Yeni bir Eskişehir hayal ediyorum

18 Aralık 2017 13:17
Yeni bir Eskişehir hayal ediyorum

Eskişehir Sanayi Odasının aşkan adaylarından Celalettin Kesikbaş, düzenlediği toplantıda Eskişehir'de yaşanan problemleri ve çözüm yollarını sıraladı.


Basın mensuplar ile bir araya gelen Celalettin Kesikbaş, Eskişehir'de ortak değerlerin kalmadığını savundu. Eskişehir'in sanayi ile büyümesinin önemine değinen Kesikbaş, "Ben yeni bir Eskişehir hayal ediyorum. Sanayi açısından bu kentin vizyonunu Eskişehir’in akademisyenleri, sanayicileri ve siyasetçilerin belirleyeceğini düşünüyorum. Ne yapacaksak hep birlikte yapacağız. 6 aylık süreçte çok net görüyorum ki, sanayiciler tek başına dönüşüm yapamaz. Bu kentin vizyonunu birlikte ortaya koyabiliriz. En büyük problem bu kentin ortak değerleri kalmamış. Bu kentin ortak değerlere ihtiyacı var. Bu ortak değerleri el birliği ile yapacağız. Üniversite kenti diyoruz, turizm kenti diyoruz. Eskişehir’in sanayi ile büyüyen bir şehir olması gerekiyor. Kenti zenginleştirecek bu. Bu kentin burjuvasında eksiklikler görüyorum. Burjuvayı sözcük anlamıyla kullanıyorum" dedi.

"Şu ana kadar 30'un üzerinde proje anlattık"
Eskişehir'in artık sanayiye iyice odaklanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Kesikbaş, gençlerin iş sorunu hakkında görüşlerini açıkladı. Eskişehir'e artık hizmet edilmesinin gerektiğini açıklayan Celalettin Kesikbaş, "Bu kentin tekrardan oturup düşünmesi gerek. Bu kesimin cesaretlendirilmesi gerekiyor. Ben çok net bir şey gördüm, kentte konuşulan sağdan saysanız 100 kişi, soldan saysanız 100 kişi var. Bu sayının arttırılması gerek. Buradaki sistemin içine yeni yüzlerin kazandırılması gerek. Normal insanlardan oluşan ekiple yola çıkmak istiyorum. 'Bu dönüşümün bir parçası olabilir miyim?' dedim. Mayıs ayından itibaren yola çıktık. Organize Sanayi Bölgesinde yaptığımız muhalefet karşılığında bir şeyler yapılmaya başlandı. 8 aydır her işimi bıraktım. Ekip arkadaşlarım ile gövdemizi koyduk. Bize değer verirlerse seçerler. Bu şehirde ekmek yedik. Borcumuz var ve hizmet etmemiz gerekiyor. Bu kentte potansiyel için bir çıkış yolu var. Bir çok proje açıkladık. Bu projeler bir çok ilde alınarak kullanılmış. Katkı sunduğumuza fazlasıyla inanıyorum. 6 aylık dönem içerisinde önemli gördüğüm şeyler var. Bunlardan birisi, sanayi ile büyümelidir. Yoksa yaşlı kenti olur. Eskişehir 1.7 milyar dolar civarında ihracatı var. Bu kentin mutlaka sanayiye odaklanması gerek. Bunu da en iyi biz biliriz. Bu işi biz yapıyoruz. En iyi biz tanıtırız. Projelerin ile çık diyorlar bana. Projelerimizi anlattık, şu ana kadar 30'un üzerinde proje anlattık. Diğer önemli olan kentte ara eleman sıkıntımız var. Sanayimizde ara eleman yok. Bunun için Sanayi Odası para harcamamış. Bizim yapacağımız ilk iş bu. Eskişehir’in gençlerinin iş sorunu olmamalıdır. Buna; kentin ve bizim ihtiyacımız var. Bundan diyorum ki yeni bir vizyona ihtiyaç var. Bu üç konuyu yapsak, hayır dualar alırız. Binlerce genci yetiştirebiliriz" diye konuştu.

"Bu işin şov kısmını bende yapabilirdim"
Yerli otomobil için bir çok şov yapıldığına dikkat çeken Kesikbaş, şunları söyledi;
"Otomotiv ile ilgili projeye karşı çıkmak vatan hainliğidir. Bu işin şov kısmını bende yapabilirdim. Bize bir şey öğretildi, yapılacak proje için Eskişehir’in birlik olması gerekiyor. Ben Savaş Bey'e çağrıda bulundum. Bunu yapacak olan Sanayi Odasıdır. Bunu doğru şekilde yapmak lazım. Ben oradan rol çalmak gibi bir düşüncem yok. Alan olarak önerdikleri yer doğru değil. Hasanbey Lojistik alanı doğru yerdir. Üretimi yapıp oradan raylı sisteme yükleyip ürettikleriniz aracı istediğiniz yere gönderebilirsiniz. Termik Santral konusuna gelecek olursak, olmamalı. Bu, Eskişehir dibinde olmamalı. Devlet diyorsa enerjimi çeşitlendirmem gerekiyor diye, insanlara daha az zarar verecek çevrede olması gerek. Her kömürün olduğu yere santral yapılması gerekmiyor."

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Tt

20 Aralık 2017 19:35
Benim yorumumu neden yayinlamiyosunuz yoksa sizde savaş yalakasımısinız

Hayal Olmasın

19 Aralık 2017 12:27
Hükümete rağmen bütün hayaller boşa çıkar!!!! Merkezi hükümete destek olun!!!! ÇAĞDAŞ BİR SANAYİ KENTİ OLALIM....

Ülkü

18 Aralık 2017 22:46
Eskişehir için genel kalkınma ülküsü sanayileşme olmalıdır. Doğru hedef şehri ve şehir halkını refaha ulaştırır. Aksi şu anki durum;dış göç veren bir şehir!!!

Tt

18 Aralık 2017 20:50
Adak 25 30 yıldır başkan ya bende bırakayım başkası olsun yeter demiyo daha arkadan kikla buluyo oni aday göstertiyo ne olacak bıraksan başkası olsa hastalik işte
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, öğrencilerin sağlıklı beslenme ve güvenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve servis araçlarını denetledi.
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir'de 'Kablo hırsızlığı' yaptıkları iddiası ile yakalanarak gözaltına alınan 5 şahıs adliyeye sevk edildi. 
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.