YEREL KALKINMA İÇİN DAYANIŞMA

17 Kasım 2019 10:48
YEREL KALKINMA İÇİN DAYANIŞMA

Eskişehir’de faaliyet gösteren üretici ve tüketim kooperatifleri, Tepebaşı Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Ataç, “Üretim ve tüketim kooperatiflerinin bir araya gelmesi, ekonomik açıdan lokomotif bir güç olabilir” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda, Eskişehir’de faaliyet gösteren üretici ve tüketim kooperatiflerinin temsilcileri bir araya geldi. Encümen Salonunda gerçekleşen toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Ticaret İl Müdürlüğü, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile çok sayıda üretici ve tüketim kooperatifinin temsilcileri katıldı.
“Türkiye için güzel bir model ortaya koyabiliriz”
Üretici kooperatifleri tarafından üretilen ürünlerin de sergilendiği toplantıda katılımcılara hitap eden Başkan Ataç, Tepebaşı Belediyesinin yerel üreticilere ve kırsal mahallelere yönelik çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkan Ataç, “Burada gerçekleştirdiğimiz bu toplantı gerçekten çok önemli. Bütün şehir yasası ile birlikte kırsal mahallelerdeki çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milli ekonominin temeli tarımdır’ diyerek tarımın önemini vurgulamıştır. Tarımın getirildiği bu kötü noktadan dolayı ekonomi bu haldedir. Bu gidişe karşı biz de üstümüze düşeni, elimizden geleni yapıyoruz. Kooperatiflerin bir araya gelmesi de bunun için çok önemli. Eskişehir zaten kooperatifçilik deneyimi, temeli olan bir kent. Üretim ve tüketim kooperatiflerinin bir araya gelmesi, ekonomik açıdan lokomotif bir güç olabilir. Eskişehir zaten örneklerin kenti ve bu konuda da güzel işler yapılabilir. Sizlerin bir araya gelmesi ile Türkiye için güzel bir model ortaya koyabiliriz. Bu iş birliği için Tepebaşı Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.
“Pazarlama zorluğu aşılacak”
Ardından konuşan Tepebaşı Ziraat Odası ve Yeşil Sakarya Yaş Sebze ve Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Süleyman Buluşan da “Bu toplantı gerçekten üreticiler için bir hayaldi ve gerçekleştiği için çok mutluyuz. Burada gördüğünüz ürünlerin tamamı Tepebaşı'nda üretildi. Bölgemizde üretilen ıspanak, havuç gibi kış ürünleri, diğer üretim bölgelerini kesinlikle aratmayacak kalitede. En büyük sorun ise pazarlama noktasında yaşanıyor. Üreticiler ürününü satamazken, halkımız ise çok pahalıya satın almak zorunda kalıyor. Tezgahlarda fiyatları görünce, üreticinin gerçekten dudağı uçukluyor. Bizim 50 kuruşa satamadığımız ürün, vatandaşın evine 5 TL’ye giriyor. Biz, pazarlama zorluğunun bu toplantılar ile aşılabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Sonuç bildirgesi açıklandı
Toplantıda daha sonra üretici ve tüketim kooperatifleri temsilcileri, yapılabilecek iş birliği ve yol haritasının belirlenmesi konusunda çalışacak komisyonu belirledi. Temsilciler toplantının sonuç bildirgesinde, “Üretici ve Tüketim Kooperatifleri arasında koordinasyonu sağlamak. Yerelde üretilenleri, yerelde tüketmek. Sağlıklı ve güvenilir gıdayı daha erişilebilir kılmak. Ekonomik krizlere karşı, yerel dayanışma ve korumacılığı sağlamak. Dayanışma ekonomisini geliştirerek kent halkının direncini yükseltilmesi konularında ortak çalışma yapmak” konularındaki kararlılıklarını açıkladı.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

18 Kasım 2019 12:28
Kurulan Komisyon , inşallah kağıt üzerinde kalmaz!

Melahat

17 Kasım 2019 13:50
Edebiyat işleri oldu mu mangalda kül bırakamıyorsunuz. Fevziçakmak mah. Belediyecilik hizmeti bekliyor. Büyükerşen abinize de söyleyin

Yangın

17 Kasım 2019 11:09
Bırak bu işleri büyük tepebasi belediyesi işiniz gücünüz reklam vitrin yapmayın işe ihtiyacı olan garibanı işe almassiniz ama iyi bi yerlerde emmisi dayısı olanlari da yanınıza makam şoförü yapar yattığı yerden para verirsiniz bırakın bu yerel kalkınma dayanismasini

ekrem

17 Kasım 2019 19:34
İşte milletin belediyeden anladığı şey, işe girilen ve başka bir işe yaramayan bir kurum. Diğer her şey reklam. İstanbul Büyükşehir'de de aynı düşünce hakim olunca millet oylarıyla vurdu geçti. Siz uyuyun Yangın rumuzuyla yazan kardeşim.

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama