 yıl sonra toprağa karışır.  Bu durumda 8.250.000 kg  tutan Sözde Ermeni kurbanlarının kemikleri nerededir? Bu soru cevapsız kaldığı sürece  uluslararasında Ermeni soykırımı yalanı  en azından parlamentolarda kabul edilmeye devam edecektir.
Biden’a  Ermenistan’ın ilk Başbakanı Ovanes Kaçaznuni’nin 1923 Parti Konferansı’na sunulan  “The Armenian Revolutionary Federation (Dashnagtzoutiun) has Nothing to do Anymore” kitabı   gönderilmelidir.  (First Prime Minister of the Independent Armenian Republic Translated from the Original by Matthew A. Callender, Edited by John Roy Carlson (Arthur A. Derounian) Published by the Armenian Information Service Suite 7D, 471 Park Ave. New York 22 1955 Price 75c)
“Askeri operasyonlara katıldık,  aklımız dumanlanmıştı, Türkler doğru yaptı, gerçekleri göremedik, olayların sebebi biziz, barış teklifini reddettik hataydı, Türklere karşı ayaklandık ve savaştık, isyanımızın temelinde büyük Ermenistan vardı, hiçbir zaman devlet olamadık, Türkiye Ermenistan’ı diye bir şey yok, şimdi neyimiz var? Teröre yöneldik, geçmişin kalıntısı Taşnak partisi artık son bulmalıdır, Taşnak partisi barışa engeldir.” 
1.5 milyon Ermenin katledildiğinin  yalan olduğu, bu rakamın 1.5 Milyon Yahudi katliamından çalındığını neden Türkiye Cumhuriyeti açıklamamaktadır?  Bu  rakam, Almanya’daki Auschwitz-Birkenau toplama kampının önünde yer almıştır. Bir farkla: 1,5 milyon Yahudi 1,5 milyon Ermeni olarak değiştirilmiştir. Belgesi yukarıdadır. “…where the Nazi’s murdered about one and half million men, women and children mainly jews from various countries of Europe.  Auschwitz - Birkenau 1940-1945.”
Bu,  uluslararası   sahtekarlıktır ama neden gündeme getirilmemektedir?  6-9 Haziran 2024 tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimlerinde  muhtemelen bazı ülkelerde yine sözde Ermeni soykırımı konusu gündeme gelebilecektir.  Şimdiden bu konuda hazırlıklı olunmasında yarar vardır. Çünkü Batı kamuoylarına bu konudaki yayınların sayıları giderek artmaktadır. 
Eğer Parlamento seçimleri öncesinde seçmenler aydınlatılmaz ise benzer bir karar yeni seçilen Parlamento tarafından da alınabilir: “1915-1917 yıllarındaki Ermeni olaylarını, Birleşmiş Milletler’in 9 Aralık 1948 tarihli kararındaki soykırım tanımına uygun bulur ve ilan eder, Türk hükümetinin de bunu kabul etmesini ister. Türkiye’nin bu olguyu reddetmesinin Avrupa Topluluğu üyeliğinin kesin engeli olduğunu açıklar.”
Türkiye gerekli önlemleri almalı, Ermeni tehcirinin bir soykırım olmadığını, 1,5 milyon rakamının da Auschwitz-Birkenau toplama kampının önündeki “1,5 milyon Yahudi” den alındığını dünya kamuoyu ile paylaşmalıdır.  Türkiye’nin  büyükelçilik sayfalarına sözde Ermeni soykırımı olmadığına ilişkin bir açıklama yapılmalı, Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Türk diplomatlarının isimleri  yazılmalıdır. Ermenistan Büyükelçiliklerindeki   sayfa gibi. “How many people died in the Armenian Genocide? There were an estimated two million Armenians living in the Ottoman Empire on the eve of WWI. Approximately ONE AND A HALF MILLION Armenians perished between 1915 and 1923. Another million found shelter abroad or Islamized” https://usa.mfa.am/en/genocide/
Ermenistan Büyükelçiliklerinde böyle bir sayfa varken  Türk Büyükelçiliklerinde “ONE AND A HALF MILLION” un  çalıntı rakam olduğu neden açıklanmamaktadır anlamış değilim. Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Türk diplomatlarına ilişkin bir sayfanın da   neden  yer almadığını  da anlamış değilim. 
Bu konu sadece Dışişlerine bırakılmamalı,  başta üniversiteler  olmak üzere uluslararası  yayın yapılmalı, 1,5 milyon Ermeni’nin iskeletlerinin nerede olduğu  sorulmalıdır. Ben, bana düşeni bir aydın olarak yerine getirdim: “Armenian Deportation is not a Genocide..!”
                                           
