YENİ HAT HİZMETE GİRDİ

Son Güncelleme : 10 Mart 2019 21:03
YENİ HAT HİZMETE GİRDİ

Büyükşehir Belediyesi, büyük bir hızla yapımını tamamladığı Emek-Şehir Hastanesi tramvay hattını düzenlenen tören ile hizmete açtı. Törende konuşan Başkan Büyükerşen, Eskişehirlilerin desteği ile kenti hem Türkiye’nin hem de dünyanın örnek şehirlerinden biri haline getirdiklerini belirterek, 31 Mart’tan sonra da büyük bir özveriyle çalışarak Eskişehir’e önemli hizmetler yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kent içi ulaşıma büyük bir yatırım yaparak tramvay hatlarını Emek Mahallesi’nden Şehir Hastanesi’ne, oradan da Sultandere ve 75. Yıl Mahallesi’ne uzatan Büyükşehir Belediyesi, ilk etap olan Emek-71 Evler-Şehir Hastanesi hattını düzenlenen tören ile hizmete açtı. Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir CHP Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 71 Evler Mahalle Muhtarı Emir Dişbudak ve çok sayıda Eskişehirli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Başkan Büyükerşen, 16 kilometrelik ilk etap ile başlayan tramvay ağının yeni hatların tamamlanmasıyla 60 kilometreye ulaşacağını ifade etti. Büyükerşen, “Bugün Emek-71 Evler’den Şehir Hastanesi’ne ulaşan yeni tramvay hattını hizmete açıyoruz. Eskişehir’in tramvay sistemiyle tanışmasının üzerinden 15 yılı aşkın bir süre geçti. Bildiğiniz gibi, 16 kilometrelik ilk etap hatlarımızda Eskişehir’in hastanelerini, üniversitelerini, birçok kamu kurum ve kuruluşunun bulunduğu bölgeleri birbirine bağladık. İkinci etap çalışmalarımızla tramvay hatlarımızın uzunluğu 16 kilometreden 42 kilometreye, araç sayımız 18’den 33’e çıktı. Yenikent - Çankaya, Batıkent – Çamlıca ve Emek – 71 Evler gibi mahallelerimizi de tramvaya kavuşturduktan sonra 3. etap çalışmalarına başladık. İşte bugün 3. etap projemizin ilk hattını açıyoruz. Bu hat sayesinde, Şehir Hastanesi’ne çok daha rahat ve çok daha kısa zamanda ulaşabileceksiniz. Bu hat Şehir Hastanesi’nden sonra Sultandere ve 75. Yıl Mahallelerine kadar gidecek. Buradan Şehir Hastanesi’ne, oradan da Sultandere ve 75. Yıl Mahallelerimize uzanan bu hat 8.5 kilometre uzunluğunda. Yalnız burada bir ayrıntıyı daha sizlerin bilmenizi istiyorum. Şehir Hastanesi’nin yeri, bizim hazırladığımız 1/25 binlik planlarda olmadığı için, biz 3’ncü etabın hat güzergahlarını belirlerken bu hat yoktu. Ancak hastane yapılması kesinleştikten sonra planlarımızda olmamasına rağmen bu hattı ekledik. Yoksa şehrin kuzeydeki mahallelerine bu etapta ulaşmayı hedefliyorduk, ancak bu hastane işi devreye girince, oraları ertelemek durumunda kaldık. Tamamen insanlarımızın, yani Eskişehirli siz değerli hemşehrilerimin mağdur olmamanız için yapım önceliğini de tanıyarak ilk bu hattı tamamladık. Şimdi de hizmetinize açıyoruz” dedi.

Opera-Kumlubel hattı açıldıktan sonra, tramvayı şehrin kuzeyine götüreceğiz”

Diğer yandan Yıldız-Opera-Kumlubel hattında çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Başkan Büyükerşen, en kısa sürede bu hattın da hizmete başlayacağının müjdesini verdi. Büyükerşen “Diğer tarafta devam eden Opera-Kumlubel hattını da Mayıs-Haziran aylarında bitirilmesi için arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyorlar. Neredeyse 7 gün 24 saat çalışıyorlar. Bütün bu inşaatlar bittikten sonra tramvay hattı uzunluğumuz 60 kilometreye çıkacak. Bu arada bütün bu tramvay inşaat işlerimiz devam ederken tramvay filomuzu da büyüttük. Skoda marka 14 tramvay hizmete girdi. Bu yeni tramvaylarla araç sayımız 47’ye yükseldi. Bu hatları da hizmetinize sunduktan sonra, tramvayı şehrin kuzeyinde kalan mahallelerimize götüreceğiz. Şirintepe-Esentepe-Sütlüce, Gündoğdu, Fevzi Çakmak ile önceki adıyla 2 Eylül Kampüsü, yeni adıyla Eskişehir Teknik Üniversitesi Kampüsü’ne tramvayı mutlaka götüreceğiz. O hatlarla ilgili gereken fizibilite ve proje çalışmalarını tamamlama aşamasına geldik. Yeni dönemde Allah’ın izniyle kazmayı vuracağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in her konuda kendilerine destek olduğunu ifade eden 71 Evler Mahalle Muhtarı Emir Dişbudak’da açılan yeni hattın 71 Evler’e ekonomik anlamda katkı sağlayacağını belirterek, hattın Eskişehir’e hayırlı olmasını diledi.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, hattın 10 dakika sefer sıklığında Şehir Hastanesi-71 Evler-Emek-Odunpazarı-Çarşı-Opera yönünde çalışacağını belirterek, Şehir Hastanesi’nin giriş kapılarının birbirine uzak olması sebebiyle vatandaşlara kolaylık sağlamak için Şehir Hastanesi tramvay durağından her 7 dakikada bir otobüslerle hastanenin 3 farklı giriş noktasına ücretsiz ring seferi yapılacağını ifade ettiler.

