×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Resmi İlanlar Politika Teknoloji Eğitim Sağlık Yurttan Spor Kültür Sanat Eskişehirspor Foto Şaka

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Karikatürler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Sülahi Özalp

Malı teslim almadan cayılabilir

Tüketicimiz bir mağazadan taksitle bir mal alıyor ve almış olduğu malla ilgili taksitle satış sözleşmesi imzalıyor. Sözleşmenin yapılmasından iki gün sonra tüketici malı almaktan vaz geçiyor ve yapmış olduğu taksitle satış sözleşmesinden dönmek istiyor. Tüketici malları satın aldığı mağaza gidiyor ve satıcıya ’’Sizinle yapmış olduğum taksitle satış sözleşmesinden dönmek istiyorum ‘’diyor.
***
Mağaza yetkilisi tüketicinin bu talebini ret ediyor ve ‘’Siz taksitle satış sözleşmesinden vazgeçmek isteyebilirsiniz ama daha malı size teslim etmedik size malı teslim edelim sonra isterseniz cayabilirsiniz’’ diyor. Tüketici soruyor ‘’Benim taksitle satış sözleşmesinden cayma hakkım var mı ve bunu malı teslim almadan da cayabilir miyim’’ diye soruyor.
***

Tüketicimizin sorusuna cevap vereyim; Öncelikle taksitle satış sözleşmesinin tanımını yapacak olursak;‘’6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki kanun 17 maddesi Taksitle satış sözleşmesi,  satıcı ve sağlayıcının malın teslim veya hizmetin ifasını üstlendiği, tüketicinin de bedeli kısım kısım ödediği sözleşmelerdir. Tüketici 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin taksitle satış sözleşmesinden cayabilir’’ demektedir.

***

‘Tüketicimizin sormuş olduğu malı almadan da cayma hakkım var mı sorusu;6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanunun ve yönetmeliği gereğince; Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir’ diyor. Bu durumda tüketicimiz malı teslim almadan da cayma hakkını kullanabilir.


Yine ilgili yönetmeliğe göre; ‘’Tüketicinin cayma hakkını kullanması durumunda, satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren yedi gün içinde almış olduğu bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi, tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmekle yükümlüdür’ ’denmektedir
***.

Bu durumda tüketicilerimiz taksitle satış sözleşmesinden 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin malı teslim almadan da cayabilirler. Tüketicilerimiz Cayma bildirimini yazılı olarak ve iadeli taahhütlü posta ile veya kalıcı veri saklayıcı ile yapmaları gerekir.


 

YORUM YAPIN

haber yazılımı | Copyright © 2021