Umudun çocukları

01 Aralık 2014 03:09
Umudun çocukları

Onlar, hayatın acımasız yüzüne küçücük yaşlarında ‘mahkum’ kalan çocuklar. Sahip oldukları sosyo-kültürel koşulların dahi farkında olmadan, yarınlarına umut ışığı tutulan bu çocuklar, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü proje ile şimdilerde ailelerinin gülen yüzü oldular.

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği işbirliğiyle kurulan, aynı zamanda da Avrupa Birliği Projesi olarak hayata geçen Es Çocuk Bakım Evi, babası cezaevinde olan 36-72 ay yaş grubu çocuk ile sosyo-ekonomik yönden dezavantajlı ailelerden gelen aynı yaş grubuna mensup çocuklara, okul öncesi eğitim olanağı sunuyor.
2011 yılında kurulan bakımevi üzerinde çalışan ve ilk günden bu yana çocukların hayata kazandırılması için emek veren Kurum Müdürü Gönül Aksoy ile bu projenin serüvenini konuştuk.
Türkiyede bir ilk
- Öncelikle, bize kurumun kuruluşunu özetleyip, karar ve uygulama aşamalarını kısaca anlatabilir misiniz?
Avrupa Birliği(AB) projesi kapsamında, yine AB standartlarına uygun olarak okulumuzun düzenlemeleri yapıldı. Her yönden üst düzey donanıma sahip, oyuncaklar, mataryeller, eğitim setleri vb. olanakları sağlamaya çalıştık. İlk olarak aileleri tespit ettik. 6 okul öncesi öğretmen arkadaşımızla ev ziyaretlerinde bulunduk. Cumhuriyet Savcılığınca çocuklarımız için gerekli araştırmalar yapıldı. Başvuran ailelerden, bizim tespit ettiğimiz kişilerle ilk kayıtlarımız alındı. Dezavantajlı gruplar olduğu için reklamlardan kaçındık. Tavsiyeler ve duyumların yanı sıra belediye ve sosyal hizmetlerin yönlendirmeleri insanların bize ulaşmasını sağladı.
- Belediye bu okulun AB projesi kapsamında açılması için neler yaptı?
Belediyenin Proje Birimi tarafından bu proje üretildi. AB Hibe Kredisi’ne başvuruldu ve onaylandı. Okulu nereye yapabiliriz, yeniden nasıl oluşturabiliriz diye çalışmalarımız başladı. AB desteğiyle okul yapıldı ve malzemelerin alınmasından, oyuncaklara kadar tüm ayrıntılar incelendi. Akabinde de öğrencilerimizin kaydı yapıldı. Aslında bu projenin adı “Okul Öncesi Eğitimi Güçlendime Projesi “ olarak da geçiyor.2011 yılından beri ilk zamanlarda gösterdiğimiz hassasiyeti, ilk olma niteliğimizi koruyarak sürdüyoruz.
-Peki, kurum olarak sunduğunuz eğitim periyodunu anlatabilir misiniz?
Es Çocuk Bakım Evi olarak yılın her ayı, aralıksız olarak eğitim veriyoruz. Eğitim-Öğretim dönemimizin sonunda yaş aralığını dolduran çocuklarımızı mezun ediyoruz. Günlük hizmet periyodumuz ise sabah 9.00 ile akşam 17.00 saatleri arası olarak devam ediyor.
-İmkanlarınızdan faydalanabilen öğrenci mevcudunuz nedir?
Babası cezaevinde olan 36-72 ay yaş grubu çocuklar ile sosyo-ekonomik yönden dezavantajlı ailelerden gelen aynı yaş grubundan, toplam 40 çocuğa yönelik 2 ayrı sınıfta eğitim veriyoruz.
“Dezavantajlı grup”
-Öğrencilerinizin genel olarak sahip olduğu koşullardan bahsedebilir misiniz?
Gelir düzeyinin ortalama yaşam düzeyinin altında; eğitim sağlık yeme içme barınma giyinme gibi zorunlu gereksinimleri karşılayamayacak derecede düşük olan aileler bize koşulları uygun olmadığı veya çalışmak zorunda kaldıkları için başvuruyorlar. eğer çocuklarımıza bakarsınız çalışabiliriz diyorlar.
-Okul içerisinde çocuklara sunduğunuz eğitim olanaklarının dışında ön plana çıkan çalışmalarınız neler?
Tamamı dezavantajlı gruba mensup bu çocukların ailelerinin eğitimlerine de oldukça değer veriyoruz. Hatta bunları zorunlu kılıyoruz. Çünkü eğitimle ilgili psikolojik bir destek vermek şart. Hatta sağlık açısından da takviye olarak imkan sağlamaya çalışıyoruz. Mesela düzenli olarak hem aileleri hem çocukları dişçiye götürüyoruz. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz veli toplantıları, aile içi eğitimleri de çalışmalarımız arasında yer alıyor. Tüm bunları ulaşım imkanını da dahil ederek yapıyoruz.
“Daha fazla ışık tutalım”
-Kurumun hayat damarlarının oluşumunda yer almış bir isim olarak, sizin için buranın önemi nedir?
Burası bizim için her şeyden daha değerli. Çünkü burada verdiğimiz ve önümüzdeki süreçte vereceğimiz daha birçok şey var. Bu bakımevinde hem çocuklara hemde ailelere uyguladığımız eğitimler ile onların daha donanımlı hale gelebilmeleri için ortam yaratmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bu okulda hem çocuklara hem de ailelere yardım ediyoruz. Bu da bizim için çok önemli bir şekle bürünüyor. Eksik bulunan her türlü ihtiyaçlarını giderebilmek adına çeşitli yönlendirmelerde bulunuyoruz. Kömürden tutunda kırtasiye giderlerine kadar sunmaya çalışıyoruz.
-Günden güne adını duyurmaya devam eden bu projeyi daha da büyütmeyi düşünüyor musunuz?
En büyük temennimiz bu yönde. Çünkü elimizde bu kadar çok kayıt varken daha fazla kapasitemiz olsun istiyoruz. Daha fazla ailenin mağduriyetini giderirken, daha fazla çocuğun geleceğini aydınlatalım diyoruz. Bu konuda ciddi bir ihtiyaç durumu söz konusu. Türkiye’de böyle bir proje sadece burada var. Sizinde dediğiniz gibi bir ilki gerçekleştiriyoruz. Herkese örnek olan bu projenin mimarlarından olabilmek ise gurur verici.

