YERLİ OTOMOBİL İÇİN BULUŞTULAR

10 Aralık 2017 11:35
YERLİ OTOMOBİL İÇİN BULUŞTULAR

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli'nin daveti ile bir araya gelen Eskişehir'deki iş dünyasının temsilcileri yerli otomobilin Eskişehir'de üretimi için işbirliği ve güç birliği oluşturmaya karar verdi.

 Bu kapsamda "Eskişehir Yerli Otomobil Platformu EYOP" kuruldu.Platformda ilk etapta; Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB), Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir Ticaret Borsası (ETB), MÜSİAD, ESİAD, TÜMSİAD, ESGİAD, Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu yer aldı.

EYOP'a ilerleyen günlerde yeni katılımcılarında ekleneceğini ifade eden EOSB Başkanı Nadir Küpeli, "Şehrimizin birliği ve bütünlüğü için ciddi bir adım attık. Şehrimizin işbirliği ve güç birliği lobisini oluşturuyoruz. EOSB'de düzenlediğimiz toplantıyla yerli otomobilin Eskişehir'de üretimi için Odalarımızla, Borsamızla, Derneklerimizle ve OSB'mizle ortak çalışmalar gerçekleştirme kararını aldık. Bu tarihi ve önemli buluşmadan sonra yeni katılımcılarımız ve önemli projelerle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Daha Güçlü İlerleyeceğiz

EOSB'nin bir süredir konu hakkında çalışmalar gerçekleştirdiğini anlatan Küpeli, "Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra vakit kaybetmeden ilgililerle, bakanlığımızla ve kurumlarımızla temasa geçtik. Yapabileceklerimizi kendilerine ilettik. Ancak şimdi EYOP ile daha da güçlü ilerleyeceğiz" diye konuştu.
Eskişehir'de yerli otomobilin üretimi noktasında bir ortak irade oluşturulmasını arzu ettiklerini vurgulayan Küpeli, "bu iş akşamdan sabaha olmayacak. Ancak iş dünyamızla, siyasilerimizle, basınımızla, bürokratlarımızla kısaca tüm şehir olarak üstümüze düşeni yapmak zorundayız. EYOP çatısı altında bu yüzden bir araya geldik" dedi.
Hesaplamalara göre bugün Eskişehir'de 250 binden fazla kişinin sanayi sektöründen geçim temin ettiğinin altını çizen Küpeli, yerli otomobilin Eskişehir'de üretilmesi durumunda bu rakamın ciddi oranda katlanacağını açıkladı.

İşin Peşindeyiz

Eskişehir sanayisinin yerli otomobil üretimi için gerekli altyapı ve vizyona sahip olduğunu işaret eden ve Devrim arabasını yapmış bir neslin evlatları olarak bu işin peşinde olacaklarını söyleyen Küpeli, 5 milyon metrekarelik bedelsiz bir alan, test pisti, Otomotiv Sanayi İhtisas OSB gibi unsurlardan sonra Eskişehir Yerli Otomobil Platformu'nun da Eskişehir için önemli bir şans olduğunu bildirdi.
EYOP'un sürekli iletişim halinde ve interaktif bir yapıda hareket edeceğinin de bilgisini veren Küpeli, "EYOP bir çok proje ve işbirliği üretecek. Konun muhataplarının peşinde olacağız. Gereken adımların atılması ve bir yatırım iklimin sağlanması için tüm gücümüzle çalışacağız" dedi.
EYOP'un gerçekleştirdiği ilk toplantısına katılanlar hakkında da bilgi veren Nadir Küpeli toplantıya; ESO Başkanı Savaş M. Özaydemir, EOSB Müteşebbis Heyet Başkanı İsmail Kunduracı, ETB Başkanı Ömer Zeydan, ETO Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Can Apaydın, MÜSİAD Başkanı Ayhan Arslan, ESİAD Başkanı Aydın Bandırma, TÜMSİAD Başkanı Ali Engiz, ESGİAD Başkanı Ulaş Entok, Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Egemen Temizsoy, EOSB Başkan Yardımcısı Metin Saraç, EOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Serkan El ve Hamza Tınas'ın katıldığını belirtti.

Yorumlar (13) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Necmi çalış

10 Aralık 2017 11:52
Eskişehirin vekilleri sağolsun çok etkili oldukları için kesin getirirler bu yatırımıda! Daha adam gibi çevre yolu yaptırmıyorlar.

Doğa Sever

10 Aralık 2017 14:01
Bir gün de ; Eskişehir-Gemlik Demiryolu Projesi , Kızılinler Projesi , Mahmudiye ilçesi Yarış Tayı İdman Merkezi Projesi , Cittaslow adayımız Seyitgazi ilçesinde ki tarihi eserlerin restorasyonu projesi , Han ilçesi arkeolojik kazıları , Eşenkara Projesi , Yazılım-Bilişim ve Turizm Kümelerinin oluşturulması konuları için buluşsalar , iyi olacak!

hilmi

10 Aralık 2017 13:29
elin korelisini biz kurtardık.adamlar 50 yıldır otomobil üretiyorlar.biz o treni kaçıralı yıllar oldu.

Zamanında

10 Aralık 2017 21:08
Zamanında Unilever e yatırım için arazi vermeyenler şimdi çaba içinde gibiler... Hadi bakalım hayırlısı....

rahmi

10 Aralık 2017 22:03
hepsi hikaye

ümüt yalcın

11 Aralık 2017 08:55
birde Eskişehirspoor için bir araya gelseniz

Olsun istiyoruz ama..

10 Aralık 2017 23:24
Yerli otomobil şu siyasi şartlarda Eskişehir'e olmaz.İnşallah yanılırız.

ali baba

10 Aralık 2017 19:09
lala lala çeşmi cihan bumu ola

deniz

10 Aralık 2017 17:38
aman ne iş yapıyorlar ne iş yapıyorlar sormayın...sanki eskişehiri kurtaracaklar...gelsin çaylar gitsin meyva suları....siz eskişehire hiç bir halt yapamassınız...hepiniz bir araya gelseniz bir kurşun kalem bile yapamassınız...

Muammer Kara

10 Aralık 2017 20:54
Büyükerşen de destek veriyor mu acaba?

Ali

10 Aralık 2017 17:28
Moral bozucu, şevk kırıcı olmaya gerek var mı? Oturduğun yerden sallamak kolay. Sonra şehirde birlik havası yok teraneleri..Olur ya da olmaz...Birileri yola çıkmış çabalıyor. Konuşulması bu kadar kurumun bile bir araya gelmesi güzel... Başarılar

not

10 Aralık 2017 14:12
lafla peynir gemisi yürümüyor, not aldık zamanı gelince hatırlatmak üzere

deniz

11 Aralık 2017 07:56
Ali rumuzlu arkadaş buraya yorumları oturduğumuz yerden yapıyoruz çünkü çalışma masamız alçak....tabiki sallıyacağız...bu ülkede ne kadar olumlu düşünürsen düşün başımızda bu tipler olduğu sürece bir halt olmaz...karı gibi 10-15 kişi bir araya gelip ancak ülkenin dedikodusunu yaparlar türk erkekleri....yalan mı hadi söyle yalan de....belki de sende ileri geri lak lak yapıyorsundur...erkek olarak hepimiz karılardan çok dedikodu yapıyoruz....icraata gelince koca bir sıfır....