USLUER'DEN MÜFREDAT TEPKİSİ!

20 Temmuz 2017 14:08
USLUER'DEN MÜFREDAT TEPKİSİ!

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer ve İstanbul Milletvekili Dr. Sibel Özdemir MEB müfredatında yapılan değişiklikler üzerine bir basın toplantısı düzenlediler. Eğitim sisteminin pedagojik temellere dayanması gerektiğini savunan CHP'liler "Bu değişiklik ile pedagojik değil, siyasi ve ideolojik temelli bir eğitim sistemi dayatması ile karşı karşıyayız" dediler.

 

Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, tek tek incelediği dersleri ve konu başlıklarını detayları ile paylaştı. Usluer, "Eğitim sisteminde köklü bir değişliğe gidiyorsanız bunun içinde eğitme ilişkin sendikalarının yandaş olup olmadığına bakılmaksızın hepsinin, bu konuda çalışan uzaman kişilerinin yer alması gerekir. Ayrıca parlamentoda da konuyla ilgili çalışma yapan milletvekillerinin de dahil edilmesi gerekir. Bu müfredatın "konun uzmanları" ile birlikte hazırlandığı ifade ediliyor fakat bu uzmanlar kimler biz bilmiyoruz. Normalde bu uzmanlar açık açık yazılır, prestij sağlar çünkü, "Şu isim de varmış" dersiniz gördüğünüzde. Ama bu müfredattaki "uzman" kişiler kimler, ne kadar uzmanlar bilinmiyor. Hangi sendika var bu müfredatın hazırlanma aşamasında, tabi ki hükümetin yandaşı Eğitim-Bir-Sen! Bu sendika şimdiye kadar ne demişse MEB gözü kapalı yapmış." dedi.

Usluer şunları ifade etti:

İki gün önce MEB Bakanı 2017-2018 yılında bu müfredat değişikliği 1. 5. Ve 9. Sınıflarda uygulanacak. . İlkokul için 17, liseler için 4, İmam hatip liseleri için 10 olmak üzere toplam 51 müfredat yenilendi. Ancak hemen ardından gelen bir açıklama daha var 2018-2019 yılında kademeli değil tüm sınıflarda 176 müfredat yenilemesi yapılacak.

En son 2005 yılında eğitim reformu yapılıyor ve müfredat değiştiriliyor demişti Bakan Çelik. Ve demişti ki " Eğitimde yaptığımız bu değişiklik aslında büyük reformdur" 2015'ten 2017'ye gelene kadar ne oldu da kendi yaptığınız reformu beğenmediniz de yeni bir müfredat ihtiyacı içerisine giriliyor.

Müfredat ne demektir bunu iyi algılamak gerekir. Müfredatlar eğitimin anayasasıdır. Geleceğimizin anayasasıdır. Bu denli önemli bir şey ne sıklıkta değiştirilmelidir? Dünyada Türkiye'deki kadar sık eğitim müfredatı değişikliği oluyor mu? Ya da biz müfredatı değiştirirken sorunları somut olarak masaya yatırıp onlara yönelik bir değişim mi yapıyoruz? Bunları MEB Bakanlığına sormak istiyorum.

İçerik olarak değerlendirdiğimizde, eğitimde yapılacak en ufak bir değişiklikte dahi baz alınması gereken şey pedagojidir. Fakat biz bu değişen müfredatın içeriğine baktığımızda görüyoruz ki siyasi ve ideolojik bir değişim yapılıyor. AKP'nin kendi ideolojisi temelinde bir müfredat oluşturuluyor.

Son yıllarda, okul ders saati bitiminde zorla öğrencilere "Değerler eğitimi" adı altında bir ders veriliyordu. Bu derse katılım olsun diye Cuma hutbelerinde çocuklarınızı gönderin mesajları veriliyordu.  Kimler tarafından nasıl bir içerikle verildiğini bilemediğimiz ve kontrol edemediğimiz bu illegal eğitimi değişen müfredatla legalize ederek öğrencilerin aldığı her derse bir konu başlığı ile entegre etmişler. Aklınıza gelecek her derste var. Müzik, Beden Eğitimi, İngilizce... Bununla ilgili Sayın Bakan diyor ki; Değerler eğitimi bütün eğitimin nihai gayesi ve ruhu olarak tanımlanmış. Müfredatın bütünleyici parçası / mütemmim gücüdür. Bu değerler eğitimi ile verilecek eğitimde hedef bilimsel, çağdaş, laik bir eğitim değil elbette.

Önümüzdeki hafta MEB Din İşleri Genel Müdürlüğü ayrı bir açıklama yapacak, önümüzdeki yıl için din dersi müfredatında nelerin değiştiğine dair. Bununla ilgili de bilgi var tabi. Bu yıl muamelat ve ukubat dersi konuluyor. Muamelat; Kişisel, toplumsal ve yönetsel eylemlerin şeriat düzenindeki karşılığı; hukuki, idari, mali, aile, evlenme, boşanma, miras gibi konuların tamamı şeriat düzeni içinde bu derste anlatılıyor.