 

UYUM, DAVRANIŞ VE ÖZGÜVEN AŞILIYORUZ

-Tüm bunları yaparken öncelikleriniz arasında neler bulunuyor?
Biz ilk olarak çocukların durumunu düşünüyoruz. Fazlasıyla ilgi alaka göstermeye çalışıyoruz. Her açıdan yardım etmeye çalışıyoruz ama ilk önce davranışlarını değiştirmeye çalışıyoruz. Uyum, davranış ve özgüven kazandırmaya, aşılamaya çalışıyoruz. Gelişimlerinin tüm aşamalarında kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizde onların durumunu düşünerek kendimize yeni hedefler belirleyip rotamızı bu yönde ilerletiyoruz.
-Okul öncesi verdiğiniz bu eğitimlerin devamlılığını sağlamak adına nasıl bir yol izliyorsunuz?
Burada çocuklar arasında yakaladığımız uyumun ve mezuniyet sonrası devam edilen okulda da sürdürülebilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü sürekli olarak etkileşim halindeyiz. Çocukların geri kalmaması ve başka sorunlarla karşılaşmamalarını sağlamak amacı ile farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Öğretmen arkadaşlarımızla da ayrıca bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz. Çünkü hepimizde var olan önyargı sebebi ile bu çocuklar yaşıtlarından daha az ilgiye maruz kalabiliyor. Bu durumu engellemek ve burada verdiğimiz eğitimin boşa gitmemesi için çabalıyoruz.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.