Anadolu Üniversitesinde 2019 yılında faaliyet göstermeye başlayan 60+Tazelenme Üniversitesinde öğrenim gören en küçüğü 60, en büyüğü ise 82 yaşında olmak üzere 245 öğrenci eğitim alıyor. Verilen eğitimler 60 yaş üstü öğrencilerin hem sosyalleşmesine hem de çeşitli alanlarda yeni beceriler kazanmasına imkan sağlıyor. Dördüncü sınıf öğrencilerinin derslerden en renklilerinden biri de; Örgü Teknikleri dersi.

Kurban pazarında sıkı denetim Kurban pazarında sıkı denetim

A W209851 02

En küçüğü 60 en büyüğü ise 82 yaşında olan öğrenciler, örgü örerek psiko-motor gelişimlerini sürdürmeyi amaçlıyor. Özellikle erkek öğrencilerin büyük bir ilgi ile katıldığı derste renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Örülen örgüler sayesinde öğrenciler  alzheimer başta olmak üzere birçok hastalıktan korunmuş oluyor. Dönem sonunda toplanacak olan el emeği ürünler, ihtiyaç sahiplerine teslim edilecek.

“En küçüğü 60, en büyüğü 82 yaşında olan yaklaşık 245 öğrencimiz var”

Yapılan faaliyetler ve Örgü Teknikleri dersinin yararları hakkında konuşan 60+ Tazelenme Üniversitesi Anadolu Kampüsü Kurucu Koordinatörü Doç. Dr. Emre Birinci, “Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş üstü öğrencilerimize 4 yıl eğitim veren bir sosyal sorumluluk projesi. Şu an en küçüğü 60, en büyüğü 82 yaşında olan yaklaşık 245 öğrencimiz var. Bugün sizleri de konuk ettiğimiz dersimiz Örgü Teknikleri dersimiz. İleri yaşla beraber psiko motor becerilerinin gelişimi çok önemli. O yüzden bu dönem öğrencilerimize örgü teknikleri dersini açtık ve yoğun bir ilgi de gördü. Erkek öğrencilerimiz hayatlarında ilk kez örgü örme sürecini yaşadılar. Buradan çıkan ürünleri de sosyal yardım çerçevesinde ihtiyaç sahibi bir yere de bağışta bulunacaklar. Öğrencilerimiz şu an araştırıyorlar. Bunları ya deprem bölgesine ya da doğuda ihtiyaç olan kırsal alandaki bir bölgeye gönderecekler. Aslında Tazelenme Üniversitesi'nin en önemli faydalarından birisi sosyalleşmeyi sağlıyor. Özellikle ileri yaşla beraber emeklilik sürecine denk gelmesi ve bireylerin evlerinden dışarı çıkmaması onların yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi. Ancak Tazelenme Üniversitesi'yle beraber haftada 2 ya da 3 gün üniversiteye geliyorlar. Anadolu Üniversitesi'nde alanında uzman hocalardan eğitimler alıyorlar. Üniversite ortamında gençlerle beraber kampüs ortamını solumaları onlar için oldukça önemli oluyor. Bu süreçten çok da mutlular. Örgü örmenin faydaları konusunda bilimsel çalışmalar mevcut. Örgü örmenin alzaymır hastalığının önlenmesinde, bilişsel fonksiyonların korunmasında ve işlevini sürdürmesinde oldukça önemli” dedi.

Kaynak: İHA