YAŞAMA SEVİNCİ

13 Haziran 2016 12:55
YAŞAMA SEVİNCİ

Zihinsel Engelli öğrencilerin eğitim gördüğü Kocaeli Gölcük Yaşama Sevinci Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi öğrenci ve öğretmenleri Eskişehir'i ziyaret etti. Öğrencilerin toplumsal uyum becerileri kapsamında sosyalleşmeleri adına geziler düzenlediklerini söyleyen Hakan Öner, öğrenci ve öğretmenlerin Eskişehir'e hayran kaldıklarını dile getirdi.

  SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

HEYKELLER GERÇEK GİBİ

Yaklaşık bir hafta önce Kocaeli'den Eskişehir'e trenle gelmeyi tercih eden Yaşama Sevinci öğretmen ve öğrencilerini Büyükşehir Belediyesi'nin engelliler için tahsis ettiği araç ile tran garında karşıladık. 9 zihinsel öğrencinin katıldığı gezi ilk olarak Balmumu Müzesi'nden başladı. Öğrenciler en çok Kemal Sunal, Beyazıt Öztürk, Adile Naşit'e hayran kaldıklarını dile getirirken, müze içerisinde sanatçıların oynadıkları filmlerden akıllarında kalan replikleri tekrarladırlar. Her bir öğrenciye bir öğretmenin eşlik ettiği müze ziyaretimizde ben Emirhan ve Edanur'a eşlik ettim. Sık sık heykellerin neden yapıldığını soran Emirhan ve Edanur'un heykellere dokunarak onları hissetmek istemsi gözümden kaçmadı. Müze çıkışında heykellerin gerçeklerine çok benzediğini söyleyen öğreciler, çok heyecanlandıklarını söylediler.

KANGURULARA YOĞUN İLGİ

Balmumu Müzesi sonrası ikinci durağımız Sazova Parkı oldu. Parka girişimiz sırasında gözümüze çarpan Masal Şato'su öğrenciler tarafından da ilgi odağı oldu. Park içerisinde ilk ziyaretimizi henüz açılışı gerçekleştirilemeyen Hayvanat Bahçesi'ne oldu. Öğrecilerden Hami, Mehmet ve Özgül giriş boyunca bizleri karşılayan devekuşlarına yoğun ilgi gösterdi.

BALIKLAR ÇOK KOCAMAN

Sualtı Dünyası ziyaretimizde bir hayli heyecanlı gerçekleşti. Akvaryum içerisinde bulunan balıkların içerisinde geçen öğrencilerin her biri yakınlarından geçen balıkları gördüklerinde onlara dokunarak, bol bol fotoğraf çektirdiler. Balıkların çok kocaman olduklarını söyleyen Rıdvan, "Eskişehir çok güzel keşke bizim orası da böyle olsa" dedi. Akvaryum sonrası Sazova içerisinde yer alan Korsan Gemisi'ni ziyaret ettik. Gemi ziyaretimiz boyunca öğretmen ve öğrenciler kaptan köşkü'nün başına geçerek fotoğraf çektirdiler.

ÇİBÖREK YEDİLER

Sazova Parkı sonrası Eskişehir'in popüler parkları arasında yer alan Kentpark'a ziyaretimizi gerçekleştirdik. Kentpark'ta ilk durağımız ise Çiğbörek Evi oldu. Öğle yemeğimizi Eskişehir'in yöresel yemeklerinden Çibörek ile yaptık, yemek sonrası parkı gezerek, park içerisinden geçen Porsuk Çayı'nın kenarına oturduk. Yeşil alanların çok güzel olduğunu söyleyen öğretmenlerimiz hayranlıklarını gizleyemediklerini dile getirdiler. Ziyaretimizin son durağı Şelale Park ile Odunpazarı Evleri oldu. Yapay şelale dışında parkta yer alan yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, çocuk oyun grupları öğrencilerin en çok vakit geçirdiği alanlar oldu. Eskişehir manzarı eşliğinde vakit geçiren ziyaretçilerimiz oyun oynamayı da ihmal etmediler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
Eskişehir'de çevre yolunda ters yönde süratli bir şekilde ilerleyen sürücü, hem kendisini hem de diğer sürücüleri ölümle burun buruna getirdi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.