TİKLERİNİ ANCAK MÜZİK DURDURUYOR

08 Nisan 2017 17:45
TİKLERİNİ ANCAK MÜZİK DURDURUYOR

Eskişehir'de yaşayan ve birden fazla fiziksel tik ile en az bir vokal tik rahatsızlığı 24 yaşındaki Seyithan Sevinç, tiklerini enstrüman çaldığı anlarda durdurabiliyor.

Fotoğrafçılık ve enstrüman

İlaç tedavilerinden olumlu sonuç alamadığı için ameliyat olan ve beyin pili kullanmaya başlayan Sevinç, sinirlendiğinde, heyecanlandığında, üzüldüğünde ya da sevindiğinde tiklerini kontrol edemiyor. Tıbben yapılması gereken tüm yöntemleri deneyen Seyithan Sevinç, hastalığına çözümü, konsantrasyon gerektiren fotoğrafçılık ve enstrüman çalmakta buldu.

İnsanlar tanımalı

Toplu taşıma araçlarında, kütüphanede, sinemada bu tarz hastaların yerinin olmadığını anlatan Seyithan Sevinç, "Toplu taşıma aracında tikleriniz yüzünden dayak yiyebilirsiniz. Kütüphane sessizliği temsil ediyor. Ben bu halimle o sessizliği bozarım. Sinema zaten bizim için imkansız bir aktivite. Çünkü ses çıkarmadan duramıyorum. Bu yüzden de sosyal olabilmemiz için öncelikle hastalığımızı insanların tanıması gerekiyor." dedi.

10 binde 3 kişi

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Ahmet Hilmi Kaya, Seyithan Sevinç'in durumunun ameliyattan sonra eskiye nazaran daha iyi olduğunu söyledi. Kaya, toplum olarak bu rahatsızlığın bilinmediğini belirterek, "Çocukluk çağında başlayan bu hastalık erkeklerde daha fazla görülüyor ve ömür boyu kişiyi etkiliyor. Görülme sıklığıysa 10 binde 3 kişi" dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle