VİRANE MAHALLE

20 Haziran 2016 01:23
VİRANE MAHALLE

Odunpazarı bölgesindeki Akcami Mahallesi adeta virane bir mahalle gibi. Pek çok ev yıkılacak durumda olmasına rağmen, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarihi eser olduğu gerekçesiyle bu yapılara dokunulmasına izin vermiyor.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Önlem alınsın

Eskişehir'in en eski mahalleleri arasında yer alan Akcamii Mahallesi'nde vatandaşlar Tarihi ve Kentsel Sit Alanı içerisinde yer aldıkları için evlerine bakım yapamadıklarını dile getirirken, mahalle muhtarı Kemal Mandal, "Çoğu evler virane durumda, bunlara önlem alınsın" dedi.

En küçük mahalle

Sakarya Mahallenizde projemiz kapsamında bu haftaki durağımız Akcamii Mahallesi oldu. Odunpazarı Belediyesi sınırları içerisinde yer alan mahalle, bağlı bulunan sokakları ve nüfusuyla bölgenin en küçük mahaleleri arasında yer alıyor. 1976 yılından bu yana mahallenin muhatarlığını yapan Kemal Mandal ise 40'ıncı yılını tamamlayarak uzun dönem muhtarlık yapan kişi ünvanını kazanıyor.

40 YILLIK MUHTAR 

1976 yılında muhtar olan Mustafa Mandal, Selami Vardar döneminden başlayarak pek çok belediye başkanı ile çalıştığını söyledi. Mandal, "Ben 06.06.1976'dan 06.06.2016 yılına kadar 40 yıllık muhtarım. Küçük bir mahalle olduğumuz için rakip çıkmıyor. Sadece bir kere çıktı bir daha da çıkmadı" dedi. Odunpazarı Kaymakamlığı tarafından kendisine plaket verildiğini de söyleyen Mandal, " Uzun dönem muhtarlık yaptığım için Odunpazarı kaymakamımız Abdullah Selim Parlak tarafından plaket verildi" dedi.

KİRALIK EVİMİZ YOK

Mahallenin 700 kişilik bir nüfusa sahip olduğunu söyleyen Muhtar Mandal, mahalleye bağlı 17 sokak ve 1 bulvar olduğunu dile getirdi. Mahallenin Akçağlan Mahallesi'nden ayrıldığını hatırlatan Mandal, "Öncesinde burası Akçağlan Mahallesi'ne bağlıydı mahalle büyüyünce Akcamii Mahallesi olarak ayrıldık. Mahallemiz Eskişehir'in en eski mahalleleri arasında yer alıyor. Oturmuş bir mahalle, kalanların hepsi yerli, herkes kendi evlerinde kalıyor. Dışarıdan gelen kimse yok. Kiralık evlerimiz yok. Sadece Atatürk Bulvarı üzerinde 3 apartman var, oradakiler kiralık. Yaşlı kesim yoğunlukta. Hatta geçtiğimiz yıl Atatürk Lisesi'ne kayıt yaptıran olmadı" diye konuştu.

SİT ALANI İÇERİSİNDEYİZ

Mahallenin Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı içerisinde yer aldığını söyleyen 40 yıllık Muhtar Kemal Mandal, " Sit alanına giren bir mahalle olduğumuz için gelişemiyoruz. İnşaat yapamıyorsun, izin vermiyorlar. Evlerinde değişiklik yapmak isteyenlere bile ceza geliyor. Bizler mahallenin büyümesini istiyoruz ama sit alanı olduğu için büyüyemiyor. Ruhsat alınamıyor, kimse evlerini tamir ettiremiyor. Tamir ettiklerinde değişiklik yaparlarsa çok ağır cezalar geliyor. Buradaki evlerin hepsinin eskiden çekilmiş fotoğrafları var. Bir değişiklik yapıldığında büyük sıkıntılar çıkıyor. Ceza dışında eski haline getiriyorlar" diye konuştu.

EVLER VİRANE DURUMDA 

Muhtar olduğu 40 yıldan bu yana çok şey değiştiğini dile getiren Mandal, değişmeyen tek şeyin yapılar olduğunu söyledi. Mandal, "Buralar arnavut kaldırımdı, kilit taşlarımız yoktu, şimdi hepsi var ama yapılar aynı kaldı. Hiçbir şey yapamıyorsun. Burada çoğu evler virane durumda. Geceleri tinerciler, berduşlar gelip boş evlerde kalıyorlar. Zaman zaman da bu evlerde yangın çıkıyor. Belediyenin ciddi önlemler alması gerekiyor. Alınan önlemler yetersiz" dedi.