Yorumlar (25) / Onay bekleyen (4)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

prof.psikolog

11 Mart 2019 09:14
tramvay güzel hoş da trafiğin içine ettiniz. O arabaların yaktığı bezin ne olacak tramvayı yüzünden ?

EMİRDAĞLI

10 Mart 2019 18:19
Yine belediyenin kasasından porselen kupa ve etli pilav dağıttınızmı?

Osman Yavas

10 Mart 2019 22:15
Mumkunse durak ilk firsatta hastane kapisinin onune alinsin.

71 evler

10 Mart 2019 21:50
Çok sayıda eakisehirlimi güldürmeyin insanı zaten çok kalabalık değildi. Gelenlerin çoğunda partili ve belediye çalışmalarını idi birazda carsidan getirilen vatandaş ti. Emek ve 71 evler halkindan çok a kişi vardı.

Vatandaş Hasan

10 Mart 2019 21:52
Skoda tramvay göstermelik geldi . Misafir aracı yazıyordu partili ve gazetecileri hastaneye götürdü. Tekrar açelya durağına getirdi. Boş olarak otogara gitti.

ALİ OSMAN

11 Mart 2019 08:20
ŞEHİR HASTANESİNİN YAPILACAĞINI BİLMİYORLARMIYDIDA BU GÜRE KADAR BU İŞ GECİKTİ. ADAMLAR KOSKOCA HASTANEYİ BİTİRDİ HİZMETE SOKTU BEY EFENDİLER ÜÇ KURUŞLUK YOLU YENİ BİTİRDİLER BUNA MI ÖVÜNÜYORLAR. BİRDE BUNLARI ALKIŞLAYANLAR VAR.

Özlü

10 Mart 2019 19:32
Özveriyi yanındakiler veriyor onlarda senden mutlu değiller ama yapabilecekleri fazla bişey yok Utku bey hariç dizayn tamamen 83 lük hocanın bu sefer 31 Mart’ta özveri hocadan artık yeter

Galip

11 Mart 2019 13:12
Sultandere hattı açılsın siz o zaman görün çileyi yeterli araç olmayacağı için çift sıra balık istifi olur artık.

mustafa

11 Mart 2019 08:37
İnsanların zekasıyla ala ediyorlar. 5 yıldır bir civi çakmayan Büyükerşen secim kapıya gelince birden hastaneye tranvay getirdi. Geride kalan 5 yılda neden hiç bir icraat yok. Ne yol var ne park var. mevcut caddeleri perişan ederek tranvay geçti. Mahvetti şehrin içini.Siz çok değerlisiniz artık Eskişehir de kalmayın başka şehirlerde sizden faydalansın Eskişehir i rahat bırakın önü açılsın.

Yunus

11 Mart 2019 07:47
gerçekten plansız programsız bir plan yapılmış. bakalım kumlubel hattı ne olacak .,

Abdullah

11 Mart 2019 07:11
Gazetecilere özel skoda tramvay geldi bi daha göremedik.

Zamanlama çok manidar

11 Mart 2019 03:09
Seçim olmasaydı , kesinlikle yetişmezdi. .

he he

11 Mart 2019 15:40
Görende tramvayı o icat etti sanır.

Bekir

11 Mart 2019 10:17
şimdilik 10 dk ama sonra ne olacak bakalım 15 dk olur heralde .çünkü tüm hatlar açılınca araç sayısı yetmeyecek

Orhan

11 Mart 2019 07:16
tramvay hastane durağında 10 dk boş bekliyor açelya durağında 2 dk bekliyor süre azaltılabilir. sefer sıklığı10 dk yerine 9 dk olabilir.

Esnaf

10 Mart 2019 16:38
Ring hattı olsaydı tıp fakültesine olurdu. Yıllarca insanlar tramwaydan dakikalarca yürümek zorunda kaldı. Seçime kadar ring hattı seçimden sonra paralı değilmi Hocam

Nihat

10 Mart 2019 16:25
Devletimize de bir teşeķkür etseydin. Ödeneker havadan mı geldi? İzmir deki ihtiyar bile kerhen teşekkür etti izban için.

Has Emirdağlı

10 Mart 2019 23:01
Yok Emirdağlı kardeş devletin makam aracıyla gezip rabia yapıp, çay dağıtmış fakir fukaraya, ister misin? Ne boş tiplersiniz. Laf ola beri gele.

sadullah

11 Mart 2019 09:23
Hocam teşekkürler.Çocukların ellerinden oyuncağı aldınız.

alper uci

11 Mart 2019 18:58
tramvay trafik sorununa çözüm olmuyor

nihat beye

10 Mart 2019 23:09
Lafmı

ordünaryus

12 Mart 2019 06:46
tramvay keşke esk. iye hiç yapılmasaydı. sokaklar zaten dar bi de trenvay iyice küçüldü

eses

10 Mart 2019 22:09
hoca işini bilir.seçimide alır.

Hasan Şenkaya

10 Mart 2019 20:21
Hoca aldı başını gidiyor

deniz

11 Mart 2019 09:08
Osman Yavaş bir zahmet yürüyüver orayada incilerin dökülmez....ayakların aşınmaz....ne kadar tembel bir millet olduk ya , helana da tramvay hattı çekelim sana istiyorsan...Emirdağlı porseleni pilavı bırakta önce kendinizi eleştirin....kapı kapı gezip kek dağıtıyorsunuz , sokakta patlamış mısır , pamukhelva dağıtıyorsunuz....başkanımızın ikramı diyorlar bizde yedik o ikramları...! korkunuzdan akp seçim bürolarında polis oturtuyorsunuz....bakın bakalım hangi chp bürosunda polis bekliyor...