ZARRAB'DAN İLGİNÇ İDDİALAR

29 Kasım 2017 20:38
ZARRAB'DAN İLGİNÇ İDDİALAR

Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen Mehmet Hakan Atilla Davası'nda, Reza Zarrab tanık olarak ifade verdi. Zarrab, duruşma salonuna mahkum kıyafetiyle elleri kelepçeli olarak getirildi.

FBI gözetiminde

İfadesini Türkçe veren Reza Zarrab, duruşmada Hakan Atilla’nın avukatlarının cezaevinde infaz koruma memuruna rüşvet vererek alkol ve cep telefonu temin ettiği iddialarını doğruladı. Zarrab, rüşvet karşılığı infaz koruma memurunun cep telefonunu kullandığını söyledi.Zarraf ayrıca otel odasında olduğu iddialarını reddederken, FBI gözetiminde olduğunu belirtti.

Korkmuş olabilirim

Zarrab, 2016 yılında tutuklanmasıyla ilgili soruya, “Ailemle birlikte çocuğumu Disneyland’e götürmek için ABD’ye gelmiştim. Uzun uçak yolculuğunun ardından ilk gözaltına alındığımda neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Şok olmuştum. Bu nedenle sorulara korkup doğru yanıt vermemiş olabilirim” yanıtını verdi.

Geliri kullanamadım

Zarrab ayrıca "İşbirliği yapmak, sorumluluk üstlenmenin ve cezaevinden çıkmanın en hızlı yolu" ifadelerini kullandı. İfadesinde İranlıların uluslararası ödemelerde para kullanamadığını söyleyen Zarrab, aynı şekilde üretilen petrol ve gazdan elde edilen geliri de kullanamadığı belirtti.

İlişkisini doğruladı

Zarrab, İran eski Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani ile 2010-2011 tarihlerinde doğrudan görüşmeler yaptığını, Bahmani’nin elinde bulunan nakit paranın bankaya yatırılması konusunda iyi bir fiyat teklifi verdiğini fakat sonrasında Bahmani ile iletişiminin koptuğunu söyledi. Zarrab İran’ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile ilişkisini de doğruladı.

Egemen Bağış iddiası

Aktifbank ile ilişkiler geliştirdiğini fakat Aktifbank’la ilk çalışma girişiminin başarısız olduğunu söyleyen Zarrab, kendisine “İran’la iş yapanların hesap açmak için özel bir izin almaya ihtiyacı olduğu”nun söylendiğini belirtti. Daha sonra bankanın genel müdürüyle yaptığı görüşmenin ardından hesap açabildiğini, ilk hesabının 5-10 milyon Euro olduğunu belirtti. Zarrab, Aktifbank’ta hesap açması için dönemin AB Bakanı Egemen Bağış’ın aracılık ettiğini iddia etti.Fakat Aktifbank ile ilişkisinin de Aktifbank’ın İran ile doğrudan çalışmaya başlaması ve kendisinin safdışı kalması nedeniyle sona erdiğini, 2012 yılında ise Halkbank ile çalışmaya başladığını ifadesinde söyledi.

50 Milyon Euro rüşvet iddiası

Zarrab ifadesinde, “Halkbank başlarda Türkiye'de eşim Ebru Gündeş’in şöhreti nedeniyle benimle çalışmak istemedi” dedi. Zarrab, ekonomi bakanına gittiğini ifade etti. Zarrab ifadesinde dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon Euro rüşvet verdiğini öne sürerek bunun 30 milyon Euro’su için mahkemeye bir şirket içi muhasebe kaydı sundu.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Necmi çalış

30 Kasım 2017 07:41
Yalandır kedidir. Bağış yapmıştır hayırsever rıza

ali

30 Kasım 2017 22:30
biz alın terimizle helal olarak kazanıp devletimize vergimizi de ödeyen vatandaşlar olarak üzerimize düşeni yaptık. gerekirse şehit bile olabiliyoruz. inşallah herkes ülke çıkarları için doğruyu yapıyordur. inancımıza göre bir de bu yerin altı var.

hakkaten çok ilginç

01 Aralık 2017 05:15
hangisi ilginç.bilinen şeylerden ilginçlik çıkartabilmek daha ilginç
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.