YAKIŞMIYOR!

Son Güncelleme : 30 Temmuz 2018 02:07
YAKIŞMIYOR!

Devlet Demir Yolları tarafından şehir merkezine milyonlar harcanarak yapılan Hat Boyu projesinin atıl hali Eskişehir'e yakışmıyor.

Vaatleri karşılamadı

Avrupa Kenti olarak tanımlanan Eskişehir'in merkezinde bulunan Hat Boyu içler acısı halde. 'Eskişehirliler için nefes alacak alan' vaadiyle projesi yapılan alan atıl vaziyette. Rayların üstüne döşenen camlar kırık, çöp kutuları kırık dökük, çöpler yerlere atılmış, sulama sistemi çalışmıyor ve biçilmeyen çimler çirkin bir görüntü oluşturuyor. Kimi yerlerde ise kırılan camların yerine demir konması gelinen noktayı gözler önüne seriyor.

Camlar kırılıyor

Çağdaş şehir çizgisinin yakınından geçmeyen kent merkezindeki görüntü vatandaşın da tepkisini çekiyor. Vatandaşalar "Genelde buradan değil kaldırımdan yürümeyi tercih ediyoruz. Buradan yürüyeceksek de mümkün olduğunca cam olmayan yerlerden yürüyoruz. Çünkü camlar bazen aniden kırılıyor. Bu görüntü şehre hiç yakışmıyor" sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Aylarlardır biçilmeyen otlar çirkin bir görüntü oluşturuyor. Büyüyen otların içi ise çöplerle dolu.

Kırılan camların yerine yapılan projenin dokusu ile uyumsuz demir geçit görüntü kirliliği oluşturuyor.

Parkta çimler için kurulan damla sulama sistemi çalışmıyor. Bakımsızlıktan çimlerin yarısı yok olmuş kalanlar ise sararmış vaziyette.

Kırılan çöp kutuları aylardır bu halde duruyor. Toplanmayan çöpler etrafa saçılıyor.

Bakımı yapılmayan süs havuzunun içinde kirli su ve çöpler dolanıyor.

Üzeri açık kalan raylar öylece bekliyor. Bisikletliler ve küçük çocuklar için tehlike oluşturan alana aylardır müdehale edilmiyor.

Demir yollarının üzerine döşenen camların çoğu kırık. Kırılan camlar ne onarılıyor ne de oradan kaldırılıyor.

Yorumlar (42) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Serhan Mukan

30 Temmuz 2018 09:01
Haklı eleştiriler. Hat boyuna zarar verenler , güvenlik kamerası sistemleri ile tespit edilip cezalandırılmalı...

MUSTİ

30 Temmuz 2018 08:30
O Camları nasıl kırdın be vatan haini...

yılmaz

30 Temmuz 2018 10:42
Özellikle bölgede yaşayan herkes bu olaylardan rahatsız. Anlamakta zorlandığım bu konu ısıtılıp ısıtılıp her hafta yerel bir gazetede yer alıyor sadece gördüklerinizi mi yazıyorsunuz yoksa yetkililerle görüşüp konu hakkında bilgi alıyor musunuz? Yani merak ettiğim çözüm odaklı mısınız? yoksa haber olsun diye mi yazıyorsunuz? Belki tcdd şehre güzellik katma anlamında yanlış bir proje yapmış olabilir ama şehirde yaşayan halkın yetkililerin buna sahip çıkması gerekir. Bu sorumluluk sadece tcdd nin değil; güvenlik anlamında emniyet müdürlüğünün, temizlik ve peyzaj anlamında belediyenin sorumluluğunda olduğuna inanıyorum

Recai

30 Temmuz 2018 11:06
Bu camları kıranların kafasını kırmak lazım bu camlar cok saglam kasten kırmıslardır milli servet cok yazık

Emre

30 Temmuz 2018 09:17
Ne demiş atalarımız yapmak önemli değil, bakmak önemli....

Rukiye

30 Temmuz 2018 14:23
Tek sorun hat boyumu? Kaldırımlar otopark a dönmüş arabalarla savaşıyoruz her gün . Heryer çöp. Her evin duvarında saçmasapan yazılar. Cezai bir işlemi olmadıkça Eskişehir e yakışmıyor demeyin! İnsanlar o kadar pis ki! Çöpünü çöpe atmaya üşeniyorlar. Önce insanları eğitin. Sonra gerisi kendiliğinden gelir!

