Vazgeçilmez çorbaların adresi:Bamya Lokantası

Son Güncelleme : 29 Kasım 2018 16:11
Vazgeçilmez çorbaların adresi:Bamya Lokantası

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ Soğuk havaların baş tacı çorbaların mutfaklarımızda yeri ayrıdır. Hele bir de özenli hazırlanmış maharetli ellerden çıkınca değmeyin çorbayı içenin keyfine.Gastro gezginler olarak yine bu hafta Eskişehir lezzet duraklarının keşfindeydik. Meşhur çorbalarının ünü şehir dışına yayılmış Bamya Lokantası’nda soluğu aldık. Birbirinden lezzetli çorbaları ve yöresel ev yemekleri ile beğenileri kazanan bu şirin işletmeye Hakan Bey ve ortağı İlker Bey’in güler yüzlü karşılamaları ile

BAMYA LOKANTASI

Aşçı ailede yetişen ve kendisini bu alanda geliştirerek bugünlere gelen Hakan Bey’in hikayesini kendisinden dinledik.Babasının esnaf lokantasında başlayan yolculuğu, 18 sene farklı şehirlerin mutfaklarında da çalışarak devam etmiştir. Farklı mutfaklarda aşçılık yaparak deneyim kazanan Hakan Bey, kendi işletmesinin menüsünü de o yıllarda belirlemiştir.2015 yılında da ortağı İlker Bey ile birlikte hayallerini gerçekleştirmek üzere Bamya Lokantası’nın açılışını yaparlar. Lokantanın isminden de anlaşılacağı üzere Sivrihisar mutfağına ait Bamya Çorbası severlerin müdavimi olmuşlardır. Ayrıca işkembe, paça, kuzu gerdan, tandır, tavuk suyu ve düğün çorbaları da geniş yelpazedeki menülerinde yer almaktadır. Sadece çorba değil, yöresel ev yemekleri ile de lezzet severlere hizmet vermektedirler.

GEZGİNİN YORUMU

Meşhur bamya çorbası ve dumanı üstünde tüten paça çorbası ile tadımımıza başladık. Her ikisini de birbirinden lezzetli bulduk. Üzerine özenle hazırlanmış damaklarda şölene dönüşen sütlacını da lezzetle tattık. Haftanın belli günlerinde hazırlanan dere kebabı, reşat köfte, lahana –yaprak sarma, kuzu sorpa ve çökertme kebabını ayrıca tatmak için buraya mutlaka gelinmeli.

FİYATLARI NASIL ?

Çorbalar ortalama 6-9 TL

Sulu yemekler ortalama 7-10 TL

Et yemekleri ortalama 18 TL

Köfte ve tavuk yemekleri ortalama 14 TL

Pilav ve makarna çeşitleri ortalama 5 TL

Tatlılar 6-8 TL

NASIL GİDİLİR?

Batıkent Mahallesi, Ulusal Egemenlik Blv. No:53 Karagözler/Tepebaşı

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Esen

30 Kasım 2018 19:33
Eskişehirin en iyi çorbaları bence! Paçası vazgeçilmezim