YAŞ 14 MADALYA 63

24 Temmuz 2017 12:36
YAŞ 14 MADALYA 63

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü lisanslı sporcusu ve Milli yüzücü 14 yaşındaki Cansu Şenyüzlü, katıldığı yarışlarda rekorlar kırarak ödülden ödüle koşuyor. Daha 5 yaşında yüzmeye başlayan genç Cansu’nun toplamda 63 madalyası bulunuyor.

 
Henüz 5 yaşında yüzmeye başlayan ve 10 yaşında da Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü sporcusu olan Cansu Şenyüzlü, takıma girdikten 4 sene sonra Türkiye rekoru kırdı. Daha önce birçok kez denemesine rağmen rekoru ‘0.05 saniye’ ile kaçıran genç Cansu, katıldığı Bireysel Türkiye Yüzme Şampiyonası ve Milli Takım Seçmesi’nde yine aynı dereceyle 14 yaş 50 metre serbestte rekor kırmayı başardı. Daha önceki rekorun 26.13 saniye olduğu yarışta Cansu Şenyüzlü, 26,08’lik derecesiyle rekoru geliştirerek Türkiye yüzme tarihine adını yazdırmayı başardı. Yüzmenin yanı sıra okulunu da başarıyla devam ettiren 14 yaşındaki genç sporcunun şimdiye kadar katıldığı yarışlarda toplamda 63 madalyası bulunuyor.

“Daha çok rekor kırıp kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum”
Yüzmeye başladığından bu yana kendisini sürekli geliştirmek için çalışmalar yürüttüğünü belirten Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü ve Milli yüzücü Cansu Şenyüzlü, “Yüzmeye 5 yaşında yine Anadolu Üniversitesinde başladım. Takıma 10 yaşımda girdim ve o zamanlardan beri yüzüyorum. Temmuz’da 14 yaş 50 metre serbest rekorunu kırdım. Ondan önce rekorum yoktu ama birinciliklerim vardı. Daha çok rekor kırıp kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum ve yeniden milli takıma seçilmek istiyorum. Geçen sene milli takıma girmiştim Comen Cup müsabakası adına. Bu sene de seçildim. Geçen sene Comen Cup’ta madalya alamamıştım. Ama bu sene gittiğimizde 3’üncülük madalyasıyla döndüm” dedi.

“0.05 saniye ile rekoru kaçırmıştım”
5-9 Temmuz 2017 tarihlerinde Bireysel Türkiye Yüzme Şampiyonasında kırdığı Türkiye rekorunu geliştirmeyi daha önce denediğini anlatan Şenyüzlü, “Rekor kırmayı ben Aralık Ayında denemiştim. Aralık’ta 13 yaş rekorunu denedim, ama 0.05 saniye ile rekoru kaçırdım. Ona çok üzülmüştüm. Kıramayınca da çok çalıştım ve en yakın yarışta kırdım. Bazen çok zorlanıyorum, ama hiç pes etmiyorum. Haftada 7 gün var ama biz 9 antrenman yapıyoruz. Okul olduğu zaman çarşamba ve cuma günü sabah 06.00-08.00 arasında antrenmana gidiyorum. 8 buçukta okulum başlıyor. Buradan okula gidiyorum. Okuldan çıktığım gibi yeniden antrenmana gidiyorum. 17.00-19.00 antrenman var. Sonrasında eve gidip ödev yapıyorum” diye belirtti.

“Adını altın harflerle Türkiye tarihine yazdırdı”
Cansuyla birlikte birçok yarışa katıldıklarını aktaran Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü ve Milli Antrenör Sefa Güllük ise, “Cansu, son katıldığı yarışta bir Türkiye rekoru kırdı. 14 yaş kategorisi 50 metre serbestte 26,08’lik bir derece ile Türkiye rekorunu geliştirdi. Geçtiğimiz sezon 13 yaşta bir rekor kaçırmıştı kendisi yine. O zaman da çok üzülmüştük ama bu sene daha da mutlu olduk tabi ki. Cansu şu anda 14 yaşında. Türkiye Şampiyonasına katılabilme yaşı 13 zaten. İkinci senesi Türkiye Şampiyonasında. Cansu ilk senesinde milli takıma girmeye hak kazandı. Comen Cup dediğimiz Akdeniz Oyunları’nın yüzme kadrosuna seçildi. Geçtiğimiz sezon için bir tecrübe oldu. Geçtiğimiz sezon hak kazandığı milli takım müsabakasının kadrosuna, bu sezon tekrar seçildi. İkinci kez milli takıma girdi ve beraber katıldığımız Malta'daki müsabakadan madalya ile döndük. Benim de aynı zamanda ilk milli takım antrenörlüğümdü. Şu an için hedeflerimizin önüne bir adım daha atmış olduk diyebilirim. Türkiye rekoru demek Türk tarihine altın harflerle adını yazdırmak demek. Şimdi Cansu'yla isimlerimizi yazdırmış olduk. Yani bu rekor önümüzdeki yıl kırılsa bile Türk yüzme tarihine her zaman bir isim bırakmış olacak. Bu rekor ne zaman kırılırsa kırılsın, Türk yüzme tarihindeki isimlerimiz yerlerini daima koruyacaktır. Bu başarı öyküsündeki desteklerinden dolayı branş sorumluma, kulüp yönetimimize, daire başkanlığımıza ve Anadolu Üniversitesi Rektörlüğümüze teşekkür ederim" diye belirtti.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Zafer

25 Temmuz 2017 11:48
Gazetelerde futbola ayirdiginizin yerin ceyregini diger sporlara ayirsaniz.Daha cok basarilar duyariz.

Ziya

24 Temmuz 2017 18:36
Çok yaşa sen evlat! İnşaAllah daha da başarılı olursun!
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.