×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Resmi İlanlar Politika Teknoloji Eğitim Sağlık Yurttan Spor Kültür Sanat Eskişehirspor Foto Şaka

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Karikatürler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Kendi teleskobunu yaptı

Bursa'da bir vatandaş, kendi evinde imal ettiği teleskoplarla her gün gezegenlerin fotoğrafını çekiyor.

Teknoloji 24/12/2021 10:52 24/12/2021 10:52

A- A+

Şenol Şanlı, içindeki uzay tutkusunu hiçbir zaman kaybetmedi. Yaptığı araştırmalar sonucu kendi teleskobunu üretmeyi başardı. Bu zaman kadar yaptığı çok sayıda teleskopla da her gün gezegenleri takip edip onların fotoğrafını çekiyor. Çektiği fotoğrafları ise sosyal medya hesabından herkesle paylaşıyor. Bilim ve uzay tutkunu Şanlı, teleskopla ilgili bildiği bütün bilgileri okullarda çocuklara da aktarıyor.

ekstil işinden emekli olan Şenol Şanlı, şunları söyledi:


* 22 yıldır amatör olarak teleskop yapımı, astro fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Kendi yaptığım teleskopla gözlemler yapıyorum ve meraklılarına gözlemler yaptırıyorum. Öğrendiğim bilgileri okuldaki seminerlerde paylaşıyorum.

* İçimde hep bir merak vardı. Gökyüzündeki yıldızları mahallemin sokakları gibi tanıyorum. Gökyüzünde 88 tane takım yıldızı var, hepsini gözlemliyorum. 12 ay boyunca ayın dolunay halinin 12 ayrı fotoğrafını çektim. Bunları tek bir karede bir araya getirdim.

YORUM YAP

haber yazılımı | Copyright © 2022