TEHLİKE ÇOK BÜYÜK

21 Temmuz 2018 20:23
TEHLİKE ÇOK BÜYÜK

Gündüzler Mahallesindeki çiftçiler ve CHP'li vekiller, Porsuk Barajı'nın kapaklarının açılmasına tepki gösterdi. Eskişehir Sulama Birliği eski başkanı Selami Ayaz Porsuk Barajındaki suyun azaldığını belirterek "Kuraklık yaşanabilir. Tehlike çok büyük" dedi.

Su hakkımız gasp ediliyor

CHP'li vekiller ve Ahmet Ataç, köylülerin karşı karşıya olduğu soruna dikkat çekmek için Gündüzler Köyüne gitti. Siyasi baskılar yüzünden Porsuk Barajı'nın kapaklarının açıldığını dile getiren Utku Çakırözer, Eskişehir'in susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Çakırözer "Eskişehirlilerin su hakkı gasp ediliyor. Porsuk Çayı bu mevsimde normalin çok üstünde bir debi ile akmakta çünkü Porsuk Barajı'ndan Porsuk yatağına su verildi. Yılbaşında yüzde 55 olan Porsuk Barajı'nın doluluk oranı yüzde 40'ın altına düşmüş durumda" dedi.

İktidar vekillerine çağrı

Eskişehir'i bekleyen tehlikenin altını çizen Çakırözer "Suyuz, yüzde 30'un altına düşmesi Eskişehirlilerin sağlıklı su kullanımı konusunda çok önemli risklerim getirecek. Yağışların az olmasının yanı sıra Ankara'dan baskıyla Porsuk Barajı'nın kapakları açılıyor. 2014 yaşadığımız kuraklıkta Porsuk'un derinliği 21 santimetreydi şimdi 19. Ankara DSİ'nin bağlı bulunduğu bakanlığın talimatıyla, siyasi baskıyla Eskişehirlilerin suyu tehlikeye atıldı. İktidar partisinden arkadaşlarımıza da tehlikeyi beraberinde getirecek olan bu siyasi baskının sona ermesi için çağrı yapıyorum" diye konuştu.

Siyasi baskı yüzünden

Selami ayaz ise Porsuk suyunun Sivrihisar ve Kütahya'nın köylerine verildiğini belirtti. Ayaz, Porsuk Barajı'nda su seviyesinin gittikçe düştünü belirterek "Şuanda aşırı bir şejkilde Porsuk yatağına su verilmnekte. Polatlı'nın ve Sivrihisar'ın köylerine su veriliyor. Bu köylerde çiftçiler yeşil bitki ekmemeleri konusunda hem Devlet Su İşleri hem de Eskişehir Sulama Birliği tarafından uyarıldı buna rağmen Ankara'dan talimat var diye baskı ile Porsuk Barajı'ndan, Porsuk yatağına su verilmekte. Bunun önlenmesi lazım. Tehlike çok büyük" dedi.

Takipçisi olacağız

Jale Nur Süllü ise "Susuz kalmamak için Eskişehir'de gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. İsrafın önlenmesi için suyun kapalı kanallarla ulaştırması gerekiyor. DSİ bu projeyi bitirmiş fakat henüz ihaleye çıkılmadı. Bu projenin ve bu konunun takipçisi olacağız. Tarıma hiçbir zaman bir planlama yapılmaması da bu durumu etkiliyor" dedi. Ahmet Ataç ise iktidar partisi Eskişehir'i ve Eskişehirlileri gözden çıkarmış durumda. Kimseye sormadan termik santral yapmaya çalıştılar. Buna şiddetle karşı çıkacağımızı bilsinler. İktidar partisi suyumuzla bile oynuyor. Buna dur dememiz lazım" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (7) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Kenan sen porsuk barajinin halini gordun mu konusuyorsun anca!!

22 Temmuz 2018 11:24
Kenan sen porsuk barajinin halini gordun mu konusuyorsun anca!!

Demircan

07 Ağustos 2018 13:29
Su Evrensel bir degerdir.Kimse sahiplenemez. Insanligin ortak kullanimina aittir. Bunu doga tayin etmistir.

GERÇEK ESKİŞEHİRLİ..

23 Temmuz 2018 13:29
AHMET ATAÇ SEYAHATLERDEN GEZİLERDEN DÖNDÜ MÜ...

kenan

22 Temmuz 2018 01:16
iyice para noya olmuşunuz siz. Eski başkanı alıp oraya gideceğinize yeni başkandan gerçek durumu öğrenseydiniz. porsuk da debi yüksek Eskişehir caddelerini basan sularda yağan yağmurları hissettirmiyor size anlaşılan şu ay bile neredeyse bahar ayları gibi yağışlı geçti siz hala su yok masalı anlatıyorsunuz. Su yoksa belediyelerin boşa harcadıkları sular ne olacak, ESKİ şu dağıtım şebekesindeki %50 ye varan kaçak ne olacak.. Onları bir çözün de masalları ondan sonra anlatın..

Halil

21 Temmuz 2018 23:13
Kuyruk sıkıştı 20 yıldır yan gelip yatanlar porsukta su bitecek teranesine sığınıyorlar..YERSEEEE.....

Orhan

21 Temmuz 2018 23:55
Ahmet başkan suyu bırakta şirintepe nin sokakları ve parkları çöpten geçilmiyor buralara bak Avrupa şehri diye övünüyorsunuz!!!

davut

21 Temmuz 2018 22:02
Sivrihisar ve polatlı çiftçisinin urettigi ürünlerin eskisehire faydasi yokmu. Birde çıkıp çiftçilik desteklenmiyor diye propaganda yapıyorsunuz.
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, sahte enflasyon rakamlarına karşı gerçek enflasyonu göstermek istediğini belirterek alışverişe çıktı. Alışverişi 102 lira tutan Akyazı “Aldığım ürünler 2 kişiye 2 gün zor yeter” dedi.
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, öncelikli amaçlarının Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak olduğunu belirtti.
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, okullar başta olmak üzere resmi ve özel kuruluşlardaki yangın eğitimlerine devam ediyor.
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde Odunpazarı'ndab bir kişiye ikramiye çıktı. Şahıs 85 bin 659 lira 25'er kuruş ikramiyenin sahibi oldu.
DAYANIŞMA VURGUSU
DAYANIŞMA VURGUSU
Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, enflasyonla mücadelede de oda ve borsaların dayanışma içinde hareket edeceğinin altını çizdi.
HALK MARKET 3 YAŞINDA
HALK MARKET 3 YAŞINDA
Odunpazarı Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara erzak kolisi göndermek yerine, ihtiyaç duydukları ürünleri kendilerinin seçmesini sağladığı sosyal yardım modeli olan Halk Market, 3 yılı geride bıraktı.
GASP ZANLISI YAKALANDI
GASP ZANLISI YAKALANDI
Eskişehir'de silahlı gasp ve hırsızlık suçundan aranan şüpheli, tren garında uygulama yapan polis ekipleri tarafından yakalandı.
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
Tekirdağ’dan Eskişehir’i gezmek için gelen Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri ve CHP Kadın Kolları üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
 Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, esnaf, firma ve her türlü işletmeyi, sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi, stokçuluk yapılmaması, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması hususlarına riayet edilmesi konusunda uyardı.