Milli Eğitim'den 23 Nisan'a özel gazete Milli Eğitim'den 23 Nisan'a özel gazete

Havacılık endüstrisi ve Avrupa Birliği tarafından Ufuk Avrupa aracılığıyla projelere toplam 26 milyon euro fon sağlayan, Dijital Avrupa Gökyüzü Araştırma ve İnovasyon Programı çerçevesinde toplam 100 başvurudan 18’i desteklenmeye değer görülürken, yenilikçi projeler; Avrupa'da hava trafik yönetimini akıllı ve sürdürülebilir kılmak amacıyla yenilikçi konseptler, metodolojiler ve teknolojiler üretmeyi amaçlayan çeşitli konuları ele alıyor.
Eskişehir Teknik Üniversitesi ATMACA projesiyle Türkiye’ye SESAR projelerinde ilk koordinatörlük ünvanını kazandırdı. Eskişehir Teknik Üniversitesi ATMACA projesi ile Türkiye’ye SESAR projelerinde ilk koordinatörlük ünvanını kazandırırken, proje SESAR projeleri arasında Avrupa Birliğinde kadın koordinatör tarafından yürütülecek az sayıdaki projelerden birisi olarak yerini aldı. Dr. Öğr. Üyesi Fulya Aybek Çetek’in uluslararası koordinatörlüğündeki proje, üniversitenin Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Hava Trafik Kontrolü Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cem Çetek, Dr. Öğr. Üyesi Emre Aydoğan; Öğr. Gör. Dr. Okan Saldoğan ve Havacılık Yönetimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Savaş S. Ateş ve Dr. Öğr. Üyesi Emircan Özdemir'den oluşan proje ekibi tarafından yürütülecek.
5 farklı ülkeden toplam 7 proje ortağı olan ATMACA projesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi (Türkiye) liderliğinde Türk Hava Yolları (Türkiye), Deep Blue (İtalya), De Montfort University (United Kingdom), Ecole Nationale de l'Aviation Civile (ENAC- Fransa), SAERCO (İspanya), Universidad Politécnica de Madrid (İspanya) paydaşlığında gerçekleştirilecek.
ATMACA projesi ile hava-yer entegrasyonunda havacılıkta kullanılan mevcut iletişim sistemlerine internet tabanlı yenilikçi bir teknoloji geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında hava-yer entegrasyonunda havacılıkta kullanılan mevcut iletişim sistemlerine internet tabanlı yenilikçi bir teknoloji geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje, uçuşun tüm alanlarında internet protokol servisini (IPS) temel alan havacılık telekomünikasyonu (ATN) aracılığıyla etkili, kesintisiz, birlikte çalışabilir havadan yere veri bağlantısı sağlayan iletişim teknolojilerini ve dijital uçuş izleme ve yönetim ortamını sağlayan yenilikçi bir çözümü ele alıyor.

Editör: Sakarya Gazetesi