Recep

30 Temmuz 2018 09:41
Eskişehir in tümü pislik ve köpek kakası içinde. Sen gelmiş neyi anlatıyorsun. Batıkent çamlıca tepebaşı işler acısı.

Nazım ARAL

30 Temmuz 2018 11:51
Belediye hükümet çekişmesini halka ödetiyorlar.Yazıklar olsun yetkililere.

t.m

30 Temmuz 2018 06:51
buranın bir sorum(suzu)lusu vardır mutlaka biraz ilgilensin.

AYTEKİN YÜCEL

30 Temmuz 2018 09:30
Kabullenmek Lazım TCDD :) Park ve Bahçeler işinden anlamıyorsunuz :) Bırakın işi Ehline verin Belediyeler işini yapsın :)

X bey diyeceksiniz

30 Temmuz 2018 09:10
Yakışmıyor tabi ki sözde avrupa kentiyiz , şu görüntüyü gördüm içim acıdı buraya bakım yetkisi hangi belediyede ise acilen harekete geçip gereğini yapmalı , öte yandan parka zarar veren güzel olan herşeye fesat ve kin besleyen kekolarıda cezalandırmalı bence ama ağaç yaşken eğiliyor bunlar artık eğitilemezler ne yazık ki parka zarar veren kekolarla aynı havayı paylaşıyoruz.Kısacası EĞİTİM ŞART!!!

Demiryolcu

30 Temmuz 2018 08:40
Burayı TCDD'ye sormak gerek çünkü oranın SORUMLULUĞUNDA.

hilmi

30 Temmuz 2018 08:28
bu alan büyükşehir belediyesinin olsaydı.çok güzel yapardı.

Vatandaş

30 Temmuz 2018 10:09
Büyük şehir belediyesi hükümetin yaptığı güzel şeylere sahip çıkmak konusunda biraz sıkıntılı sanırım. Barlar sokağına gösterdiği ilgiyi burayada gösterirse güzel bir alan olacaktır eminim. Şehre yatırımı kimin yaptığı değil yapılmasını takdir etmek gerekiyor.

yigit

30 Temmuz 2018 12:41
Türkiyede bir problem var oda siyaset düsmanligi iktidari ile muhalefeti ile ülkenin sorunlarılna çözüm üretmek gerekmezmidir?Avrupada secimler bitince siyaset biter ve halkin vergisi ile halkin ihtiyaçları karşılanır,hizmet yapılır.Maalesef Türkiye tam tersi iktidar koltukta kalabilmek için muhalefeti düşman yapar ve halka benimsettirir halki ikiye böler buna çözüm bulunursa sorunlarda kısa sürede çözülür.

