Sakarya Gazetesi 10 Ağustos 1925 tarihinde rahmetli Ali Ulvi Bayraktar,Osman Işın ve Faruk Şükrü Yersel tarafından kuruldu. Gazete ismini Kurtuluş Savaşı sırasında gerçekleşen ve Eskişehir çevresinde de etkili olan Sakarya Meydan Muharebesi'nden almaktadır. Sakarya Meydan Muharebesi, her şeyin bitip tükendiği zannedilirken Türk Milleti'nin şahlanışını gösteren en mühim muhaberedir.

Gazetenin yönetimi Faruk Şükrü Yersel tarafından yürütülmekteydi. Eskişehir'de bulunan Sıcak Sular'da İstikamet Matbaası'nda basımı yapılan gazete 1937 yılından yayın hayatına son verdi.

Gazete yaklaşık 10 yıl aradan sonra rahmetli Abdurrahman Ünügür sahipliği ve yönetimiyle tekrar kurularak 24 Aralık 1946 yılında 1. sayı olarak tekrar yayın hayatına başladı. O günden bu güne de Eskişehir'de yayın hayatını sürdürmektedir. Abdurrahman Ünügür'ün vefat etmesinden sonra oğlu rahmetli Mehmet Üstün Ünügür gazetenin imtiyaz sahibi olarak yayın hayatını devam ettirmiştir.

1946 yılından 1970 yılına kadar eski belediye binasında bulunan Güzel-İş Matbaası'nda Marinoni marka el sallamalı baskı makinesiyle tipo baskı tekniğiyle çıkan gazete 1970 yılında alınan tek renk Solna ofset baskı makinesiyle basılmaya başlanmış ve Eskişehir'in ilk ofset baskı ile basılan gazetesi olmuştur. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'dan sonra Anadolu'da ofset baskı tekniğiyle basılmaya başlanan ilk gazete Sakarya Gazetesi'dir. 1979 yılında Üstün Ünügür tarafından Sakarya Gazetecilik ve Matbaacılık Ticaret Anonim Şirketi kurulmuş ve sonrasında gazetenin ofis ve matbaa bölümü İsmet İnönü Caddesi'nde bulunan Hacet Sokak'taki yeni adresine taşınmıştır. 1994 yılında ofis ve matbaa bölümü Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi 6. Cadde No:12'de asıl mesleği mimarlık olan Mehmet Üstün Ünügür'ün mimarlığını ve inşaatını yaptığı yeni tesisine taşınmıştır. Gazete yazar ve muhabir kadrosu bir süre bu tesiste çalıştıktan sonra, ofis bölümü 1995 yılında Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi'ndeki yerine taşınmış ve halen aynı adreste bulunmaktadır.

Anadolu basını ve Eskişehir'de pek çok ilke imza atan Sakarya Gazetesi, 2007 yılında Goss Community marka web ofset makinası tesisini kurarak Eskişehir'de ilk web ofset baskı tekniğine geçen gazete olmuştur.

1946 12 24

Sakarya Gazetesi folyo baskı ilave