Üstün yetenekli çocukları unutmayın!

Son Güncelleme : 29 Eylül 2017 14:09
Üstün yetenekli çocukları unutmayın!

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Özel Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Sak, üstün yetenekli çocukların TEOG yerine gelecek yeni sistem içinde değerlendirilmesi ve avantajlı olmalarının önem arz ettiğini, puanlama sistemi olması durumunda bu öğrencilere ek puan verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ilk milli zeka testini de hazırlayan Sak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "motivasyonu yüksek, azimli, çalışkan ve zeki" olarak değerlendirilen üstün yetenekli çocukların uzun yıllar sınava yönelik çalıştıklarından TEOG'da normal akranlarına göre avantajlı olabildiklerini ancak bunun kaldırılmasıyla avantajlarının ortadan kalkmış gibi göründüğünü kaydetti.

Üstün yetenek tanısı almış çocukların tamamının iyi liselere geçmesinde büyük sıkıntı yaşanabileceğine işaret eden Sak, "Çünkü yeni sistemde eğer değerlendirmeler çoğunlukla subjektif yapılacaksa bu tür çocukların yeteneklerini nasıl değerlendireceğiz, nasıl puanlayacağız? Bu önemli bir konu." diye konuştu.

Sak, yurt dışında özellikle ABD, Kanada ve Avrupa'nın bazı ülekelerinde ortaokul ve lise kademesindeki üstün yetenekli öğrencilerin bir üst kademeye geçişinde daha çok ödüllendirmeye ve teşvik etmeye yönelik sistemler olduğunu belirterek, örneğin, ortaokulda üstün yetenekli okullara devam eden öğrencilerin liseye geçişlerde bunu bir kredi olarak kullanabildiklerini bildirdi. 

Yine liselerde üstün yetenekli öğrencilerin bu yöndeki programlara devam edip, ek kredi kazandığını ve üniversiteye geçişlerde ek puan olarak bunu kullanabildiklerini aktaran Sak, aynı sistemin Türkiye için de düşünülebileceğini ifade etti.

- "Ek enerji harcıyorlar, kendilerini daha fazla geliştiriyorlar"

Sak, TEOG yerine 2018'de yeni bir sistemin gelmesi konusunda çalışan Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin, bu süreçte ülkenin en büyük değerlerinden üstün yetenekli öğrencileri dikkate almasının gerekliliğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Üstün yetenekli çocukların TEOG yerine gelecek yeni sistem içinde değerlendirilmesi ve avantajlı olmaları önemli. Eğer puanlama sistemi olacaksa ek puan verilmesi gerekir. Türkiye genelinde illerde ve ilçelerde bulunan 100'ün üzerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) devam eden öğrenciler ki bunların sayısı 10 binin üzerinde, bunların ödüllendirilmesi gerekiyor. Anadolu Üniversitesinde de Üstün Yetenekliler Programı var. Buradaki programa devam eden 400 öğrenci var. Bunların iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra yeni yeni devlet ilkokul va ortaokullarda açılan destek eğitim programları var. Bu programlara öğrenciler tanılama ile geçiyorlar. Yani üstün yetenekli tanısı almış öğrenciler kabul ediliyor. Bu öğrenciler ek dersler alıyorlar, yaz dönemi eğitimlerine devam ediyorlar, hafta sonu programları oluyor. Yani ek enerji harcıyorlar. Kendilerini daha fazla geliştiriyorlar."

Bu çocuklara bir ek avantajın yeni sistem içinde tanınmasının üst kademelere geçişte avantaj sağlayacağını vurgulayan Sak, "Aynı zamanda ortaya koydukları performans, azim ve motivasyon ödüllendirilmiş olacaktır. Bu durum mutlaka göz önüne alınmalıdır." dedi.

Sak, yeni sistemde üstün yetenekli çocuğu olan ailelerin de bekentileri bulunduğuna dikkati çekerek, "Aileler, yıllarını özel programlara devam ederek harcayan çocuklarına avantaj kazandırılması beklentisi içinde. Mantıklı bir beklenti. Bunu da toplumsal farkındalık olarak ortaya koymamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.

- "Üstün yetenekli çocuklarımızın farklı bir eğitime tabi tutulmalarını istiyoruz"

AÜ bünyesindeki Üstün Yetenekli Çocuklar Eğitim Programı'nda (ÜYEP) eğitim alan 8. sınıf öğrencisinin velisi Akın Aydın ise bir eğitimci olarak uzun yıllardır sınav odaklı eğitim sistemine karşı durduğunu belirterek, TEOG'un kaldırılmasını yerinde bulduklarını söyledi.

Bunun yerine ikame edilecek sistemde bazı konuların ilgili mevzuata işlenmesi gerektiğini düşündüklerini aktaran Aydın, "Anadolu Üniversitesi bünyesindeki ÜYEP bilimsel ölçekleri kullanarak fen ve matematik alanında üstün yetenekli olduğunu düşündüğü çocukları kendi bünyesinde üst düzey eğitime tabi tutuyor. Bu çocuklarımız TEOG kalktıktan sonra yeni bir sisteme hazırlanacaklar ister istemez. Milli Eğitim Bakanlığından üstün yetenekli çocuklarımızın farklı bir eğitime tabi tutulmalarını, bu mümkün değilse yeni sistemde bu çocularımızın lehine bazı gelişmelerin sağlanmasını istiyoruz." diye konuştu.

Öğrenci velisi Aşkın Daşdemir de üstün yetenekli çocukların ciddi bir tanımlama sınavından sonra TÜBİTAK destekli ÜYEP'e kabul edildiklerini anlatarak, "Hafta sonu ve yaz tatili demeden eğitimlerini ara vermeden sürdüren bu çocuklarımızın gösterdikleri çabanın TEOG yerine getirilecek sistemde bir karşılığının olması gerektiğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sema

15 Nisan 2018 08:04
Bu kadar emekle yetiştirilen evlatlarımızın önünü görmekte zorlanması çok üzücü, bakanlığık acil eylem planıyla çocukları doğru yere yerleştirmeli ki memlekete faydalı bireyler olsunlar
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
Eskişehir'de çevre yolunda ters yönde süratli bir şekilde ilerleyen sürücü, hem kendisini hem de diğer sürücüleri ölümle burun buruna getirdi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.