VİCDANA DAVET EDİYORUM

20 Nisan 2018 14:32
VİCDANA DAVET EDİYORUM

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Eskişehir'de yapılması planlanan termik santrale ilişkin, "Ben bu termik santrali destekleyenleri akla, mantığa, vicdana davet ediyorum." dedi. 

Feyzioğlu, Gündüzler Mahallesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Alpu Ovası ve insanlar için bir araya geldiklerini söyledi. Çevre hakkının, aslında yaşam hakkı olduğunu ifade eden Feyzioğlu, şöyle konuştu: "Çok basit bir gerçeklik var. Buraya yapmak istedikleri termik santral, Gökçekaya Barajı'ndan saatte bin 900 ton su çekmek zorunda. Hesap bu. Çünkü başka türlü soğumaz. Bu suyu termik santrali soğutmak için kullanacaklar sonra bu su nereye gidecek? Bu su yok olmayacak, havaya uçmayacak, yerin altına verseler, burası bitecek. Porsuk'a verecekler, Porsuk kirlenecek, simsiyah akacak. Bu kadar basit. Akıl, mantık, vicdan, ahlak varsa buraya Türkiye'nin ayçiçeği, şeker pancarı, buğdayı, mısırı, Sakarya'nın marulu, soğanı, biberi, domatesi... Türkiye buradan doyuyor, Türkiye'yi aç, köylüyü işsiz bırakmaktır, Alpu Ovası'nı yok etmektir. Marul yetiştiremeyiz. Buradaki bu katliamda Sakarya'da marul yetiştiremeyiz. Ben bu termik santrali destekleyenleri akla, mantığa, vicdana davet ediyorum."

Sakarya Ovası'nda yaşayanlara da seslenen Feyzioğlu, şunları söyledi: 

"Önümüzde seçimler var. Sadece burada yaşayanlar değil, Sakarya Ovası'nda yaşayanları da 'Marul yetiştiremezsiniz' diye uyarıyorum. Tüm siyasi partilere bir ültimatom verin. Hepsine. 'Buraya yapılacak olan termik santralden vazgeçtik.' demeyene oy yok. 'Siz, bizden oy alamazsınız.' deyin. Manifestonuzu yayınlayın. Dünyanın bir numaralı lületaşı burada çıkıyor. Başka bir yerde çıkmıyor. Nasıl bir akıldır, bu lületaşı ocaklarının üstüne siz termik santralden çıkacak külü basacaksınız ve dünyanın en kaliteli lületaşı yok olacak. Sonra bu da yetmiyor. Tabip odamız açıkladı, o külden radyoaktif madde çıkacak, burayı kanser yapacak. Binlerce insanın ölümünden söz ediyoruz. Nasıl bir vicdansızlıktır bu?"

TBB Başkanı Feyzioğlu ve beraberindeki sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri, daha sonra Eskişehir Şeker Fabrikası önünde işçilerle bir araya geldi. 

Yorumlar (14) / Onay bekleyen (3)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali

20 Nisan 2018 15:26
benim cumhurbaşkanı adayım.

KEREM

20 Nisan 2018 15:25
TÜRKİYE VATANDAŞI OLAN HER BİREY TÜRKİYENİN HER ŞEHRİNDE HER OLAY İÇİN ÇIKAR KONUŞUR .HELAL OLSUN YANLIŞ BİŞEY GÖREMEDİM

şamil

21 Nisan 2018 08:42
helal olsun sana başkan. bak arabistanda karı koca sinamaya gidecekler. içlerinde sinamaya giden hamile bayanlarda olacak.çarşıda,pazarda saçlarını,başlarını sakınmayacaklar. Yani bize örnek olacaklar artık.

eskısehırli

21 Nisan 2018 12:01
helal olsun feyzıogluna dogruları demiş bu termık santrali ıstemıyoruz eskısehıre kabullenın olmasını ısteyenler 2gun sonra hasta oldugunda son pişmanlık fayda etmez aklınızı basınıza alın arastırın ole karar verin kafaya gore konusmayın .

HELAL OLSUN

21 Nisan 2018 07:57
ANLAMAZIN BİRİDE SEN MÜHENDİMİSİN DİYE SORMUŞ.BU İŞLER İÇİN DİPLOMA DEĞİL BEYİN LAZIM .O ŞAHIS KENDİNİ BİLİYOR .

