Yeni düzenlemelerle birlikte gıda etiketlerinde önemli değişikliklere gidildiğini açıklayan Bakan Yumaklı, tüketicilerin karıştırılabilecek gıdalarla ilgili daha güvenilir bilgilere erişmelerini sağlamanın sağlık ve güvenlik açısından önemli olduğunu vurguladı.

Etiketlerde değişiklik

Benzer gıdaların etiketlerinde "tadında", "lezzeti" veya "keyfi" gibi ifadelerin artık kullanılamayacağını belirten Bakan Yumaklı, bu adımın tüketicilerin aldatılmasını önlemeye yönelik olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Bakan Yumaklı, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, ALO 174 Gıda Hattı'nın 15. yıl dönümünü kutlayarak, "En iyi gıda denetçisi halkımızdır" diyerek bu hattın önemine vurgu yaptı.

Yeni düzenlemeler zorunlu hale geliyor! Yeni düzenlemeler zorunlu hale geliyor!

Bakan Yumaklı, Gıda Hattı'na gelen ihbar ve şikayetlerin hızla yanıtlandığını belirterek, bu hattın tüketicilerin sesini duyurmasına ve sorunların çözülmesine önemli bir katkı sağladığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son düzenlemelerle tüketicilerin daha fazla korunmasını amaçlayarak gıda etiketlerinde önemli değişikliklerin yapıldığını duyurdu.

Şeffaflık artacak

Tüketicilerin alışveriş deneyimini iyileştirmek ve doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen düzenlemeler, gıda endüstrisinde şeffaflığı artıracak nitelikte. Yumaklı, gıda etiketlerinde kullanılacak fontların, boyutların ve stillerin standart hale getirileceğini belirtti. Özellikle içeriğinde gerçek meyve bulunmayan ürünlerin, meyve görselleriyle satılamayacağını vurgulayarak tüketicilerin yanıltılmasına izin verilmeyeceğini ifade etti. Bu düzenlemeyle birlikte, ürünlerin gerçek içeriği konusunda netlik sağlanarak tüketicilerin bilinçli tercih yapmalarına olanak tanınmış olacak.

Kaynak: Haber Merkezi