MUHTARLIĞA GELEN GİDEN OLMUYOR

Hem mahallenin nüfusu az olduğu için hem de muhtarlığın yapması gereken şeyleri Nüfus Mürülüğü de yaptığı için muhtarlığın çoğu zaman boş kaldığını söyleyen Mandal, "Bizim yaptığımız ilmuhaberileri Nüfus Müdürlüğü bedava yapıyor, bize gelen giden olmuyor. Sadece polis, postacı, maliyeci ve adres soranlar geliyor. Mahallelinin işi düşmediği için gelen giden yok. Çoğunluk fakir ve işçi emeklisi. Genelde evlenenler gidiyor, evlenecek insan bile kalmadı" şeklinde konuştu. Belediyelerin çalışmalarından memnun olduğunu söyleyen Muhtar Mandal, "Ne eksiğimiz varsa getiriyorlar. Şu an için bazı sokaklarımızda asfaltlar eskidi, tretuvar yok. Bunların bekliyoruz" dedi.

MAHALLEMİZ CANLANDIRILSIN

Mahalle sakinleri mahallede bulunan bazı evlerin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Belediye'nin ya da kurulların bu evlere sahip çıkmasını isteyen mahalleli, turistik bir bölgede olmalarına rağmen kendi mahallelerinde esnaf olmadığını, harabe evlerden dolayı turistlerin mahalleye gelmediğini söyledi. Sakinler, "Akcamii genel anlamda gezilmiyor. Ne eski yapı ne yeni yapı ikisinin arasında sıkıştık. Yatırımların buraya kaydırılıp, buraların da güzelleştirilip, canlandırılması gerekiyor" şeklinde sitemde bulundu.

EVLERİN İÇİ YIKILIYOR

58 yıldır Akcamii Mahallesi'nde yaşadığını söyleyen Nevzat Öztürk "Mahallemiz sessiz, sakin, küçük bir mahalle. Belkide Eskişehir en küçük mahallesi nüfus olarak ve nüfus gitgide azalıyor. Mahallemizde 30 ev varsa 15'i boş. Evler harabe durumda dış yüzeyi iyi ama içi yıkılıyor. Burası Turistik yer ama çok fazla esnaf yok. Belediyelerin buna ön ayak olması gerekiyor bence" dedi.

HİÇ GENÇ YOK 

Mahallenin yaşlı kesimden olduğunu dile getiren Sevim Şener, " Ben 50 yıldır Akcamii'deyim. Komşuluk ilişkilerimiz çok iyi ama mahallemizde neredeyse hiç genç yok" diye konuştu.

KAPI ÖNLERİNDE OTURUYORUZ 

7 yıldır Akcamii'de olduğunu belirten Nazmiye Demir, "Mahallede herkes kendi haline. Yazın kapı önlerine çıkıp oturuyoruz. Mahallemizin çoğunluğu yaşlı kesimden oluşuyor, komşularımız çok iyi" dedi.

YARDIM BEKLİYORUZ 

Mahalle sakinlerinden Ayten Dağ ve Zeliha Kapika ise mahalledeki herkesin kendi halinde olduklarını dile getirdi. Maddi olarak zor durumda olduklarını söyleyen Dağ ve Kapika, yardım beklediklerini dile getirdi.

EVLERİ ÇOK SEVDİK

İstanbukdan Eskişehire geldiklerini söyleyen Gülbahar Çoban," Eski mimari evleri çok sevdik. Bölgenin tarihini korumak adına evleri yıkmayıp yenilemeye çalışmaları da gerçekten çok güzel. Aşık olduk diyebilirim" dedi.

 

700 YILLIK TARİH: AK CAMİİ

Mahallede kendi adıyla bulunan Ak Camii yaklaşık 700 yıllık tarihiyle mahalleye değer katan yapıtlar arasında yer alıyor. Caminin özellikleri hakkında bilgi veren Muhtar Kemal Mandal, "Camimiz eskiden han, hamam olarak kullanılmış" dedi.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

vatandaş

20 Haziran 2016 12:47
Biri yada birilerinin vadır bir planı boşuna bekletmezler

ali

20 Haziran 2016 14:52
biz antika,tarih diye uyurken; türkiyenin coğrafyası değişecek. gaflet, dalalet ve hıyanet bol miktarda piyasada bulunmakta.

BJK'li

20 Haziran 2016 11:44
GÖRSEL ÇEVRE KİRLİLİĞİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL.. YIKIN GİTSİN