Eses

20 Nisan 2018 22:04
Sevgili Gürcan senin gibi eski ülkücünün AKP li olması şaşırtıcı.

vcd

21 Nisan 2018 08:45
chp de umduğunu bulamadı , seçimde bağımsız adaylık peşindedir .

Fatih

21 Nisan 2018 10:27
Selden kütük kapma muhabbeti.ama ne sel var ne kütük.turistik gezi olduğu ile kalmış.

ercan

20 Nisan 2018 18:50
bu metin feyzioğlu kim hiç tanıyamadık eskişehirin tasası onamı düşmüş

goll

21 Nisan 2018 11:06
gündüzler den milletvekili olacak pardon muhtar . kontenjandan binmiş dolmuşa gelmişte

gürcan

20 Nisan 2018 17:37
herhalde eskişehirden aday olmak istiyor benden oy yok en büyük akp

Bööyüktaş

20 Nisan 2018 16:55
onun ne işi varmış yakaboyunda Türkiye değişti görmek istemiyorlar hala tarlada çalışacak ırgat var sanıyorlar titreyin kendinize gelin

mustafa şimşek

20 Nisan 2018 15:40
Baro başkanı ne anlar termik santraleden. Mühendismi, kimyacımı? Laf olsun diye gelmiş konuşmuş. Herkes işini yapsın. Eskişehir halkının kimsenin aklına ihtiyacı yok.

ESES26

20 Nisan 2018 14:48
TBB Başkanı mısın yoksa T Ziraat Odası Başkanı mı yada Muhalefet Partisi Başkanı mı? Anlamak gerçekten zor bilen bilmeyen konuşuyor. Ziraat Odası Başkanı da OHAL ile ilgili açıklama yapsın da olsun bitsin ne günlere kaldık....
TEHLİKE ÇOK BÜYÜK
TEHLİKE ÇOK BÜYÜK
Gündüzler Mahallesindeki çiftçiler ve CHP'li vekiller, Porsuk Barajı'nın kapaklarının açılmasına tepki gösterdi. Eskişehir Sulama Birliği eski başkanı Selami Ayaz Porsuk Barajındaki suyun azaldığını belirterek "Kuraklık yaşanabilir. Tehlike çok büyük" dedi.
CAYIR CAYIR YANDI!
CAYIR CAYIR YANDI!
Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı. 
GENÇLERİMİZ  ZEHİRLENMESİN
GENÇLERİMİZ ZEHİRLENMESİN
Ülkü Ocakları Eskişehir Yunusemre Şube Başkanlığı 'Uyuşturcuya Hayır' kampanyası kapsamında, vatandaşları bilinçlendirmek için Hamamyolu'nda bildiri dağıtıp açıklama yaptı.
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE  TOPYEKÜN YAPILMALI
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE TOPYEKÜN YAPILMALI
Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Temmuz Ayı Toplantısı Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında yapıldı.
ŞEHRİM 2023 OTOBÜSÜ ESKİŞEHİR'E GELİYOR
UZMAN ÇAVUŞ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
UZMAN ÇAVUŞ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
Son olarak Afrin Harekatı'na katılan ve Eskişehir'e dönen Uzman Çavuş Murat Kızıldağ, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.
YILDA 70 BİN KİŞİYİ AĞIRLIYOR
YILDA 70 BİN KİŞİYİ AĞIRLIYOR
Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde, Yavuz Sultan Selim döneminde Bali Bey'in oğlu Kasım Bey tarafından Anadolu'da yaşayan Türkmen şeyhlerinden Şeyh Sücaeddin Veli için 16. yüzyılın başında yaptırılan, 2015'te Türk Dünyası Kültür Vakfı tarafından restore ettirilen türbe, yılda ortalama 70 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.
İSMİ KADAR 'ŞANSLI' OLAMADI
İSMİ KADAR 'ŞANSLI' OLAMADI
Eskişehir’de sokağa bırakılan “Şanslı” isimli kedi, yaşadığı kaza sonucu ön patilerini kaybetti.
30 ARAÇ MEN EDİLDİ
30 ARAÇ MEN EDİLDİ
Eskişehir'de alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, son bir haftada binin üzerinde araç sürücüsünü denetledi.

EN SON HABERLER