Yeni bir Eskişehir hayal ediyorum

18 Aralık 2017 13:17
Yeni bir Eskişehir hayal ediyorum

Eskişehir Sanayi Odasının aşkan adaylarından Celalettin Kesikbaş, düzenlediği toplantıda Eskişehir'de yaşanan problemleri ve çözüm yollarını sıraladı.


Basın mensuplar ile bir araya gelen Celalettin Kesikbaş, Eskişehir'de ortak değerlerin kalmadığını savundu. Eskişehir'in sanayi ile büyümesinin önemine değinen Kesikbaş, "Ben yeni bir Eskişehir hayal ediyorum. Sanayi açısından bu kentin vizyonunu Eskişehir’in akademisyenleri, sanayicileri ve siyasetçilerin belirleyeceğini düşünüyorum. Ne yapacaksak hep birlikte yapacağız. 6 aylık süreçte çok net görüyorum ki, sanayiciler tek başına dönüşüm yapamaz. Bu kentin vizyonunu birlikte ortaya koyabiliriz. En büyük problem bu kentin ortak değerleri kalmamış. Bu kentin ortak değerlere ihtiyacı var. Bu ortak değerleri el birliği ile yapacağız. Üniversite kenti diyoruz, turizm kenti diyoruz. Eskişehir’in sanayi ile büyüyen bir şehir olması gerekiyor. Kenti zenginleştirecek bu. Bu kentin burjuvasında eksiklikler görüyorum. Burjuvayı sözcük anlamıyla kullanıyorum" dedi.

"Şu ana kadar 30'un üzerinde proje anlattık"
Eskişehir'in artık sanayiye iyice odaklanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Kesikbaş, gençlerin iş sorunu hakkında görüşlerini açıkladı. Eskişehir'e artık hizmet edilmesinin gerektiğini açıklayan Celalettin Kesikbaş, "Bu kentin tekrardan oturup düşünmesi gerek. Bu kesimin cesaretlendirilmesi gerekiyor. Ben çok net bir şey gördüm, kentte konuşulan sağdan saysanız 100 kişi, soldan saysanız 100 kişi var. Bu sayının arttırılması gerek. Buradaki sistemin içine yeni yüzlerin kazandırılması gerek. Normal insanlardan oluşan ekiple yola çıkmak istiyorum. 'Bu dönüşümün bir parçası olabilir miyim?' dedim. Mayıs ayından itibaren yola çıktık. Organize Sanayi Bölgesinde yaptığımız muhalefet karşılığında bir şeyler yapılmaya başlandı. 8 aydır her işimi bıraktım. Ekip arkadaşlarım ile gövdemizi koyduk. Bize değer verirlerse seçerler. Bu şehirde ekmek yedik. Borcumuz var ve hizmet etmemiz gerekiyor. Bu kentte potansiyel için bir çıkış yolu var. Bir çok proje açıkladık. Bu projeler bir çok ilde alınarak kullanılmış. Katkı sunduğumuza fazlasıyla inanıyorum. 6 aylık dönem içerisinde önemli gördüğüm şeyler var. Bunlardan birisi, sanayi ile büyümelidir. Yoksa yaşlı kenti olur. Eskişehir 1.7 milyar dolar civarında ihracatı var. Bu kentin mutlaka sanayiye odaklanması gerek. Bunu da en iyi biz biliriz. Bu işi biz yapıyoruz. En iyi biz tanıtırız. Projelerin ile çık diyorlar bana. Projelerimizi anlattık, şu ana kadar 30'un üzerinde proje anlattık. Diğer önemli olan kentte ara eleman sıkıntımız var. Sanayimizde ara eleman yok. Bunun için Sanayi Odası para harcamamış. Bizim yapacağımız ilk iş bu. Eskişehir’in gençlerinin iş sorunu olmamalıdır. Buna; kentin ve bizim ihtiyacımız var. Bundan diyorum ki yeni bir vizyona ihtiyaç var. Bu üç konuyu yapsak, hayır dualar alırız. Binlerce genci yetiştirebiliriz" diye konuştu.

"Bu işin şov kısmını bende yapabilirdim"
Yerli otomobil için bir çok şov yapıldığına dikkat çeken Kesikbaş, şunları söyledi;
"Otomotiv ile ilgili projeye karşı çıkmak vatan hainliğidir. Bu işin şov kısmını bende yapabilirdim. Bize bir şey öğretildi, yapılacak proje için Eskişehir’in birlik olması gerekiyor. Ben Savaş Bey'e çağrıda bulundum. Bunu yapacak olan Sanayi Odasıdır. Bunu doğru şekilde yapmak lazım. Ben oradan rol çalmak gibi bir düşüncem yok. Alan olarak önerdikleri yer doğru değil. Hasanbey Lojistik alanı doğru yerdir. Üretimi yapıp oradan raylı sisteme yükleyip ürettikleriniz aracı istediğiniz yere gönderebilirsiniz. Termik Santral konusuna gelecek olursak, olmamalı. Bu, Eskişehir dibinde olmamalı. Devlet diyorsa enerjimi çeşitlendirmem gerekiyor diye, insanlara daha az zarar verecek çevrede olması gerek. Her kömürün olduğu yere santral yapılması gerekmiyor."

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Tt

20 Aralık 2017 19:35
Benim yorumumu neden yayinlamiyosunuz yoksa sizde savaş yalakasımısinız

Hayal Olmasın

19 Aralık 2017 12:27
Hükümete rağmen bütün hayaller boşa çıkar!!!! Merkezi hükümete destek olun!!!! ÇAĞDAŞ BİR SANAYİ KENTİ OLALIM....

Ülkü

18 Aralık 2017 22:46
Eskişehir için genel kalkınma ülküsü sanayileşme olmalıdır. Doğru hedef şehri ve şehir halkını refaha ulaştırır. Aksi şu anki durum;dış göç veren bir şehir!!!

Tt

18 Aralık 2017 20:50
Adak 25 30 yıldır başkan ya bende bırakayım başkası olsun yeter demiyo daha arkadan kikla buluyo oni aday göstertiyo ne olacak bıraksan başkası olsa hastalik işte
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.
DAHA TEMİZ ÇEVRE İÇİN
DAHA TEMİZ ÇEVRE İÇİN
15 Eylül Dünya Temizlik Günü dolayısıyla Abacı Grup çalışanları şehir genelinde çevre temizliği yaptı.