Adnan

30 Temmuz 2018 11:08
Belediyeye devredilirse sorun çözülür...

Ssss

30 Temmuz 2018 14:01
arkadaşlar salak salak bakmayın şu olaya ESKISEHIRDE doğru dürüst bir yerin durduğu kırılmayan yeri varmı Büyükerşen çekirdek çitliyen eşşek yaptı kulağını kestiler Önce Halk kendisine baksın ki sonra devlet bakar ben geçerken camların üstünden hoşuma gidiyordu bi tarihi şey gibi geliyordu gözüme Her türlü güzeldi şimdi çıkmış iki üç tane insan neler yazıyor iki dakikada devleti bitirdiniz beee siz ilk önce kendinizi sonra çocuğunuzu eğitin kim yapıyor bunları sizin evlatlarınız yapıyor ben kaç defa gördüm çocuklar zarar verirken o çöp seyide normal yani kesin pazar günü çekilmiştir bunlar pazar günleri yada hafta içleri ne kadar kalabalık olduğunu biliyorsunuz. Çok boş yorumlar atıyorsunuz azıcık hani tamamını demiyorum azıcık yaa beyininizi çalıştırın bee güvenlik kamerası konulsa benim iyi niyetli çocuğum yapmaz diyen ailelerin çocukları çıkar burda yorum atanın çocuğu bile kırmış olabilir iyi günler

Aykut güler

30 Temmuz 2018 12:18
Ben burayla alakali dilekçe yazdım tcdd bizim sorumluluğumuzda değil kiraya verdik kiracı herşeyi karşılamakla yükümlü diye bilgilendirme yazısı göndermiş

vatandaş

31 Temmuz 2018 00:55
eskişehir halkı evlatlarını araç konvoylarıyla otogardan askere uğurlamaya geliyorlar fakat araçlarını parkedecek yer bulamıyor büyükşehir belediyesine ait otogarın bitişiğindeki otopark olarak açılsa 500 araçlık eski petrol istasyonun önü yıllardır atıl ve boş vaziyetde duruyor burasıda eskişehire hiç yakışmıyor lütfen burayıda haber yapın

Demiryolcu

30 Temmuz 2018 13:14
TCDD hat boyuna bakmak degil sehir göbeğinde yolcularina bile PARK için yardımcı olmuyor heryeri olağan üstü diye kapadı millet yolcu almaya geldigin de perişan..bomboş arazileri çalışanlara park diye kapattı..Sırf belediye CHP de diye...Zarar verenlere de gelince kamu malına zarardan kamera ile tespit edilmeli büyük ceza.almalı

Bekir

30 Temmuz 2018 12:29
Bu cam hususü kırılmış burdan bile algı operasyonu yapıyolar bu raylar atatürk zamanında yapılmış devlette atatürk e saygısından sökmemiş otları biçmekte belediyenin görevi bunu yayınlayan arkadaş sahiplerine söle biçsinler otları

Gökmen

30 Temmuz 2018 22:19
TCDD tarafından yapılarak Eskişehir'e kazandırılan alan maalesef kötü niyetli insanlar tarafından yerdeki camlar kırılarak, yerli yersiz yerlere çöp çıkarılıp atılarak kirletilmektedir.Çevre bilinci oluşturulmadığı sürece daha bu durumdan çok dertleniriz.

Hsn

30 Temmuz 2018 19:04
Bu görüntüler evet bu şehre yakışmıyor ama bu medeniyet düşmanları da hiç yakışmıyor bu şehre...

Vedat

30 Temmuz 2018 10:24
Bu alan yol veya otopark olsaydı bundan daha iyiydi.

Aras

30 Temmuz 2018 12:13
Sadece burası değil ki eskişehir in her yeri içler acısı

Adanalı

30 Temmuz 2018 11:06
Eskişehir karlı bir il.cam yapılmayıp daha güzel bir şey yapılabilir di

Eses

30 Temmuz 2018 22:10
Bu tip yerlerde temperli lamine cam uygulanmalıdır. TCDD ihale sözleşmesinde şayet tarif edilen cam temperli lamine 10mm kalınlıkta cam ise kolay kolay kırılmaması, zorlanarak kırılsa dahi dağılmaması gerekir.

Selim Arapoğlu

22 Eylül 2018 09:17
Bu bölge Eskişehir'de para harcamadan takılabilecek bir yer. Göçmenler, öğrenciler vs. Maalesef her sahipsiz yer böyle. Porsuk kenarları bundan farksız mı? Üniversite öğrencisi dediğimiz bu işe ilk sahip çıkacak insanlar çekirdek çitleyip, çöpünü orada bırakıyor. Belediye bir iş yapacaksa oralarda zabıta dolaştırsın.

