×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Resmi İlanlar Politika Teknoloji Eğitim Sağlık Yurttan Spor Kültür Sanat Eskişehirspor Foto Şaka

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Karikatürler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

En yırtıcı dinozorla ilgili müthiş keşif

Dinozorlar döneminin en bilinen türlerinden biri olan Tyrannosaurus rex; heybetli gövdesi ve sivri dişlerine tezat olan minik kollarıyla dikkat çekiyor. Bilim dünyası, bu gösterişli dinozorun neden bu kadar kısa kollara sahip olduğunu araştırıyor.

Teknoloji 05/04/2022 10:27 05/04/2022 10:28

A- A+

Uzunluğu 12 metreyi geçen yetişkinleri 4-6 ton ağırlığında olan ve tek ısırışta 230 kg’ı aşkın et yiyebilen Tyrannosaurus rex, kısa kollarıyla bilim dünyasının odağı oldu.

Bir paleontolog, Tyrannosaurus rex’in çok küçük önkollara sahip olduğunu, çünkü onları yaralanmalardan korumak için yapılarının evrimleştiğini iddia ediyor.


Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Kevin Padian, fosil kayıtlarının Trex’in atalarının daha uzun önkollara sahip olduğunu gösterdiğini, ancak yaralanmalardan kaçınmak için daha kısa olacak şekilde evrimleştiklerini öne sürdü.

Son kanıtlar da Trex’in yalnız bir avcı olmayabileceğini, avını sürüler halinde takip edip yiyip bitirdiğini gösteriyor.

YORUM YAP

haber yazılımı | Copyright © 2022