×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Resmi İlanlar Politika Teknoloji Eğitim Sağlık Yurttan Spor Kültür Sanat Eskişehirspor Foto Şaka

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Karikatürler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Ece Bilgin

Leyleklere de Kıydılar..

Uzun yıllardır yeri geldiğinde söylerim, “cinnet mevsimindeyiz” diye. Hemen her gün, her sabah uyanırken, yine ne akla, vicdana sığmaz olaylarla karşılaşacak, yaşayacak, duyacak, göreceğiz diye başlar olduk güne.
Kadına, çocuğa, hayvana yapılan şiddet, yasa tanımazlık tavan yaptı, önüne geçilmez bir hal aldı. Aksini iddia etmek olanaksız.
     Bu durumdan en çok da, ekolojik zincirin en zayıf, en korumasız olanları, hayvanlar etkilenir oldu açıkçası. İnsan ellerinin o kanlı, çirkin parmakları, ne karadaki ne sudaki ne de havadaki eko sistemin, dünyayı ayakta tutan canlılarına acımadan, hiç düşünmeden uzanıp silahlarının namlularına dokunmakta.
     Bu kurbanlardan sonuncusu, geçen hafta Afyon’da, göç yolundaki leylekler oldu ne yazık ki. O, binlerce kilometre uzaktan, vatanımıza, topraklarımıza göçen, ev kurup yavru sahibi olan güzeller güzeli tam üç leylek canlı hedef tahtası yapılıp vurulmuş ve canlarından edilmiş. Bu nasıl bir acımasızlıktır?
     Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı AKÜREM Müdürü Prof. Dr. Emine Hesna Kandır duruma isyan ederek, bu sene yırtıcı kuşlar dahil 6 cana kıyıldığını kaydedip, "Ne yazık ki vurulan canlıların yaban hayatına dönmeleri çok mümkün olmuyor. Ya kanatlarından ya bacaklarından vurulmuş ve ağır yaralı halde merkezimize getiriliyorlar. İnsanoğlunun tüfekle atış yapma sevdası, bazı yaban hayvanları için acı verici ve ölümle sonuçlanan vakalar olarak karşımıza çıkıyor. Doğaya ve diğer canlılara karşı bilinç düzeyimizi yükseltmemiz gerekiyor. Ekosistemin birer parçası. Her birinin varlığı sürdürülebilir ekosistem için gerekli. İnsan, başka bir canlının acısını hissedebiliyorsa insandır. Can yakmaktan vazgeçmeliyiz" diye konuşmuş.
     AKÜREM'in sosyal medya hesabından ise, Söylenecek çok söz var. Var da neresinden başlamak lazım? Kaçak avcılıktan mı? Ruhsatsız silahlardan mı? Her canlıyı hedef gören vicdansızlardan mı? Söylenecek sözler hep haybeye. Yapılacak yorumlar, beddualar boşuna. Tek şansımız var; o da eğitim. Vicdanlı ve bilinçli bir nesil için eğitim, gerisi hikaye" paylaşımı yapıldı. 
     Bu paylaşıma birebir katılıyorum; hepsinin başı ve en etkin yolu eğitim, tüm bu olumsuzlukları eğitimle yenebiliriz ancak. Eğitimse, öncelikle evden, anne babadan, sonrasında elbette okullardan geçer. 


 

YORUMLAR

...
Berrak Arslan
Canlara kıymayın onlarda anne ve babalar onlarsız evlatları büyüyemezler. Birçok doğa olayının gerçekleşmesinde onlarında payı ve hakkı var biraz sevgi ve merhamet lütfen. Saygı ve Segilerimle.

YORUM YAPIN

haber yazılımı | Copyright © 2022