Bakan Işıkhan, AK Parti MYK toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, milyonlarca çalışanın beklediği staj sigortası ve kademeli emeklilikle ilgili bir düzenleme yapılmayacağını belirtti.

Staj sigortası konusu, özellikle 2000-2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu'na girişi olan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini kaçıran SSK ve Bağ-Kur'lu milyonlarca çalışanı ilgilendiriyordu. Ancak Bakan Işıkhan, bu konuda herhangi bir çalışma olmadığını ifade etti.

EYT düzenlemesinden etkilenen staj yapan çalışanlar, o dönemde stajlarını tamamlayıp prim gün sayılarını dolduramamıştı. Bu nedenle, staj dönemlerinin emeklilik hesaplamalarına dahil edilmesini talep eden birçok kişi bulunuyordu.

O M M Ky Sl Kfkyt Ao N4Mzd Fpg

Yeni düzenlemeler zorunlu hale geliyor! Yeni düzenlemeler zorunlu hale geliyor!

Ayrıca, 9 Eylül 1999 tarihinden öncesini kapsayan düzenlemeyi bir gün veya birkaç ayla kaçıranlar da yaşanan mağduriyete dikkat çekerek düzenleme tabelinde yer almayı talep ediyorlardı.

Kademeli emeklilik ise belirli şartları sağlayan bireylerin emeklilik sürecini kademeli olarak yaşamalarını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde, emeklilik yaşı ve prim gün sayısı yerine her iki şartın da kademeli olarak doldurulması esas alınır. Ancak Bakan Işıkhan, bu konuda da herhangi bir çalışmanın olmadığını  belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi