Basın Konseyi, Türkgün Gazetesi'nin, gazeteciler Timur Soykan, Murat Ağırel, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ı hedef göstererek haber yapmasına karşı tepki göstererek açıklama yaptı.

Basın Konseyi'nin yaptığı açıklama şu şekilde:

Eskişehir'in o ilçesinde 600 keklik salındı! Eskişehir'in o ilçesinde 600 keklik salındı!

Türkgün gazetesinin Sinan Ateş cinayetiyle ilgili program nedeniyle Halk TV ile programın yorumcusu gazeteciler Barış Terkoğlu, Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Timur Soykan’ı tehdit etmesini şiddetle kınıyoruz. Bir siyasi partinin yayın organın 21.06.2024 tarihinde manşetten yayınladığı haberde, gazeteciliğin yüzakı olan değerli meslektaşlarımızı tehdit etmesi asla kabul edilemez. Meslektaşlarımız Terkoğlu, Ağırel, Pehlivan ve Soykan haber ve köşe yazılarının yanı sıra Halk TV’de yaptıkları programda, Başkentin göbeğinde güpegündüz işlenen siyasi cinayetin soruşturması ve açılan davayla ilgili kamuoyunu aydınlatma görevini başarıyla yapmıştır. Hedef gösterilen haberdeki ‘şov yapıyorlar’ iddiasının aksine halkı bilgilendirerek gerçek gazetecilik görevini yerine getiriyorlar. Her türlü tehdide karşın bir milim geri adım atmadan gazetecilik görevini yerine getirmeye devam
edeceklerini ilan eden bu onurlu gazetecilerden Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel aynı zamanda Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyesidir. Basın Konseyi olarak, tehdit edilen ve hedef gösterilen meslektaşlarımıza asla yalnız olmadıklarını iletiyor; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engelleme girişimlerine karşı başta yargı olmak üzere tüm sorumluları göreve çağırıyoruz.
BASIN KONSEYİ

Editör: Haber Merkezi