Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, "15 sene sonra Ay'ın üzerinde koloniler göreceğiz. Ay'ın üzerinde insanlar yaşayıp üretim yapabilecek. Yakın yörüngede 100 bin civarında uydu ve çok sayıda uzay istasyonu göreceğiz. Bazı organlar ve dokular üretilebilecek. Kristal olarak büyümesi gereken yapılar, yer çekiminin etkisinden uzakta çok iyi şekilde üretilebilecek” dedi.

WhatsApp'tan devrim oluşturan özellik: Artık bu uygulama yok! WhatsApp'tan devrim oluşturan özellik: Artık bu uygulama yok!

Ostim Teknik Üniversitesi'nin 2023-2024 Akademik Yılı açılışına katılan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, açılış dersinde Türkiye’nin uzay çalışmaları ve bu konudaki hedeflerini paylaştı. Türkiye’nin uzay çalışmaları konusunda geç kaldığını belirten Yıldırım, “Uzay çalışmalarını başlatmakta ve Uzay Ajansı kurmakta biraz geciktik. Bu geç kalma bize pahalıya patladı. Şu anda birçok konuda geriden geliyoruz. 2018'de Uzay Ajansı'nın kurulmasıyla Türkiye ciddi bir adım attı ve artık biz de bu yarışta varız sinyalini verdi. Türkiye’nin uzay sahasında yetişmiş insanı çok az. 2020 yılı boyunca 4 çalıştay yaptık. Oradaki raporlar ışığında Türkiye’nin ilk milli uzay programını hazırladık. Bu on yıllık bir program ve on ana hedef barındırıyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Sakarya Gazetesi