Atilla

30 Temmuz 2018 20:11
Yanlış bilinen bir şey var ki o da bu alana belediye müdahale edemiyor. TCDD bu alanı belediyeye vermedi. Taşıyıcı firma sorumlu ama kim belli değil.

Ali

30 Temmuz 2018 17:58
Atın topu hükümete çünkü sizler 20 yıldır başkana bir şey demez siniz aslında yapılmamalıd veya belediye yapsaydi bunlar olurmuydydu olmazdı biraz kendinize bakın heykelleri nasıl koruyorlar onlarda korusunlar

Sakine Çelik

22 Eylül 2018 09:11
Yani belediye bu işi bırak bize mi diyor? Açıkça söylesin. O bölge tamamen göçmenlerin olduğu mesire yeri haline geldi. Camları kıran aşağılıkların tespit edip gerekli cezayı vermek gerek. Memleketin malı ile şarlatanlık yapılamaz.

can222

31 Temmuz 2018 11:07
her iki tarafından vızır vızır araçların egzoz gazlarının ortasında böyle bir proje ne kadar doğru? nostaljik cam altı ray bu kadar abartılmadan sembolik olarak yapılabilirdi..eskişehirin kış şehri olduğu düşünülmemiş, yürüyüş yaparken bile slalom yapmadan yürünemiyor..tcdd buraya bakamıyor..

Gandi

31 Temmuz 2018 10:22
Hindistan'da başı boş gezen inekler Eskisehirde'de başı boş gezen köpekler )) Avrupayı örnek alıyosuz gidin bakın bakalım başı boş bir canlı var mı??

Bilal

30 Temmuz 2018 22:23
Onlar konuşur Ak Parti yapar

Es es

30 Temmuz 2018 12:30
Bu Hat Boyu Bulvar olmalıydı Eskişehir’e can damarı olurdu maalesef TCDD rezil etti onların eseri

Çözüm

22 Eylül 2018 09:20
Çözüm çevre zabıtaları. Madem akıllanmıyorlar. Oralarda dolaşan zabıtaların olduğunu bilecek vandallar.

komik

14 Eylül 2018 16:31
TCDD şehir peyzaj düzenlemesine el atmakta ısrarlı olmasaydı keşke. Belediyenin söylediği gibi orası geniş bir bulvar olup espark kavşağına bağlansaydı bari biraz olsun trafiğe faydası dokunurdu. Zaten anlamsız, faydasız, ölü bir yerdi.. camların kırılmasından önce neydi ki? kırılınca ne oldu? diye sormak lazım.

Cracjer

31 Temmuz 2018 15:24
Benzer bir durum da şehri derya parkında. Belediyenin elinden alınınca maalesef DSİ gereken ilgi ve bakımı gösteremiyor.

Emine

30 Temmuz 2018 11:24
Bencede gezişer turlar düzenleceğine habire tepebaşı bence temiz tuyulmalı kışın ortasında kazı çalışmasına başlanır gülüyoruz artık yapılanlara

Feramz ALTINOK

30 Temmuz 2018 10:36
Burasını Demr Yolları büfeleriyle kiraya vermiş ve bakımıda onlar tarafından yapılıyırdu,ama ne olduysa oldu bü sahipleriyle anlı şanlı Büyükşehir başkanımız ne idüğü belli olmayan bir tartışma sonunda burası kapatıldı ve bu hale getirildi.Bence Büyükereşen'in egosu burasını mezbelelik yaptı.

Ahmet Tekin

30 Temmuz 2018 11:47
Demiryollarının yaptığı iş tam bir geri zekalılık örneği.

goll

30 Temmuz 2018 09:27
demiryolları güzellik yaratmış büyükşehir başkanı çirkinlikle yarışmak istiyor sanki