Ukubat ise; Şeriata göre suç kabul edilen eylemlere / fillere verilecek ceza. Şeriatın ceza hukuku. Mesela recm, el kesme.

Din dersinin içinde tüm sınıflarda cihat dersi konulmuş. Cihat ile ilişkili temel kavram ve hükümler var. Cihat ile ilişkili temel kavramlar ve hükümleri içeriyor bu ders. 'Cihad ibadetini ayetler ışığında açıklar' diye ifade edilmiş. Ve önemli bir nokta daha, 15 Temmuz'un da aslında bir cihad olduğu anlatılıyor.

Türk Dili ve Edebiyatı, Milli Mücadele ve Atatürk,  Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi derslerin içeriğinde kesintiler yapıldığı anlaşılıyor. Atatürk 15 Temmuz darbe girişimi de bu derslere konulmuş. 17-25 Aralık da bu derslerin içeriğinde olduğu ifade ediliyor. Şimdi enim bu size verdiğim bilgilerin hepsi derslerin konu başlıkları. Bir de bunların içerikleri olacak elbette. Bu dersler için hazırlanan kitapların yandaş basım evlerinde basılmaya başladığına da eminim. Kitaplar elimize geçtiğinde daha vahim şeylerle karşılaşacağımız düşüncesindeyim maalesef.

Bir tarih yazılırken aradan ne kadar zaman geçmesi gerekiyor ki bu ülkenin müfredat programı içine girsin. Darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçti, daha davalar görülüyor ve siyasi ayağı henüz ortaya çıkmamış olan bu darbe girişimi üzerine söz söylemek için epeyce bir süreye ihtiyaç var. Üstelik bu konuda herhangi bir akademik çalışma da yok. Kim yazdı bunları, nereden referans aldınız? Tarihte esasa olan tarihi doğru anlatmaktır. Acaba bu 15 Temmuz başlığı altına 'Biz bu FETÖ ile kol kola yürüdük bir yerde çıkarlarımız çatıştı yollarımız ayrıldı" diye yazabilecekler mi merak ediyorum. Tarih yazılacaksa bunların da olması gerekir ki o tarihten ders çıkarabilelim."

 CHP İstanbul Milletvekili Dr. Sibel Özdemir de yaptığı konuşmasında, "16 Ocak 2017 tarihinde burada gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında bu Müfredat değişikliği ile Atatürk'ün isminin silinmesinin, Atatürk'ün önemsizleştirilmesinin hedeflendiğini, evrim teorisinin müfredattan çıkarılarak çağdaş bilimsel eğitimden uzaklaşıldığını iddia etmiştik" dedi.

"Geniş katılımlı ve zamana yayılan bir süreçle eğitimin bütüncül bir şekilde ele alınması gerektiği" konusunda defalarca çağrıda bulunduklarını ifade eden Özdemir, "En önemlisi de eğitimin bir devlet politikası olarak oluşturulması çağrımızı her fırsatta dile getirdik. Ve uyarılarımızı yaparak Milli Eğitim Bakanlığına önerilerde bulunmuştuk. Geldiğimiz aşamada Bakanlık bürokratları ve iktidar partisinin resmi sendikası gibi çalışan Eğitim Bir-Sen'in ortaklığında bir taslak müfredat hazırlanarak kamuoyuna sunuldu. Ve öğretmenlerden, velilerden alınan eleştiri ve katkılarla son halinin verileceği ilan edilmişti." diye konuştu.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

MASUM CİHAT

25 Temmuz 2017 08:39
müfredat burada işte.https://youtu.be/G5goISKPSH8

Biz Denekmiyiz

20 Temmuz 2017 19:08
Abartısız her sene müfredat değişiyor ondan sonra da Türkiye de eğitim sistemi neden böyle neden çoğunluk başarısız deniliyor yıllardır milletin çocuğu denek olarak kullanılıyor parti farketmez siyasilerin çocukları hep yurt dışında okuduğundan bilmezler bölümü okuduktan sonra atanamamanın ne olduğunu insani intihar durumuna getirdiğini
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
Eskişehir'de yanarak feci şekilde can veren şahsın olayının arkasında cinayet çıktı.
MHP'DE DEVİR-TESLİM
MHP'DE DEVİR-TESLİM
Milliyetçi Haraket Partisi (MHP) Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Rıza Kahveci, görevini İlçe Başkanı Sekreteri Mustafa Komar ’a teslim etti. 
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
Eskişehir’de jandarma ekipleri tarafından bir barakaya düzenlenen baskında çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirilirken, olayla ilgili yakalanan şüpheli çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi.