×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Resmi İlanlar Politika Teknoloji Eğitim Sağlık Yurttan Spor Kültür Sanat Eskişehirspor Foto Şaka

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Karikatürler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Bilim dünyası 9'ncu gezegenin peşinde

Güneş Sistemimizde dokuzuncu bir gezegen keşfedilmiş olabilir. 1983'te toplanan verileri inceleyen astrofizik profesörü dokuzuncu bir gezegenin varlığı üzerinde duruyor.

Teknoloji 17/11/2021 11:43 17/11/2021 13:57

A- A+

Imperial College London’ın önde gelen astronom ve Emeritus astrofizik profesörü olan Michael Rowan-Robinson, bir uzay teleskopu tarafından toplanan verilerin dokuzuncu gezegen teorisi için olası bir aday olduğunu gösterdi. Veriler, 1983’te fırlatılan Kızılötesi Astronomik Uydu (IRAS) tarafından yapılan tarihsel gözlemlerden alındı.

Rowan-Robinson, verilerde keşfedilmemiş herhangi bir şey olup olmadığını görmek için IRAS’ın on aylık görevinden gelen verilere bakmaya karar verdi. Profesör, bir gözlem ile diğeri arasında yavaşça hareket eden nesnelere dikkat etti. Gökbilimci verilerdeki yüzlerce kaynağı inceledi; özellikle 1983 yılının haziran, temmuz ve eylül aylarında yapılan üç gözlem ilgisini fazlasıyla çekti. Gözlemleri, yeni gezegenin Dünya’dan üç ila beş kat daha büyük olabileceğini öne sürdü.

 

YORUM YAP

haber yazılımı | Copyright © 2021