VELİLERDEN TARİKAT BOYKOTU

10 Eylül 2019 16:18
VELİLERDEN TARİKAT BOYKOTU

Sivrihisar İlçesi’nde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 3 köydeki 60 öğrenciyi, Menzil tarikatının merkezi olduğu ve tarikatın ileri gelenlerinin yaşadığı iddia edilen Buhara köyünde açılan yeni ilköğretim okuluna gitmeye zorlaması kriz yarattı.

Milli Eğitim’in ‘Buhara dayatmasına’ karşı çıkan veliler çocuklarını iki gündür boykot ederek okula göndermezken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Milli Eğitim’in tavrına “Böyle bir zorlama kabul edilemez. Ailelerin ‘çocuklarımız tarikatın eline düşer’ endişesine duyarsız kalınmamalı” sözleri ile sert tepki gösterdi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yeni eğitim öğretim yılında Eskişehir Sivrihisar’da yaşanan skandalı gündeme taşıdı. Sivrihisar’ın Göktepe, Kaldırım ve Ahiler köylerindeki çocukların 10-15 yıldır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden sağlanan servislerle Yakapınar Köyü’ndeki Yavuz Gülerce İlkokulu’na taşındığını belirten Çakırözer, “Ancak Müdürlük, bu yıl öğrencileri Buhara’daki yeni okula taşımayı planlıyor. 3 köydeki aileler, Menzil Tarikatı’nın önde gelenlerinin yaşadığı ileri sürülen Buhara’daki okula çocuklarını göndermek istemiyor” dedi.

Çakırözer, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise ücretsiz taşıma için Buhara’daki okulu şart koşuyor. Köylüler, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ‘Milyonlarca lira yatırım yaptık, çocuklarınızı nasıl göndermezsiniz. Buhara’ya göndermezseniz başınızın çaresine bakın, çocuklarınızı siz taşırsınız’ dediğini aktarıyor. Bir de üstüne velileri, çocuklarını okula göndermedikleri her gün için de para cezası kesmekle tehdit ediyor. Veliler boykotta, 60 çocuğu iki gündür okula göndermiyor. Bu kara değişmezse göndermemeye kararlılar” diye konuştu.

Çakırözer, “Vatandaşlar çocukları için endişeli. Çocuklarının Buhara’daki okula gönderilmeleri durumunda, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi burada da tarikatların eline düşeceğinden korkuyorlar. Ailelerin bu endişesine Milli Eğitim yetkilileri tarafından duyarsız kalınması, ücretsiz taşıma için istemedikleri okulun şart koşulması, üstüne üstlük bir de ‘göndermezseniz ceza keseriz’ denmesi asla kabul edilemez. Devlet okullarında eğitimin üç paydaşı vardır. Okul, aile ve öğrenci. Bakanlık yetkilileri öğrencilerin ve ailelerin taleplerini dikkate almak zorundadır. Türkiye’de geçmişte yaşadıklarımıza, eğitimin şu an içinde bulunduğu duruma bakarsak, ailelerin ‘tarikat endişesi’ son derece meşrudur. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, aileleri zorlamaktan vazgeçmelidir. Bu 60 çocuğumuzun geçmiş yıllarda olduğu gibi istedikleri okula taşınması için gerekenler yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

çocuklara kıyılamaz

10 Eylül 2019 23:12
Milli Eğitim Müdürü denilen o zatın, geçmişi mutlaka araştılmalıdır. İşte o zaman, bilinmeyen gerçekler tam olarak ortaya çıkar.

Ceylan

11 Eylül 2019 09:17
Bravo Sivrihisarlılara... Çocuklarına sahip çıkan insanlara...

Halil Toksöz

11 Eylül 2019 01:25
Yuh olsun. Hangi çağda yaşıyoruz, tarikat da ne oluyor , ülkeyi uçuruma mı götürüyoruz. Yeter artık bu tarikatlardan çektiğimiz. Osmanlı imparatorluğunu batırdılar, sıra bize geldi !

Nasrettin Hoca

11 Eylül 2019 09:30
Eğer bu tarikatı biz vilayet sınırlarımızın içinden geldiği yere kovalayamıyorsak kendimize Eskişehirli demeyelim.

mustafa

11 Eylül 2019 09:36
Milli eğitim bunu yaptı ise ilçe milli eğitim müdüründen il milli eğitim müdürüne kadar hepsi istifa etmeli. Yazıklar olsun. tarikatın köyüne nasıl zorla öğrenci göndermeye zorlarlar.

Eses

11 Eylül 2019 02:10
Aileler haklı. Madem o köyün durumu belli. Oraya neden yatırım yapıyorsun? Tarikatların neler yaptığını göre göre vatandaş neden çocuğunu göndersin?

Eses

11 Eylül 2019 14:32
Buhara Köyü denen yer. Bilvanis çiftiliğidir. Orayı satın alan şeyh ve müritlerinin nüfusu 150 yi geçtiği için köy statüsüne sokulmuştur. Yani eskiden beri orada yerleşik bir köy ahalisinden söz etmek mümkün değil. Çocuğunuzu oraya okula gönderdiğinizde nereye teslim etmiş olacağınızı siz düşünün.

Cecey

10 Eylül 2019 23:00
Menzil tarikat degil ticarethane araştırılması gereken bir topluluk

okumak adam olmaktır

11 Eylül 2019 12:34
kaya efendi !!! Tarikatla okulun ne alakası var, diyorsun ya. Şimdi... Geçen gün Odunpazarı'nda belediye küçük bir kütüphaneyi hizmete soktu (açılışı yapılan değil). Kütüphane ne demek ? Okumak,aydınlanmak, çağdaşlaşmak,cehaleti üstünden atmak yani adam olmak demektir. Mutlaka bilirsin, miktarın o kadar eksik değildir herhalde. Bir ilimizde BADECİ ŞEH' in, Yurtlarda kalan çocukların pek çoğuna neler yaptığını. Ve buna benzer pek çok yaşanmış olaylar hala hafızalarda canlı iken... İşte, Badeci Şeyh in yurtla ne kadar alakası varsa , Tarikatla okulun o kadar alakası vardır. Biat etmiş kullar, ümmet'ten millete geçememiş olanlar bunu asla kavrayamazlar.

mehmet

11 Eylül 2019 01:47
NEYİ ŞİKAYRT EDİYORSUNUZ ULEN SİVRİHİSAR BELEDİYESİ KİMİN ELİNDE AKP ELİNDE iyide kendiniz yolunuzu çizmişiniz kardeşim.gözünüz körmü ülke netarafa çekiliyor destek oluyorsunuz şimdide ağlamayın.

çocuklar çiçektir

11 Eylül 2019 22:36
BU HABER; TÜRKİYE'DE EN ÇOK SATAN GAZETEDE ( yandaş değil ) BUGÜN FOTOĞRAFLARLA MANŞETTEN BAŞ HABER OLARAK VERİLDİ. Tüm Türkiye haberdar oldu. Hükümet ve en tepesine kadar. Yakında duyarsınız yereldeki yöneticilerle ilgili haberleri. Halkın, haklı davasını hiç bir güç engelleyemez. Güç milletindir.

kaya

11 Eylül 2019 09:19
tarikatla okulun ne alakası var? somut olarak ortaya koyabiliyor musunuz?