Kaya mezar odası, ölüyü yerleştirmek için kullanılan küçük bir hücre içermektedir ve tavanı hafif tonozlu bir yapıya sahiptir.

Dikkat çeken detaylar

Mimarisinde dikkat çeken detaylardan biri, mezar odasının ön yüzündeki kapı boşluğundaki süslemelerdir. Kapı boşluğunun her iki yanında yer alan iki heybetli aslan, karşılıklı duran bir çifti simgeler. Bu aslanların ayakları altında ise birer yavru aslan bulunmaktadır. Kapı üstünde ise hayat ağacını andıran bir kitle ve bunun üstünde her iki yana uzanmış kanatlı güneş kursu kabartma olarak yer almaktadır.

Muğla'da 4 büyüklüğünde korkutan deprem! Muğla'da 4 büyüklüğünde korkutan deprem!

Tarihi ve kültürel önemi

Aslantaş, muhtemelen önemli bir Frig kralının mezarını içermektedir. Yapılan yeni incelemeler, bu mezar odasının M.Ö. 13. yüzyıla kadar uzandığını göstermektedir. Bu, Aslantaş'ın tarihi ve kültürel önemini daha da artırmaktadır.

Mimari yapısı

Frig Dönemi'ne ait bu benzersiz kaya mezar odası, sadece mimari yapısıyla değil aynı zamanda üzerindeki detaylı kabartmalarla da dikkat çekmektedir. Aslantaş, zengin tarihine ve sanatsal değerine rağmen, hala birçok gizemi içinde barındırmaktadır ve araştırmacılar için önemli bir konu olmaya devam etmektedir.

Editör: Sakarya Gazetesi