YAŞ 14 MADALYA 63

24 Temmuz 2017 12:36
YAŞ 14 MADALYA 63

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü lisanslı sporcusu ve Milli yüzücü 14 yaşındaki Cansu Şenyüzlü, katıldığı yarışlarda rekorlar kırarak ödülden ödüle koşuyor. Daha 5 yaşında yüzmeye başlayan genç Cansu’nun toplamda 63 madalyası bulunuyor.

 
Henüz 5 yaşında yüzmeye başlayan ve 10 yaşında da Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü sporcusu olan Cansu Şenyüzlü, takıma girdikten 4 sene sonra Türkiye rekoru kırdı. Daha önce birçok kez denemesine rağmen rekoru ‘0.05 saniye’ ile kaçıran genç Cansu, katıldığı Bireysel Türkiye Yüzme Şampiyonası ve Milli Takım Seçmesi’nde yine aynı dereceyle 14 yaş 50 metre serbestte rekor kırmayı başardı. Daha önceki rekorun 26.13 saniye olduğu yarışta Cansu Şenyüzlü, 26,08’lik derecesiyle rekoru geliştirerek Türkiye yüzme tarihine adını yazdırmayı başardı. Yüzmenin yanı sıra okulunu da başarıyla devam ettiren 14 yaşındaki genç sporcunun şimdiye kadar katıldığı yarışlarda toplamda 63 madalyası bulunuyor.

“Daha çok rekor kırıp kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum”
Yüzmeye başladığından bu yana kendisini sürekli geliştirmek için çalışmalar yürüttüğünü belirten Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü ve Milli yüzücü Cansu Şenyüzlü, “Yüzmeye 5 yaşında yine Anadolu Üniversitesinde başladım. Takıma 10 yaşımda girdim ve o zamanlardan beri yüzüyorum. Temmuz’da 14 yaş 50 metre serbest rekorunu kırdım. Ondan önce rekorum yoktu ama birinciliklerim vardı. Daha çok rekor kırıp kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum ve yeniden milli takıma seçilmek istiyorum. Geçen sene milli takıma girmiştim Comen Cup müsabakası adına. Bu sene de seçildim. Geçen sene Comen Cup’ta madalya alamamıştım. Ama bu sene gittiğimizde 3’üncülük madalyasıyla döndüm” dedi.

“0.05 saniye ile rekoru kaçırmıştım”
5-9 Temmuz 2017 tarihlerinde Bireysel Türkiye Yüzme Şampiyonasında kırdığı Türkiye rekorunu geliştirmeyi daha önce denediğini anlatan Şenyüzlü, “Rekor kırmayı ben Aralık Ayında denemiştim. Aralık’ta 13 yaş rekorunu denedim, ama 0.05 saniye ile rekoru kaçırdım. Ona çok üzülmüştüm. Kıramayınca da çok çalıştım ve en yakın yarışta kırdım. Bazen çok zorlanıyorum, ama hiç pes etmiyorum. Haftada 7 gün var ama biz 9 antrenman yapıyoruz. Okul olduğu zaman çarşamba ve cuma günü sabah 06.00-08.00 arasında antrenmana gidiyorum. 8 buçukta okulum başlıyor. Buradan okula gidiyorum. Okuldan çıktığım gibi yeniden antrenmana gidiyorum. 17.00-19.00 antrenman var. Sonrasında eve gidip ödev yapıyorum” diye belirtti.

“Adını altın harflerle Türkiye tarihine yazdırdı”
Cansuyla birlikte birçok yarışa katıldıklarını aktaran Anadolu Üniversitesi Yüzme Kulübü ve Milli Antrenör Sefa Güllük ise, “Cansu, son katıldığı yarışta bir Türkiye rekoru kırdı. 14 yaş kategorisi 50 metre serbestte 26,08’lik bir derece ile Türkiye rekorunu geliştirdi. Geçtiğimiz sezon 13 yaşta bir rekor kaçırmıştı kendisi yine. O zaman da çok üzülmüştük ama bu sene daha da mutlu olduk tabi ki. Cansu şu anda 14 yaşında. Türkiye Şampiyonasına katılabilme yaşı 13 zaten. İkinci senesi Türkiye Şampiyonasında. Cansu ilk senesinde milli takıma girmeye hak kazandı. Comen Cup dediğimiz Akdeniz Oyunları’nın yüzme kadrosuna seçildi. Geçtiğimiz sezon için bir tecrübe oldu. Geçtiğimiz sezon hak kazandığı milli takım müsabakasının kadrosuna, bu sezon tekrar seçildi. İkinci kez milli takıma girdi ve beraber katıldığımız Malta'daki müsabakadan madalya ile döndük. Benim de aynı zamanda ilk milli takım antrenörlüğümdü. Şu an için hedeflerimizin önüne bir adım daha atmış olduk diyebilirim. Türkiye rekoru demek Türk tarihine altın harflerle adını yazdırmak demek. Şimdi Cansu'yla isimlerimizi yazdırmış olduk. Yani bu rekor önümüzdeki yıl kırılsa bile Türk yüzme tarihine her zaman bir isim bırakmış olacak. Bu rekor ne zaman kırılırsa kırılsın, Türk yüzme tarihindeki isimlerimiz yerlerini daima koruyacaktır. Bu başarı öyküsündeki desteklerinden dolayı branş sorumluma, kulüp yönetimimize, daire başkanlığımıza ve Anadolu Üniversitesi Rektörlüğümüze teşekkür ederim" diye belirtti.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Zafer

25 Temmuz 2017 11:48
Gazetelerde futbola ayirdiginizin yerin ceyregini diger sporlara ayirsaniz.Daha cok basarilar duyariz.

Ziya

24 Temmuz 2017 18:36
Çok yaşa sen evlat! İnşaAllah daha da başarılı olursun!
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.