Tespihte dolandırıcı tuzağı

28 Haziran 2018 12:50
Tespihte dolandırıcı tuzağı

Osmanlı geleneğinin tekrar popüler olmasıyla birlikte gün yüzüne çıkan ve koleksiyonerlerin daimi gözdesi olan tespih, dolandırıcılar için de fırsat haline geldi.

Üretildiği malzemelere göre farklılık gösteren el yapımı, özel tasarım tespihler, koleksiyonerler tarafından ilgiyle takip ediliyor fakat fahiş fiyatlara ulaşabilen bu özel ürünler, dolandırıcılara da davetiye çıkarıyor. Yeni başlayanların canını sıkan dolandırıcılar, koleksiyonculuğun başındayken heveslerini kırıyor ve bu durum onları bırakma noktasına kadar getiriyor. 
Yaklaşık 10 yıldır tespih tasarımı ve üretimi yapan usta Ümit Taner Kiraz, bu geleneğin yeniden popüler olması sebebi ile artan dolandırıcılık olaylarına dikkat çekerek koleksiyonerle ve bu alana ilgi duyanları tavsiyelerde bulurdu. Kiraz, "Koleksiyonerlerin yaşadığı büyük sıkıtılar var ne yazık ki. Çok hevesle başlıyorlar, ama sonradan farklı olduğunu düşündüğü için satın aldıkları tespihlerin özel bir ürün olmadığını öğrendiklerinde hayal kırıklığı yaşıyorlar. Hatta koleksiyonerliği bırakma aşamasına dahi geliyorlar” şeklinde konuştu. 

Aldanmamak için işin ehlinden tavsiye alın 
Bu gibi durumları yaşamamak için ustalarla irtibat halinde olup ürünleri bu işin ehli olan kişilerden almalarını tavsiye eden Kiraz, yeni başlayanların tespihin değerini ölçmede başarısız olduklarını ve bilen birilerinden yardım alarak bu gibi durumların engellenebileceğini belirtti. Antika değerindeki 1930'lu yıllardan kalma objelerden yaptığı tespihlerle tanınan Ümit Taner Kiraz, “Biz de sentetik ürünler kullanıyoruz, ama bizimkiler antika değeri taşıdığı için diğerlerinden daha değerliler. Şu an bu tarz tespihleri yaparken şimdinin sentetik malzemeleriyle yapıyorlar. Bu yüzden koleksiyonluk bir değer taşımıyor. Bunu bilen fırsatçılar da değerli olduğunu söyleyerek yüksek meblağlara satış yapıyorlar” diyerek tespih yapımında sentetik ürünler, doğal taşlar ve fildişi gibi pek çok ürünün kullanıldığını, bilinçli ve dikkatli alışveriş yapılması gerektiğini belirtti. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Serdar

28 Haziran 2018 14:12
Şimdi moda bu biraz sivrilmek iş güç istiyorsanız arabaya tuğra. kocaman bir yüzük. badem bıyık .ağzında yalandan da olsa allah kitap dusurmiycen. Telefona dombayı yukliycen bide kareli mavi ceket :)
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor. 
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
Konutlarda 80- 100 lira gelen elektrik faturları 140-150 liraya çıktı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar elektrik kurumu önünde eylem yaptı.
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
Hayvancılık yaparak geçinen Kireç Mahallesi sakinleri yıllardır çektikleri su sıkıntısının ESKİ’nin yaptığı çalışmayla giderilmesinin mutluluğunu yaşıyor.
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
Eskişehir’e gelen 26 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve ticaret ataşeleri onuruna Eskişehir Valiliği tarafından yemek verildi.
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri kent genelinde Genel Asayiş Uygulaması gerçekleştirildi.
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
Hamburg Türk Basın Birliği mensubu 15 gazeteci, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz Karaca "Kardeş cemiyet olabiliriz" dedi.
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
Eskişehir’de, üstüne tiner dökülüp yakılan Ahmet Çelik’in (40) öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görülürken, ablası yürekleri dağladı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan abla Nilüfer Çakmak, “Ciğerimizi aldılar, onlar da yansın” dedi. 
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
 Eskişehir'de, FETÖ/PDY'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda, "ByLock" kullandığı iddia edilen 2'si kadın toplam 5 şüpheli yakalandı.