YAŞAMA TUTUNDULAR

07 Kasım 2018 15:53
YAŞAMA TUTUNDULAR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesindeki merkezde, geçen ay yapılan organ nakli ile sağlığına kavuşan hastalardan 45 yaşındaki çiftçi Osman Gürler ve 28 yaşındaki öğretmen Emre Küçük, ikinci hayatlarının mutluluğunu yaşıyor.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Bülent Ünal, Prof. Dr. İlter Özer ve Prof. Dr. Murat Ulaş'ın önderliğindeki 34 kişilik transplantasyon ekibi, bu yıl 22 hastaya organ nakli yaptı. Geçen ay karaciğer nakli yapılan Emre Küçük, sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi. Bir an önce öğrencilerine kavuşmak için gün saydığını anlatan Küçük, şöyle konuştu: "Karaciğer rahatsızlığım ileri düzeydeydi. Doktorlarım en fazla birkaç yıllık ömrümün kaldığını söylemişlerdi. Organım çok kötü durumdaydı. Başarılı bir operasyonun ardından sağlığıma kavuştum. Mutluyum. Organ nakli sayesinde hayattayım. Bir ay oldu, şu anda burada oturmak bile benim için bir mucize."

Böbrek nakli yapılan Osman Gürler de 7 yıldır diyalize girdiğini, bu süreyi adeta ölümle burun buruna yaşayarak geçirdiğini söyledi. "Neler çektiğimi bir ben bir de Allah bilir. Organ bağışı olsa bu kadar insan beklemez. Nakil oldum kurtuldum. Bu benim için ikinci bir hayat. Eskiden hiçbir yere gidemiyordum. Hayvancılık yapıyordum, hastalığım nedeniyle hepsini sattım, işimi yapamadım. Hayatını kaybeden insanların organları toprak olup çürüyeceğine hiç olmasa bir insana hayat verir." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle