Turizmde 2019 hedefi 42 milyar dolar

11 Aralık 2018 13:01
Turizmde 2019 hedefi 42 milyar dolar

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Erdem, "Bu yılı ortalama 36 milyon turist, 35 milyar dolar gelirle kapatacağız. Bunu en az 40 milyar doların üzerine çıkarmamız gerekir. Gelecek yıl turizmden 40-42 milyar dolar gelir hedefliyoruz." dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, sektörün bu yılı ortalama 36 milyon turist ve 35 milyar dolar gelirle kapatacağını belirterek, gelecek yıl turizmden 40-42 milyar dolar gelir elde edilmesini hedeflediklerini söyledi.

Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl turizm sektörünün birçok rekora imza attığını, çok başarılı bir sezon geçirdiklerini ifade etti.

Bugüne kadar elde edilen rekorların tümünü bu yıl egale ettiklerini dile getiren Erdem, yaşanan olumsuzluklara rağmen bu yıl sağlanan başarının takdire şayan olduğunu belirtti.

Turizm sektörünün Türkiye için çok stratejik olduğuna işaret eden Erdem, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin cari açığına en önemli desteği sağlayan sektör turizm sektörüdür. 2019'da bu başarının devamını sağlamamız ve daha da ileriye götürmemiz gerekir. Bu yılı ortalama 36 milyon turist, 35 milyar dolar gelirle kapatacağız. Bunu en az 40 milyar doların üzerine çıkarmamız gerekir. Gelecek yıl turizmden 40-42 milyar dolar gelir hedefliyoruz. Böyle bir beklentimiz var. Bunun da Türkiye'nin cari açığına çok önemli katkısı olacak."

Erdem, bu hedefin yakalanması için Türkiye'nin elindeki tüm turizm öz kaynaklarının ortaya çıkarılması ve tanıtılması gerektiğini belirterek, "Uzanamadığımız ve tanıtım için gidemediğimiz bölgelerde tanıtım faaliyetlerine başlamalıyız. Workshoplar, fuarlar düzenlememiz, acentelere destek ve teşvik vermek gerekir. Bunlarla ilgili TÜRSAB olarak çalışmalarımız var, büyük bir gayret içindeyiz." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un ifade ettiği gibi gelecek yıl kaliteli turistleri getirmenin mücadelesini vereceklerini vurgulayan Erdem, şunları kaydetti:

"Çünkü sadece sayı değil kalite konusunda da çalışmamız lazım. Öz kaynaklarımızı ucuza satmanın da bir anlamı yok. Milyonlarca turisti getirip az gelir elde etmenin de anlamı yok. Dolayısıyla dünyanın kaliteli ve zengin turistlerini de buraya getirebilecek altyapıya sahibiz. Her türlü kalitede hizmet veriyoruz. Gastronomide dünyanın en gelişmiş ülkelerinden ve dünyanın en zengin mutfağına sahip bir ülkeyiz. Ayrıca dünyanın en güzel turizm öz kaynaklarına sahibiz. Dolayısıyla üst düzey dediğimiz yüksek harcama potansiyeline sahip turistleri getirmek için mücadele edeceğiz. Güven ve huzur ortamı olduktan sonra Türk turizminin önünde hiç kimse duramaz. Çünkü cazibesi güzelliği ve dinamikleri turistleri çekmeye yeterli."

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.
GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI
GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI
Vali Özdemir Çakacak, TBMM ve Millî Eğitim Bakanlığı 16. Dönem İl Öğrenci Meclisi Başkanı Anıl İhsan Uslu ve çalışma grubu arkadaşlarını makamında kabul etti.
ODUNPAZARI'NDAN KAR MESAİSİ
ODUNPAZARI'NDAN KAR MESAİSİ
Önceki gün yoğunlaşan kar yağışına etkili ve yerinde müdahale etmek isteyen Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüğü personel ve araçlarını seferber ederek karla mücadele ekibi oluşturdu.
MEMURLAR BORDRO YAKTI
MEMURLAR BORDRO YAKTI
Enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savunan memurlar dün bordro yaktı. Memurlar “Maaşlarımıza yapılan zamlar cebimize girmeden eriyecek” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
ESKİŞEHİR-BURSA YOLUNDA O ANLAR
ESKİŞEHİR-BURSA YOLUNDA O ANLAR
Eskişehir'de yoğun kar yağışı nedeniyle araçlar yollarda kaldı. Karayolu üzerinde mahsur kalan İbrahim Ölçer isimli sürücü ise, yol durumunu anlattığı görüntüyü sosyal medyada paylaştı. 
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Eskişehir-Bozüyük karayolunun Bozüyük istikameti ulaşıma kapandı.