×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Resmi İlanlar Politika Teknoloji Eğitim Sağlık Yurttan Spor Kültür Sanat Eskişehirspor Foto Şaka

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Karikatürler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Proje 2026 yılına sarktı

ABD'nin uzay ajansı NASA, 2024 yılına planladığı kadın astronot projesini yine ertelemek durumunda kaldı. Söz konusu fırlatmanın 2026 yılına bile zor yetişeceği düşünülüyor.

Teknoloji 02/03/2022 17:16 02/03/2022 17:16

A- A+

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’a tekrar gitmek istiyor. Bu seferki plan ise Artemis göreviyle ilk defa kadın bir astronotu Ay’a göndermek. Söz konusu görevdeki her bir fırlatma, en az 4,1 milyar dolara mal olacak.

Ama yapılan açıklamalara göre, başta 2024 yılı için hedeflenen görev, 2026 yılına bile zor yetişebilir. Gecikmenin sebebi ise; teknik zorluklar, Jeff Bezos’un NASA’ya açtığı dava ve zayıf iş performansları olarak sıralanıyor.

Her şey planlandığı gibi giderse, NASA, ilki insansız ve ikincisi mürettebatlı olmak üzere, Ay’ın yörüngesinde iki görev gerçekleştirecek.

EN AZ 4,1 MİLYAR DOLARA MAL OLUYOR
Artemis programıyla ilgili konuşan NASA Genel Müfettişi Paul Martin, verileri gözden geçirerek, her Artemis görevinin en az 4,1 milyar dolara mal olacağını açıkladı.


Martin, “NASA’nın 2021’den 2025’e kadar Artemis’e 53 milyar dolar harcayacağını tahmin ediyoruz, ayrıca ilk dört Artemis görevinin fırlatma başına 4,1 milyar dolara mal olacağını gördük, bu da bize sürdürülemez gibi görünen bir meblağ” dedi.

YORUM YAP

haber yazılımı | Copyright © 2022