TEHLİKE ÇOK BÜYÜK

21 Temmuz 2018 20:23
TEHLİKE ÇOK BÜYÜK

Gündüzler Mahallesindeki çiftçiler ve CHP'li vekiller, Porsuk Barajı'nın kapaklarının açılmasına tepki gösterdi. Eskişehir Sulama Birliği eski başkanı Selami Ayaz Porsuk Barajındaki suyun azaldığını belirterek "Kuraklık yaşanabilir. Tehlike çok büyük" dedi.

Su hakkımız gasp ediliyor

CHP'li vekiller ve Ahmet Ataç, köylülerin karşı karşıya olduğu soruna dikkat çekmek için Gündüzler Köyüne gitti. Siyasi baskılar yüzünden Porsuk Barajı'nın kapaklarının açıldığını dile getiren Utku Çakırözer, Eskişehir'in susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Çakırözer "Eskişehirlilerin su hakkı gasp ediliyor. Porsuk Çayı bu mevsimde normalin çok üstünde bir debi ile akmakta çünkü Porsuk Barajı'ndan Porsuk yatağına su verildi. Yılbaşında yüzde 55 olan Porsuk Barajı'nın doluluk oranı yüzde 40'ın altına düşmüş durumda" dedi.

İktidar vekillerine çağrı

Eskişehir'i bekleyen tehlikenin altını çizen Çakırözer "Suyuz, yüzde 30'un altına düşmesi Eskişehirlilerin sağlıklı su kullanımı konusunda çok önemli risklerim getirecek. Yağışların az olmasının yanı sıra Ankara'dan baskıyla Porsuk Barajı'nın kapakları açılıyor. 2014 yaşadığımız kuraklıkta Porsuk'un derinliği 21 santimetreydi şimdi 19. Ankara DSİ'nin bağlı bulunduğu bakanlığın talimatıyla, siyasi baskıyla Eskişehirlilerin suyu tehlikeye atıldı. İktidar partisinden arkadaşlarımıza da tehlikeyi beraberinde getirecek olan bu siyasi baskının sona ermesi için çağrı yapıyorum" diye konuştu.

Siyasi baskı yüzünden

Selami ayaz ise Porsuk suyunun Sivrihisar ve Kütahya'nın köylerine verildiğini belirtti. Ayaz, Porsuk Barajı'nda su seviyesinin gittikçe düştünü belirterek "Şuanda aşırı bir şejkilde Porsuk yatağına su verilmnekte. Polatlı'nın ve Sivrihisar'ın köylerine su veriliyor. Bu köylerde çiftçiler yeşil bitki ekmemeleri konusunda hem Devlet Su İşleri hem de Eskişehir Sulama Birliği tarafından uyarıldı buna rağmen Ankara'dan talimat var diye baskı ile Porsuk Barajı'ndan, Porsuk yatağına su verilmekte. Bunun önlenmesi lazım. Tehlike çok büyük" dedi.

Takipçisi olacağız

Jale Nur Süllü ise "Susuz kalmamak için Eskişehir'de gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. İsrafın önlenmesi için suyun kapalı kanallarla ulaştırması gerekiyor. DSİ bu projeyi bitirmiş fakat henüz ihaleye çıkılmadı. Bu projenin ve bu konunun takipçisi olacağız. Tarıma hiçbir zaman bir planlama yapılmaması da bu durumu etkiliyor" dedi. Ahmet Ataç ise iktidar partisi Eskişehir'i ve Eskişehirlileri gözden çıkarmış durumda. Kimseye sormadan termik santral yapmaya çalıştılar. Buna şiddetle karşı çıkacağımızı bilsinler. İktidar partisi suyumuzla bile oynuyor. Buna dur dememiz lazım" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (7) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Kenan sen porsuk barajinin halini gordun mu konusuyorsun anca!!

22 Temmuz 2018 11:24
Kenan sen porsuk barajinin halini gordun mu konusuyorsun anca!!

Demircan

07 Ağustos 2018 13:29
Su Evrensel bir degerdir.Kimse sahiplenemez. Insanligin ortak kullanimina aittir. Bunu doga tayin etmistir.

