Rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan-ı şerife ulaşmış bulunmaktayız Şüphesiz. Ramazan ayının gelmesiyle tüketicilerimiz Ramazan alışverişlerine yöneldi. 
***
Tüketicilerimizin ramazan ayına girerken yapacakları alışverişlerde dikkat etmesi gereken hususları sizlerle paylaşmak istiyorum. Gıda tüketimi normal günlere göre ramazan ayında artış göstermektedir. Bu nedenle bilhassa temel gıda alışverişelerdi dikkat etmemiz gereken hususlar şunlardır. Gıda alımlarında mutlaka ürünlerin son kullanma tarihine bakmalıyız. Alışverişlerde etiketsiz ve ambalajsız ürün satın alınmamalı, et ve et ürünlerinin sağlık kontrolünün yapıldığına ilişkin damgalı olmasına dikkat edilmeli. Alışveriş öncesi mutlaka ihtiyaç listesi yapılmalı. Alacağımız ürünlerin fiyat araştırması yapılmalı çünkü aynı ürün farklı yerlerde farklı fiyatlarda olabilmektedir. Alışverişlerin akşam saatlerinde yoğun olacağı düşünülürse sakin bir zaman diliminde yapılmalı.
***
Alışverişlerde raf üzerinde ürüne ait fiyat etiketinin olup olmadığına dikkat edilmeli. Raflarda ürün üzerinde bulunan fiyat etiketi ile kasada ödenen fiyatlara dikkat edilmeli. Ürün etiketi ile kasada fiyat farkı çıkması halinde geçerli olan fiyat tüketici lehine olan fiyattır. Tüketicilerimizin mutlaka ürün alımlarında fiyat karşılaştırması yapmalılardır
***
Sayıları az da olsa bazı art niyetli kişiler tarafından ve daha çok ramazan ayında ortaya çıktığı düşünülen merdiven altı üretimi dediğimiz sağlıksız ortamlarda üretilen, hazırlanan tüketime sunulan başta temel gıdamız olmak üzere ürünlerin alımı konusunda tüketiciler olarak dikkatli olmalıyız ve yapacağımız alışverişleri bilindik yerlerden yapmalıyız.
***
Gıda tüketiminin arttığı ramazan ayında zam fırsatçılarına fırsat verilmemeli. Denetim görevi yapan kurumların da her zaman olduğu gibi bu ramazan aynıda da gerekli tedbirleri alacaklarından daha sık denetim yapacaklarından asla kuşkumuz yok.  Bilhassa temel gıda ürünlerinde denetim görevi üstlenen tüm kurumlar Kuruluşların her yıl Ramazan ayı içerisinde gıda fırsatçılarına karşı aldıkları önlemlerini artıran görevlilere yardımcı olmalıyız olumsuz bir durumla karşılaşmamız halinde mutlaka Zabıta müdürlüklerine ve diğer denetim görevini sürdüren görevli kurumlara bildirmeliyiz. Ramazan ayının tüketicilerimize bereket ve hayırlar getirmesini diliyorum.