Talat Paşa Komitesi  tarafından ASALA tetikçilerinin katlettiği şehit diplomatlarımız için 24 Nisan’da İzmir Karşıyaka'daki  şehit diplomatlar anıtında anma töreni yapılmıştır. Komite Başkanı Hasan Korkmazcan, soykırım yalanıyla her 24 Nisan’da emperyalistlerin Türkiye tarihini karalamak istediğini,  soykırım yalanının “Perinçek-İşviçre Davası” ile sonuçlanmış olduğunu,   “Mış gibi”  bir tutum içinde olan Dışişleri Bakanlığını bu konuda göreve davet etmiştir. 

ASALA Ermeni terör örgütü  tetikçilerinin azmettirilmesi sonucunda 1970’li yıllar ve sonrasında 58'i Türk vatandaşı olmak üzere 77 kişinin öldürülmüş olduğu ve çok sayıda kişinin yaralandığı unutulmamalıdır.  Dışişleri Bakanlığının, ASALA terör örgütü tarafından şehit edilen Türk diplomat ve vatandaşlarını  Büyükelçiliklerimizin sayfasında açıklaması  uygun olur.  Bu konuda Ermenistan Büyükelçiliklerindeki aşağıda yer alan sayfadan örnek alınmalıdır: “Genocide recognition”


 

 ***
 “APRIL 24, 2024 Statement by President Joe Biden on Armenian Remembrance Day Today, we pause to remember the lives lost during the Meds Yeghern—the Armenian genocide—and renew our pledge to never forget.The campaign of cruelty began on April 24, 1915, when Ottoman authorities arrested Armenian intellectuals and community leaders in Constantinople. In the days, months, and years that followed, ONE AND A HALF MILLION ARMENIANS WERE DEPORTED, MASSACRED, OR MARCHED TO THEIR DEATHS—leaving families forever broken, and generations forever changed. As we mourn this tragedy, we also honor the resilience of the Armenian people. After enduring one of the darkest chapters in human history, survivors began forging a better future for our world. With courage and commitment, they rebuilt their lives. They preserved their culture. They strengthened the fabric of nations around the world—including our own. And they told their stories to ensure that the mass atrocities that began on this day 109 years ago are never again repeated. This remains our solemn vow. Today—and every day—the United States will continue to stand up for human rights and speak out against intolerance. We will continue to meet hate and horror with hope and healing. And, we will continue to stand with all those who seek a future where everyone can live with dignity, security, and respect.”
“Bugün Meds Yeghern (Ermeni soykırımı) sırasında kaybedilen hayatları anmak için duruyoruz ve asla unutmama sözümüzü yeniliyoruz. Zulüm kampanyası 24 Nisan 1915'te Osmanlı yetkililerinin Konstantinopolis'teki Ermeni aydınlarını ve cemaat liderlerini tutuklamasıyla başladı. Takip eden günlerde, aylarda ve yıllarda BİR BUÇUK MİLYON ERMENİ sınır dışı edildi, katledildi ya da ölüme yürüdü; aileleri sonsuza kadar parçalandı ve nesiller sonsuza kadar değişti. Bu trajedinin yasını tutarken aynı zamanda Ermeni halkının direnişini de onurlandırıyoruz. İnsanlık tarihinin en karanlık bölümlerinden birini atlattıktan sonra hayatta kalanlar, dünyamız için daha iyi bir gelecek kurmaya başladı. Cesaret ve bağlılıkla hayatlarını yeniden inşa ettiler. Kültürlerini korudular. Bizimki de dahil olmak üzere dünya çapındaki ulusların yapısını güçlendirdiler. Ve 109 yıl önce bugün başlayan kitlesel zulmün bir daha tekrarlanmaması için hikayelerini anlattılar. Bu bizim ciddi yeminimiz olmaya devam ediyor. Bugün ve her gün, Amerika Birleşik Devletleri insan haklarını savunmaya ve hoşgörüsüzlüğe karşı sesini yükseltmeye devam edecek. Nefreti ve dehşeti umutla ve şifayla karşılamaya devam edeceğiz. Ve herkesin onur, güvenlik ve saygıyla yaşayabileceği bir gelecek arayan herkesin yanında olmaya devam edeceğiz.”