GERÇEK ESKİŞEHİRLİ..

23 Temmuz 2018 13:29
AHMET ATAÇ SEYAHATLERDEN GEZİLERDEN DÖNDÜ MÜ...

kenan

22 Temmuz 2018 01:16
iyice para noya olmuşunuz siz. Eski başkanı alıp oraya gideceğinize yeni başkandan gerçek durumu öğrenseydiniz. porsuk da debi yüksek Eskişehir caddelerini basan sularda yağan yağmurları hissettirmiyor size anlaşılan şu ay bile neredeyse bahar ayları gibi yağışlı geçti siz hala su yok masalı anlatıyorsunuz. Su yoksa belediyelerin boşa harcadıkları sular ne olacak, ESKİ şu dağıtım şebekesindeki %50 ye varan kaçak ne olacak.. Onları bir çözün de masalları ondan sonra anlatın..

Halil

21 Temmuz 2018 23:13
Kuyruk sıkıştı 20 yıldır yan gelip yatanlar porsukta su bitecek teranesine sığınıyorlar..YERSEEEE.....

Orhan

21 Temmuz 2018 23:55
Ahmet başkan suyu bırakta şirintepe nin sokakları ve parkları çöpten geçilmiyor buralara bak Avrupa şehri diye övünüyorsunuz!!!

davut

21 Temmuz 2018 22:02
Sivrihisar ve polatlı çiftçisinin urettigi ürünlerin eskisehire faydasi yokmu. Birde çıkıp çiftçilik desteklenmiyor diye propaganda yapıyorsunuz.
BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ VAR
BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ VAR
Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Odasını ziyaret eden Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Suat Er ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek, odaların önemine değindi.
ESKİ KOMİSERE FETÖ GÖZALTISI
ESKİ KOMİSERE FETÖ GÖZALTISI
Eskişehir'de FETÖ/PDY’ye yönelik düzenlenen operasyonda, hakkında gözaltı kararı bulunan ve meslekten ihraç edilen eski komiser yakalandı.
 ESKİŞEHİRLİ DOKTOR  EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
ESKİŞEHİRLİ DOKTOR EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
Kocaeli'de özel bir hastanede görev yapan Eskişehirli, Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihat Zincir, evinde ölü bulundu.
MAHKEME KARARINA UYMAK ZORUNDAYIZ
MAHKEME KARARINA UYMAK ZORUNDAYIZ
Büyükşehir Belediye Meclisinde, AK Parti Meclis Üyeleri yol harcamalarına katılma payı alma konusunun olduğu 1. ve 2. maddelerde çekimser kaldı.
DİKKAT! O CADDE 4 GÜN TRAFİĞE KAPATILIYOR
ŞEHRİMİZE TEMİZ YATIRIMLAR  FİNANSE EDİN
ŞEHRİMİZE TEMİZ YATIRIMLAR FİNANSE EDİN
Eskişehir Kent Konseyi Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Çevre ve Yaşam Platformu üyeleri, Termik Santrali istemediklerini bir kez daha haykırdı.
KRİZİN FATURASINI  VATANDAŞ ÖDEMEMELİ
KRİZİN FATURASINI VATANDAŞ ÖDEMEMELİ
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, iki günlük ziyaret için bulunduğu Konya Ereğli’de Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütünü ziyaret ederek partililerle buluştu.
ŞEHİR HASTANESİ'NİN YOLU ASFALTLANIYOR
ŞEHİR HASTANESİ'NİN YOLU ASFALTLANIYOR
Odunpazarı Belediyesi, yakında hizmete gireceği açıklanan Şehir Hastanesi’nin bağlantı yolları ve çevresindeki yollarda asfalt çalışması yaptı.
57 HAVACI ASKERİN SAVUNMALARI ALINIYOR
57 HAVACI ASKERİN SAVUNMALARI ALINIYOR
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye oldukları öne sürülen 58 havacı askerin yargılanmasına başlanıldı.