YAŞAMA SEVİNCİ

13 Haziran 2016 12:55
YAŞAMA SEVİNCİ

Zihinsel Engelli öğrencilerin eğitim gördüğü Kocaeli Gölcük Yaşama Sevinci Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi öğrenci ve öğretmenleri Eskişehir'i ziyaret etti. Öğrencilerin toplumsal uyum becerileri kapsamında sosyalleşmeleri adına geziler düzenlediklerini söyleyen Hakan Öner, öğrenci ve öğretmenlerin Eskişehir'e hayran kaldıklarını dile getirdi.

  SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

HEYKELLER GERÇEK GİBİ

Yaklaşık bir hafta önce Kocaeli'den Eskişehir'e trenle gelmeyi tercih eden Yaşama Sevinci öğretmen ve öğrencilerini Büyükşehir Belediyesi'nin engelliler için tahsis ettiği araç ile tran garında karşıladık. 9 zihinsel öğrencinin katıldığı gezi ilk olarak Balmumu Müzesi'nden başladı. Öğrenciler en çok Kemal Sunal, Beyazıt Öztürk, Adile Naşit'e hayran kaldıklarını dile getirirken, müze içerisinde sanatçıların oynadıkları filmlerden akıllarında kalan replikleri tekrarladırlar. Her bir öğrenciye bir öğretmenin eşlik ettiği müze ziyaretimizde ben Emirhan ve Edanur'a eşlik ettim. Sık sık heykellerin neden yapıldığını soran Emirhan ve Edanur'un heykellere dokunarak onları hissetmek istemsi gözümden kaçmadı. Müze çıkışında heykellerin gerçeklerine çok benzediğini söyleyen öğreciler, çok heyecanlandıklarını söylediler.

KANGURULARA YOĞUN İLGİ

Balmumu Müzesi sonrası ikinci durağımız Sazova Parkı oldu. Parka girişimiz sırasında gözümüze çarpan Masal Şato'su öğrenciler tarafından da ilgi odağı oldu. Park içerisinde ilk ziyaretimizi henüz açılışı gerçekleştirilemeyen Hayvanat Bahçesi'ne oldu. Öğrecilerden Hami, Mehmet ve Özgül giriş boyunca bizleri karşılayan devekuşlarına yoğun ilgi gösterdi.

BALIKLAR ÇOK KOCAMAN

Sualtı Dünyası ziyaretimizde bir hayli heyecanlı gerçekleşti. Akvaryum içerisinde bulunan balıkların içerisinde geçen öğrencilerin her biri yakınlarından geçen balıkları gördüklerinde onlara dokunarak, bol bol fotoğraf çektirdiler. Balıkların çok kocaman olduklarını söyleyen Rıdvan, "Eskişehir çok güzel keşke bizim orası da böyle olsa" dedi. Akvaryum sonrası Sazova içerisinde yer alan Korsan Gemisi'ni ziyaret ettik. Gemi ziyaretimiz boyunca öğretmen ve öğrenciler kaptan köşkü'nün başına geçerek fotoğraf çektirdiler.

ÇİBÖREK YEDİLER

Sazova Parkı sonrası Eskişehir'in popüler parkları arasında yer alan Kentpark'a ziyaretimizi gerçekleştirdik. Kentpark'ta ilk durağımız ise Çiğbörek Evi oldu. Öğle yemeğimizi Eskişehir'in yöresel yemeklerinden Çibörek ile yaptık, yemek sonrası parkı gezerek, park içerisinden geçen Porsuk Çayı'nın kenarına oturduk. Yeşil alanların çok güzel olduğunu söyleyen öğretmenlerimiz hayranlıklarını gizleyemediklerini dile getirdiler. Ziyaretimizin son durağı Şelale Park ile Odunpazarı Evleri oldu. Yapay şelale dışında parkta yer alan yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, çocuk oyun grupları öğrencilerin en çok vakit geçirdiği alanlar oldu. Eskişehir manzarı eşliğinde vakit geçiren ziyaretçilerimiz oyun oynamayı da ihmal etmediler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.