Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yaklaşık 20 milyon öğrenci için ara tatilin son ders zili bugün çalacak. 2023-2024 eğitim öğretim yılı takvimine göre birinci dönem ara tatili 13 Kasım Pazartesi günü başlayacak ve 17 Kasım Cuma günü sona erecek. Öğrenciler, ara tatil öncesi son derslerine bugün girecek. Kasım ayı ara tatilinde öğretmenlerin seminerleri son kez çevrimiçi yapılacak. Öğretmenler, çevrim içi mesleki eğitim sunumlarına katılacak.

Üniversitede farkındalık etkinliği Üniversitede farkındalık etkinliği

"Tatillerdeki sıklık arttıkça öğrencilerin derse dönüşleri daha uzun bir süre alıyor"

Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu, ara tatillere ilişkin İhlas Haber Ajansı’na (İHA) özel açıklamalarda bulundu. Eğitimci-Yazar Beledioğlu, tatillerin dozunda olması gerektiğini ve her zaman için öğrenciye katkı sağlamasına dikkati çekerek, "Tatillerdeki sıklık arttıkça öğrencilerin derse dönüşleri daha uzun bir süre alıyor. Özellikle de matematik becerilerinde gerileme olduğuna dair çok sayıda bilimsel çalışma var. Zihnimizin bir esnek özelliği var buna nöro plastik beyin deniliyor. Bu bir süre sonra dersten hızla kopuyor ve derse uyum sağlayamama moduna giriyor. Bunun için bu tatili ben çıktığı günden beri uygun görmüyorum. Öğrencilerin geri dönüşünü yani derse zihinsel dönüşünü son derece geciktiriyor. Bu her 2 tatilin kesinlikle kaldırılması gerekiyor. Öğrenciler bu tatile taraftar, veliler taraftar değil" değerlendirmesinde bulundu.

"Matematik becerilerinde düşüş yaşamamak için matematik derslerine çalışsınlar"

Bu ara tatilin kişilerde öz saygının gelişimine katkı sağlayabileceğini ve öz saygının öğrencilerin kendi vakit ayırmasıyla gelişeceğini vurgulayan Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu, şunları söyledi:

"Öz saygı dikkatimizin, motivasyonumuzun, büyük hedefler peşinde koşmamızın temelini oluşturuyor. Bu tatillerde benim gördüğüm şu; 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerinin çalışmaya devam edeceklerini söylüyorlar. Öğrencilerimize ana tavsiyemiz şu; 9 günlük tatil süresinde mutlaka çok sevdiği aktivitelere, çok sevdiği arkadaşlarına, çok sevdiği kitaplara ve elbette ki en vazgeçilmez olan anne babalarına zaman ayırmalarını tavsiye ediyorum. Bu tatilin yarısında sosyal aktivite yarısında mutlaka derslerinde çalışması gerekiyor öğrencilerimizin. Mutlaka kitap okusunlar. Özellikle matematik becerilerinde düşüş yaşamamak için matematik derslerine çalışsınlar. Uyku düzenlerine asla bozmasınlar. Çünkü uyku düzeni esnekliğini kaybettiklerinde de ona tekrar dönmek için en az bir 10 gün daha kayıp yaşayacaklardır, bunlara dikkat etmeleri gerekiyor."

Editör: Sakarya Gazetesi