ÜRETİME DESTEK TEŞEKKÜRÜ

27 Ocak 2020 15:17
ÜRETİME DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanlığı görevine seçilen Muazzez Günay, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile bir araya geldi.

Odanın çalışmaları hakkında Başkan Büyükerşen ile fikir alışverişinde bulunan Günay, Başkan Büyükerşen’in kırsalda başlattığı ve tüm Türkiye’deki yerel yönetimlere örnek olan projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Üretimi ve üreticiyi destekleyen Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğine her zaman açık olduklarını belirten Günay, ekonominin düzelmesinin ancak üretim ile mümkün olabileceğine inandığını ifade etti.

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eski valimiz

28 Ocak 2020 00:04
Hatırladığım kadarıyla 90 lı yıllarda Eskişehir'de valilik yapan sayın Ali Fuat Güven yerli domates tohumu dağıtmıştı şehrimizde. Ne kadar kıymetli bir iş yaptı o günlerde. Peki şimdi üreticiye verilen tohumlar yerli mi? Yani bizim coğrafyaya ait mi? Sayın ziraat odası başkanı lütfen bu tohum konusuna önem verin. Çiftçiye ülke tarımına üretime destek verecekseniz tohum, gübre ve ilaç bunlara sahip çıkın! Sonra yok şuradan şunu ıthal ettik şuradan şu geliyor demeyin. Bunun sorumlusu sadece devlet olamaz. Bu ilgili herkesin sorunu. Bilimsel destek verin. Binlerce ziraat mühendisi var bu ülkede. Bir sürü ziraat fakültesi var. Ziraat muhendisinin yanında tohum vs. de yetiştirilsin. Tarıma çiftçiye destek verin bilimsel olarak. Başka şehirlerde yaptırılan toprak analizini en azından ilimizde odanız yapabilir. Üretime ve çiftçiye en büyük destek olacak siz değerli ziraat mühendisleri.

Hollanda

27 Ocak 2020 19:30
Hayırlı olsun seçiminiz ve başkanlığınız. Başka ne iş yaparsınız siz böyle odalar olarak? Sürekli böyle ya ziyaretler görüyoruz ya da siyasi tartışmalar içinde görüyoruz sizleri. Bu odalar bu işler için mi kuruldu? Üretimden bahsetmişsiniz, üretimin öneminden ne hoş. Ama madem bu kadar önemli üretim neden sadece boş konuşmalar ile uğraşıyorsunuz? Neden ziraatin, tarımın gelişmesi için çalışmalarda göremiyoruz sizi? Ama lafa gelince Konya kadar ülke olan Hollanda'yı öve öve bitiremezsiniz! Neymiş Konya kadar toprak var adamlar neler yapıyor! Onlar laf üretmiyorlar. Onlar bizden giden lale soğanı ile dünyadaki en büyük lâle üreticisi ve yüzlerce örnek var bunun gibi. Çiftçi kazanmıyor, çiftçi perişan, çiftçiler borç batağında diye bir sürü cümleler kurarız sanırım hepimiz! Ithal tohumu öve öve ektirirsiniz çiftçiye. Ama bu tohumu biz üretelim, biz daha da iyisini verimlisini yapalım demiyorsunuz! Bu ülkede neredeyse tüm bu tarz odalar sadece ve sadece siyaset ile uğraşıyor. Asli gorevi ile ilgilenmek yok! Yazık ki çok yazık!

Yine bir oda ziyareti

27 Ocak 2020 18:46
Ne güzel her gün bir oda dernek vs. ziyareti. Önümüzdeki günlerde Jeoloji müh. Odası başkanı da ziyarete gelir. Zira onlarda seçim yaptılar. Sayın ziraat odası üretime önem veriyor. Üreten ülke olmalıyız demissiniz, ne güzel bu söz kesinlikle katılıyorum. Biraz da oda vs. olarak ithal gübre ithal tohum vs. azaltıcı çalışmalar araştırmalar yaparsanız daha güzel olmaz mı? Niye ithal tohuma mahkum ediliyor bu çiftçi üreticiler. Bizim mühendislerimiz ve üniversitelerimiz ve fabrikalarımız bunu yapmaktan aciz değildir elbette. Onlar yapıyorsa biz niye yapamıyoruz bunu? Biz kendimiz üretirsek daha ekonomik olmaz mı? Çiftçi bu sayede daha iyi kazanmaz mı? Hep birlikte kazanacak ise Türkiye sizde bu üretim zincirinin halkalardan birisiniz ziraat ve tarım alanı ile.

Hasan yücetürk

27 Ocak 2020 21:52
Tarımsal ürün elbette çok önemli ancak ülke kalkınması ve ekonomik büyüme yüksek teknoloji ürünlerinin çogalmasıyla olur . G. kore 'nin bir tek SAMSUNG' tan yarattığı katma değer türkiyenin yıllık bütçesine eşit. Daha bunun huyndai ' si var . Daha bir çok teknolojik ürün yelpazesi var . Bu işler üç beş yüz dut fidanıyla olmaz . Kaldıki 21 yıllık belediyeci büyükerşen bu işleri çok sevdiği için değil kırsaldan alamadığı oyları almak için son bir iki yıldır kerhen yaptığı mecburi faaliyet alanıdır .

Eses

29 Ocak 2020 13:23
Gönlümüz orada ESOGÜ Ziraat Fakültesi yetkililerini de görmek isterdi. Gerçi onların daha önemli işleri vardır. Zehir saçacak termik santrale destek vermek gibi.