TRUMP'A NÜKLEER SAVAŞ UYARISI

25 Ocak 2018 11:10
TRUMP'A NÜKLEER SAVAŞ UYARISI

Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyasının (ICAN) Genel Sekreteri Fihn, Trump yönetiminin nükleer silah kullanımını kolaylaştırması nedeniyle endişe duyduklarını belirtti.

İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'na katılan ICAN Genel Sekreteri Beatrice Fihn, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer silah politikası nedeniyle ciddi endişe duyuyoruz. Bu politika, nükleer silah kullanımının alt sınırını düşürüyor ve daha fazla kullanılabilir nükleer silah üretimine olanak sağlıyor." dedi.

Fihn, "İstemediğimiz bir şey varsa o da Trump'ın daha fazla kullanılabilir silaha sahip olduğunu düşünmesi. Bizim tam tersi bir duruma ihtiyacımız var. Bu nedenle şu anki durum endişe verici ve olumsuz bir gelişme." şeklinde konuştu.

Davos'ta Amerikalı yetkililerle durumu konuşmak istediklerini belirten Fihn, "Trump yönetimi ile Davos'ta görüşmek için talebimiz oldu ama geri dönüş olmadı." bilgisini verdi.

Dünya liderleri ile konuşmak ve nükleer silahların ortadan kaldırılması anlaşmasına katılmalarını sağlamak için Davos'ta olduğunu ifade eden Fihn, "Nükleer silahlar var olduğu sürece kullanım riski var. Nükleer silahları sonsuza kadar tutacaksak elbet bir gün kullanılacak. Nükleer silahları yok etmediğimiz sürece kullanılacağı güne, her geçen gün bir gün daha yaklaşıyoruz." uyarısını yaptı.

Dünyada nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılacağına inandığını belirten Fihn, "Seçim yapma hakkımız var. Nükleer silahları ya şimdi ya da tekrar kullanıldıktan sonra ortadan kaldırırız." dedi.

Fihn, "Nükleer silahların ortadan kaldırılması çok öncelikli bir konu. Uluslararası toplum, nükleer tehdidi daha fazla görmezden gelemez. İklim değişikliği kadar önemli bir mevzu ve acil bir tehdit ve çözüm bulunması gerekiyor. Şimdi bir şey yapmazsak nükleer silahlar kullanılacak ve nükleer savaşla yüzleşeceğiz ve bu da yıkıcı olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki yakınlaşma konusunda temkinli olunması gerektiğini savunan Fihn, "Tansiyon bir düşüyor bir yükseliyor. Şu an iyi ise gelecek haftalarda kötü olmayacağı anlamına gelmiyor. Her şey olabilir." dedi.

Norveç Nobel Komitesi, Nobel Barış Ödülü'nün, nükleer silah kullanımının yıkıcı sonuçlarına dikkati çektiği ve bu silahların anlaşma temelinde yasaklanması amacıyla harcadığı çığır açan çabalar nedeniyle ICAN'a verildiğini açıklamıştı.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

deniz

25 Ocak 2018 12:27
4000 tır dolusu mühimat içinde nükleer bomba olmadığı ne malum....incirliğe uçaklar inip kalktı onlarda ne var ne yok kimse bilmiyor....eğer olaki nükleer bomba olurda amerika bunu kullanmaya kalkarsa türkiyenin vay haline....ondan sonra trump beni kandırdı diye bızıklamayın tabi sağ kalırsak...
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.