×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Resmi İlanlar Politika Teknoloji Eğitim Sağlık Yurttan Spor Kültür Sanat Eskişehirspor Foto Şaka

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Fransa'da tepki çeken karar

Fransa, "radikalleşme" iddiasıyla 6 caminin kapatılması ve 10 derneğin feshedilmesine yönelik işlemleri başlattı.

Dünya 02/10/2021 09:12 02/10/2021 09:12

A- A+

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla listelenen 89 caminin 3’te 1’inin denetlendiğini açıkladı.

Bakan Darmanin, Darthe, Meurthe-et-Moselle, Cote-d'Or, Rhone ve Gard illerinde 6 caminin kapatılması için işlemlerin başlatıldığını söyledi.

İçişleri Bakanına göre “ayrılıkçılığa” karşı mücadelede 2017’den bu yana polis tarafından 24 bin denetleme yapıldı ve “aşırıcıların” bulunduğu 650 ‘yer' kapatıldı.

İki imamın sınır dışı edildiğini öne süren Darmanin, 2023’ten itibaren ülkeye yurt dışından din görevlisi gelemeyeceğini sözlerine ekledi.

10 DERNEK FESHEDİLECEK


4'ü ekimde olmak üzere toplam 10 derneğin feshedileceğini de duyuran Darmanin, “Bunlar arasında Selefi bir dernek, Rhône bölgesinde sözde İslamofobi’ye karşı mücadele eden bir kurum ve sözde insani yardım yapan bir yapı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Ayrılıkçı” olduğu iddiasıyla 205 derneğin banka hesabına el konulduğunu söyleyen Darmanin, Bakanlar Kurulu’ndan 2 derneğin feshedilmesini talep edeceğini açıkladı.

10 OKUL KAPATILDI

Kendi tesislerinde Kur'an eğitimi veren okulların hala sorun teşkil ettiğini söyleyen Darmanin, bu okulların Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle çok kapsamlı denetimlere tabi tutulduğunu ve bir yıl içinde bu okullardan 10’unun kapatıldığını aktardı.

Fransa'da ağustosta yürürlüğe giren “ayrılıkçı” yasası kamu hizmetinde tarafsızlık, cumhuriyet değerleri ile prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, aile içi eğitimin ve özel okulların denetlenmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda şeffaf ve denetlenebilir olması konularını kapsıyor.

Yasa Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle uluslararası toplum ve sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.

YORUM YAP

haber yazılımı | Copyright © 2021