Tespihte dolandırıcı tuzağı

28 Haziran 2018 12:50
Tespihte dolandırıcı tuzağı

Osmanlı geleneğinin tekrar popüler olmasıyla birlikte gün yüzüne çıkan ve koleksiyonerlerin daimi gözdesi olan tespih, dolandırıcılar için de fırsat haline geldi.

Üretildiği malzemelere göre farklılık gösteren el yapımı, özel tasarım tespihler, koleksiyonerler tarafından ilgiyle takip ediliyor fakat fahiş fiyatlara ulaşabilen bu özel ürünler, dolandırıcılara da davetiye çıkarıyor. Yeni başlayanların canını sıkan dolandırıcılar, koleksiyonculuğun başındayken heveslerini kırıyor ve bu durum onları bırakma noktasına kadar getiriyor. 
Yaklaşık 10 yıldır tespih tasarımı ve üretimi yapan usta Ümit Taner Kiraz, bu geleneğin yeniden popüler olması sebebi ile artan dolandırıcılık olaylarına dikkat çekerek koleksiyonerle ve bu alana ilgi duyanları tavsiyelerde bulurdu. Kiraz, "Koleksiyonerlerin yaşadığı büyük sıkıtılar var ne yazık ki. Çok hevesle başlıyorlar, ama sonradan farklı olduğunu düşündüğü için satın aldıkları tespihlerin özel bir ürün olmadığını öğrendiklerinde hayal kırıklığı yaşıyorlar. Hatta koleksiyonerliği bırakma aşamasına dahi geliyorlar” şeklinde konuştu. 

Aldanmamak için işin ehlinden tavsiye alın 
Bu gibi durumları yaşamamak için ustalarla irtibat halinde olup ürünleri bu işin ehli olan kişilerden almalarını tavsiye eden Kiraz, yeni başlayanların tespihin değerini ölçmede başarısız olduklarını ve bilen birilerinden yardım alarak bu gibi durumların engellenebileceğini belirtti. Antika değerindeki 1930'lu yıllardan kalma objelerden yaptığı tespihlerle tanınan Ümit Taner Kiraz, “Biz de sentetik ürünler kullanıyoruz, ama bizimkiler antika değeri taşıdığı için diğerlerinden daha değerliler. Şu an bu tarz tespihleri yaparken şimdinin sentetik malzemeleriyle yapıyorlar. Bu yüzden koleksiyonluk bir değer taşımıyor. Bunu bilen fırsatçılar da değerli olduğunu söyleyerek yüksek meblağlara satış yapıyorlar” diyerek tespih yapımında sentetik ürünler, doğal taşlar ve fildişi gibi pek çok ürünün kullanıldığını, bilinçli ve dikkatli alışveriş yapılması gerektiğini belirtti. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Serdar

28 Haziran 2018 14:12
Şimdi moda bu biraz sivrilmek iş güç istiyorsanız arabaya tuğra. kocaman bir yüzük. badem bıyık .ağzında yalandan da olsa allah kitap dusurmiycen. Telefona dombayı yukliycen bide kareli mavi ceket :)
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eskişehir Şubesi, sağlık çalışanlarının döner sermaye problemini ve taleplerini konu alan bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında döner sermaye için temsili cenaze töreni düzenlendi. Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, açıklamayı temsili imam olarak okudu. 
FIRSATÇILIK YAPILIYOR
FIRSATÇILIK YAPILIYOR
 Fırsatçıların un fiyatlarına yaptığı fahiş fiyat artışları fırıncıları isyan ettirdi. Temmuz ayında 75 lira olan bir çuval unun 110 liraya fırladığını anlatan fırıncılar, bu durumun fırsatçılardan kaynaklandığını, hükümetle, euro veya dolar ile hiçbir ilgisi olmadığını anlattı. 
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYE'DE
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafında uyuşturucuyla mücadele kapsamında yakalanan 3 şahıs adliyeye sevk edildi. 
KAZIM KURT'TAN TOKİ'YE TEPKİ
KAZIM KURT'TAN TOKİ'YE TEPKİ
Karapınar Mahallesi'nde vatandaşlarla biraraya gelen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, mahallenin sorunlarını dinledi. Başkan Kurt, “Burada nsanlara gösterdikleri projeleri yapmadılar” diyerek TOKİ'yi eleştirdi.
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında aranan 2 şüpheli Eskişehir'de yakalandı.
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti.