TEPREŞ COŞKUSU

10 Eylül 2018 16:25
TEPREŞ COŞKUSU

Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan 32. Geleneksel Tepreş Şenliği, Kocakır Piknik alanında gerçekleşti.

Örf ve adetler

Kırım Tatar kültürünün, örf ve adetlerinin yaşatıldığı, doğanın hareketlenmesini, canlanmasını simgeleyen Geleneksel Tepreş Şenliği’ne CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen ve Ticaret Odası Başkanı Metin Gülerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Yarışmalar yapıldı

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kırım Marşı’nın okunması ile başlayan şenlikte konuşan Başkan Kazım Kurt, Tepreşlerin Eskişehir’de bulunan Tatar soydaşların kaynaşması ve dayanışması için düzenlendiğini söyledi. Tepreş Ağalığını Burhan Çifter’in yaptığı şenlikte, Kırım Halk Oyunları, kuşak güreşleri, tatar aşı yarışması ve çocuk yarışmaları yapıldı.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

güçsüz karınca

11 Eylül 2018 10:27
bunlar tatarın iş yapmaz soyu böyle günlerde gözüküp işin düştüğünde görmezlerindendir

tatarım

19 Eylül 2018 00:25
eylülde tepreş kaydan şıktı? tepreş degenın mayısta bolur. adı ustunde TEPREŞ. CANLAN anlamındadır.( eylülde tepreş nerden çıktı ? tepreş dediğimiz mayıs ayında kutlanır. adı üstünde canlanmak tır)