TEI'den o konuda rekor geldi! TEI'den o konuda rekor geldi!

 Geliştiren Zatu uygulamasıyla kullanıcılar sadece deprem sinyalleri almayacak. Acil durum yardım özelliği sayesinde, kullanıcılar yakınlarıyla tehlikede olduğunu, kişisel sağlık bilgilerini ve konumunu uygulama üzerinden tek tuşla paylaşabilecek. Aynı zamanda uygulamanın merkez ekibi, olası afet anında bu bilgileri ilgili birimlere aktaracak.

48 kişiden oluşan bir ekip, 2 yıl boyunca titizlikle çalışarak Zatu isminde doğal afet/sosyokritik uygulamasını geliştirdi. Uygulama hakkında Zatu Kurucusu Erdal Akkaya bilgiler verdi. Erdal Akkaya, kişilere afet sırasında farklı şekilde ulaşımı hedeflemesinin yanı sıra sadece afet değil, birçok sosyokritik durumlarda da yardım sağlayan kendi alanında inovasyon oluşturan bir uygulamayı yayınladıklarını belirtti.

Akkaya sözlerine şöyle devam etti: ''Zatu, afet öncesi ve sonrası ile ilgili yapmış olduğu çalışmalarda, toplumun afet bilincini artırmayı, teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmayı ve halkı çözüm odaklı yaklaşımlara teşvik etmeyi hedefler. Bu kültür girişimi için ekibimiz, gelecekteki afetlere karşı toplumun daha bilinçli olmasını sağlamak ve afet sonrası iyileşme sürecinin hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşmesini desteklemek amacıyla sürekli olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Sadece deprem sinyalleri veren basit bir uygulama değildir. Acil durum yardım özelliği sayesinde, kullanıcılar yakınlarıyla tehlikede olduğunu, kişisel sağlık bilgilerini ve konumunu uygulama üzerinden tek tuşla paylaşır. Aynı zamanda merkez ekibimiz olası afet anında bu bilgileri, ilgili birimlere aktarır. Kullanıcıların Acil çağrı tuşu ile hızlıca organize olabilmeleri sayesinde can kayıplarının ve kayıp vakalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz."

Editör: Sakarya Gazetesi