ÜLKE SAVUNMASINA YENİ TEKNOLOJİLER

Son Güncelleme : 28 Mayıs 2018 13:05
ÜLKE SAVUNMASINA YENİ TEKNOLOJİLER

Güvenlik güçlerinin teknolojik olanakları, yerli savunma sanayisi ürünleri öncelikli olmak üzere artırılıyor.

Modern bir savunma sanayisinin geliştirilmesi ve güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu silah, araç ve gereçlerin temini için faaliyet gösteren Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), geçen yıl yoğun bir teslimat programı izledi. Envantere dahil edilen yeni ürünlerle güvenlik güçlerinin operasyonel kabiliyetleri artırıldı, güncel tahditlere karşı yeni donanımlar kullanıma sunuldu. Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen ve üretilen bir dizi ürün de güvenlik güçlerinin envanterine girmeye başladı.  Kullanıma sunulan yeni silah, araç ve gereçler iç güvenlik ve sınır ötesi harekatlarda güvenlik güçleri tarafından etkin biçimde kullanıldı.

Havadaki vurucu güç arttı

Güvenlik güçlerine geçen yıl 20 adet insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) teslim edildi. Bu araçlar hem istihbaratta hem de tehditlerin önlenmesinde önemli roller üstlendi. SİHA'lar, yerli olarak üretilen mini akıllı mühimmatlarla güvenlik güçlerine ateş desteği sağladı, tehditleri ortadan kaldırdı. Mini İHA Bayraktar projesi kapsamında 40 araç güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. Döner kanat çok rotorlu İHA (multikopter İHA) projesi kapsamında 600’den fazla hava aracı güvenlik güçlerine teslim edildi. Geçen yıl 9 adet T129 Atak helikopteri güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. T129 Atak Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyetiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin şekilde görev yapıyor.

Avcı kaskı ve ASELPOD teslimatı

Atak helikopterine entegre edilmek üzere 4 adet Avcı Kaska Entegre Kumanda Sistemi prototipi teslimatı gerçekleştirildi. Sistem, gece görüş, video, semboloji gösterimi ve hassas kafa takibi özellikleri sayesinde helikopter pilotlarının durumsal farkındalığını ve görev etkinliğini arttırmak amacıyla geliştirildi. Avcı ile platform uçuş bilgileri, silah sembolojileri, hedef tespit sistemi (FLIR) ve gece görüş görüntüleri, uçuş kaskına entegre edilmiş göze yakın vizör üzerinde pilota gösteriliyor.

ASELSAN tarafından üretilen ve savaş uçakları için tasarlanan yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu ASELPOD'un 2 adet prototipi Hava Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine verildi.

Lojistik olanaklar arttı

Jandarma Genel Komutanlığının kullanımına 5 adet Sikorsky S-70 genel maksat helikopteri sunuldu. Sikorsky helikopterleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından birçok amaç için kullanılabiliyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığına ayrıca 2 adet A400M uçağı teslim edildi. "Uçan kale" olarak nitelendirilen A400M, 140 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip bulunuyor. 116 tam teçhizatlı asker, 66 sedye ve 25 sıhhi eleman taşıyabilen uçak, azami 37 ton yükle görev yapabiliyor. A400M, uçak, kargo, askeri sevkiyat, tıbbı tahliye, elektronik gözetleme ve havada yakıt ikmali gibi birçok zorlu görevde kullanılıyor. Tank ve helikopter gibi harp araç gereçlerini rahatlıkla istenilen noktalara taşıyabilen uçak, yüksüz 9 bin 300 kilometre, 20 ton yükle yaklaşık 7 bin, 30 ton yükle de 4 bin 800 kilometre menzile sahip. Erciyes Projesi kapsamında aviyonik modernizasyonuna tabi tutulan 2 adet C130 askeri nakliye uçağı Hava Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine sunuldu.Özel Kuvvetler UH-60 Blackhawk Helikopter Modernizasyonu Projesi kapsamında 3 adet Sayısal Harita Sistemi'nin entegrasyonu tamamlandı.

650'den fazla zırhlı araç teslim edildi

Kara platformlarında ise güvenlik güçlerinin hizmetine yeni zırhlı araçlar sunuldu.

Geçen yıl 200’den fazla Cobra II, 300’den fazla Kirpi, 150’den fazla Ejder Yalçın zırhlı araç güvenlik güçlerine teslim edildi. Ayrıca 160 adet Kirpi'ye "Esnek Katmanlı Kafes Zırh" uygulandı. Böylece araçların RPG roketlerine karşı korunması sağlandı. Fırat M60T Tank Modernizasyonu'nun dörtte biri tamamlandı. Proje kapsamında, M60T tanklarına lazer uyarı sistemi, uzaktan komutalı silah sistemi, yakın mesafe gözetleme sistemi, koruma astarı ve iklimlendirme sistemi entegrasyonu gerçekleştiriliyor. TSK'nın hizmetine 16 zırhlı yükleyici sunuldu. Geçen yıl 7 binden fazla MPT-76 Milli Piyade Tüfeği güvenlik güçlerine teslim edildi. Kışla ve karargah fiziki güvenlik sistemi projesi kapsamında 16 bölgenin kabulü yapıldı. Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi kapsamında 400 adet kayan harita tabanlı tespit sistemi entegrasyonu tamamlandı.

250'den fazla Bora ve K+ füzesi envanterde

Bora (Kaan) ve Güdümlü Kasırga (K+) füzelerinin test ve kabul faaliyetleri tamamlanarak, 200'den fazla K+ Füzesi, 50'den fazla Bora füzesi teslim edildi. Sonda roketi testi başarıyla gerçekleştirildi. Kasırga füzesine, K+ Projesi ile güdüm ve pod kabiliyeti eklendi ve menzili 120 kilometreye çıkarıldı. Yüksek isabet ve tahrip gücüne sahip sistem, kritik nokta hedeflerini yoğun ve etkili biçimde ateş altına alabiliyor.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ok

05 Haziran 2018 08:00
maşallah

onuris

01 Haziran 2018 10:04
YERLİ VE MİLLİ SİLAHLARIMIZI KEŞKE 50 YIL ÖNCE YAPSAYDIK MİLYARLARCA DOLAR DIŞ GÜÇLERE VERİLDİĞİNDEN İLERLEYEMEDİ ÜLKEMİZ ŞİMDİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ HÜKÜMETİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN GÜÇLÜ DEVLET GÜÇLÜ MİLLET OLDUK

Ali

12 Haziran 2018 01:21
YAV Biz eşek heykeli isteruk. Bunlar neki...... İMZA Cahil halk.......!