Tatilde çocukları bekleyen tehlikeye dikkat!

28 Haziran 2018 10:25
Tatilde çocukları bekleyen tehlikeye dikkat!

Çocuklarıyla tatile çıkacak aileleri uyaran uzmanlar, “Tatilinizin zehir olmasını istemiyorsanız sizi bekleyen tehlikeleri ve alacağınız önlemleri bilmeniz gerekiyor” diyor. Peki tatil keyfine gölge düşmemesi için çocuklarla tatile çıkarken alınması gereken tedbirler neler?

Öncelikle çocukla tatile çıkmak için haziran ayı ya da ağustos ayının sonları ile eylül ayının başları için plan yapmanın güneşten fazla etkilenmemek için son derece önemli olduğunu belirten Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener, sıcak havalardan çok fazla etkilenen çocukların, yaz tatilinde sağlık sorunları ile mücadele etmek durumunda kalabildiğine dikkat çekiyor. 

“Bu nedenle, çocukla tatil için hava sıcaklığının ortalamanın üstünde olduğu zamanlar seçilmemeli. Buna ek olarak, güneşin en fazla UVL ışını yaydığı öğle saatlerinde de çocukların uzun süre güneş altında kalması engellenmeli” diye konuşan Dr. Şükrü Yener, seyahat hastalıkları konusunda çocuklu ailelere uyarı ve önerilerde bulundu: 

UÇAKTA SAKIZ ÇİĞNETİN

“Çocuklar ve bebekler uçaktaki basınçtan çok fazla etkilenebilir. Orta kulak basıncını dengelemek için uçağın inişi ve kalkışı sırasında bebeklerin emzirilmesi, büyük çocuklara da sakız çiğnetilmesi faydalı olmaktadır. Bebeklerin en az 7 günlük olmaları, uçağa binmeleri için gereken bir kuraldır. 2 yaşından küçük bebekler, kucakta seyahat etmelidirler. Uçak biletinizi alırken uçuşunuzu yoğun olmayan saatlere ayarlamanız rahat etmenizi sağlayacaktır. Seyahatte koridor tarafındaki koltukları tercih ediniz, bu durum size hareket rahatlığı getirecektir. Tren ve gemi yolculuklarında çocuklara hareket olanağı sağlandığı için daha rahat edilmektedir. Kendi aracınızla yolculuk etmek kendiniz ve çocuğunuz açısından en iyi seçenektir.  

VALİZDE NELER OLMALI?

Çocukla tatil yapmak isteyen ebeveynlerin valizinde mutlaka bulunması gerekenler şöyle:

Acil durumlar için ateş düşürücü, ateş ölçer ve ağrı kesici gibi sağlık malzemeleri,
Böcek sokmalarına karşı, kaşıntı giderici ya da sinek kovucu ilaçlar,
Çocuğun sevdiği oyuncaklar,
Denize ya da havuza gidecekler için; kolluk, simit, deniz yatağı gibi ekipmanlar ile çocuğun deniz kenarında oynaması için kova, kürek gibi eşyalar,
Çocuğun güneşten olabildiğince az etkilenmesi için güneş kremi,
Gözlük ve şapka,
Yoldan olumsuz etkilenen çocuklar için bulantı önleyici ilaçlar,
Yara bandı, dijital termometre, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, alerji ve ishal ilacı almalısınız. Eğer çocuğunuzun tatil öncesi zaten tedavisi devam ediyorsa, kullandığı ilaçlardan yeterli miktarda yanınıza almalısınız. 

TURİST İSHALİ EN SIK GÖRÜLEN HASTALIK

Sıtma, hepatit (bulaşıcı sarılıklar) sarıhumma, parazitler, ishaller, grip, tifo, kolera, menenjit gibi hastalıklar tatilde tadınızı kaçırabilir. Seyahatten tercihen 4-6 hafta önce en yakın seyahat hastalıkları kliniği ile temasa geçilmelidir. Yalnızca iyi pişmiş yemekler, kapalı şişedeki veya paketli soğuk içecekler tercih edilmelidir. Güvenlik şüphesi varsa, içme suyu kaynatılarak içilmelidir. Kaynatmak mümkün değilse, onaylı ve bakımı iyi yapılmış bir filtre ve/veya bir dezenfektan ajan kullanılabilir. Turist ishali, yolcuların en çok karşılaştığı sağlık problemidir ve riskli yerlere giden yolcuların yaklaşık yüzde 80'ini etkiler. Mide bulantısı, kusma ve ateş, ishale eşlik edebilir. Bebekler ve küçük çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi güçsüz kişiler; mikroplu içecekler ve yiyecekler ve güvenli olmayan yüzme mekânlarından kaçınmak için sıkı tedbirler almalıdırlar.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

VATANDAŞ DÜŞÜK  MODELLİ ARAÇ ALIYOR
VATANDAŞ DÜŞÜK MODELLİ ARAÇ ALIYOR
Son aylarda yaşanan kur artışlarının ekonomik dalgalanmalara neden olmasından dolayı vatandaşlar sıfır kilometre araç almak yerine düşük modelli araçlara göz dikti.
ODUNPAZARI  AŞURE DAĞITTI
ODUNPAZARI AŞURE DAĞITTI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Reşadiye Cami, Çarşı Cami ve Tarihi Bölge’de yer alan Kurşunlu Külliyesi önünde Cuma Namazı Çıkışı’nda aşure dağıttı.
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Beylikovalılar Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer hükümetin önceki gün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı eleştirerek, “Krizin yükünü yoksulun sırtına yüklediler. Bu programda daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, daha fazla zam var” dedi.
KAÇAK SİGARA  OPERASYONU
KAÇAK SİGARA OPERASYONU
Eskişehir'de pilos ekipleri tarafından bir iş yerine düzenlenen operasyonda 233 paket kaçak sigara ve 1 adet kuru sıkı tabanca ele geçirdi.
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Başarı Eğitim Vakfı, geleceğin girişimcilerini yetiştirmek için protokol imzaladı.
DOĞANÇAYIR YOLU  ASFALTLANDI
DOĞANÇAYIR YOLU ASFALTLANDI
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler sorumluluklarında bulunan mahalle yollarında asfalt kaplama çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
Tepebaşı Belediyesi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla alzheimer hastaları için eğlence programı düzenlendi.
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Başkan Büyükerşen'e yerel seçimler konusunda iddia edildiği gibi bir rapor hazırlatmadığını söyledi.
 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.