TARİHLE İÇ İÇE EĞİTİM

07 Haziran 2017 10:43
TARİHLE İÇ İÇE EĞİTİM

Eskişehir Emine Cahide Karaali Ortaokulu'nda hayata geçirilen proje ile öğrenciler tarihle iç içe öğrenim görüyor.

TÜBİTAK 4006 projesi kapsamında hazırlanan sınıf ile öğrenciler tarih derslerini daha iyi kavrıyor. "Tarih Evi" ismi verilen sınıfta, tarihi yollar görsel olarak öğrencilere gösteriliyor. Sınıfın duvarlarında Osmanlı dönemini daha iyi aktarabilmek adına çeşitli görseller de bulunuyor. Görseller öğrencilere derslerde büyük katkı sağlarken, Emine Cahide Karaali Ortaokulu Müdürü Volkan Altın, Türkçe ve İngilizce derslerinin de görsellerle işlenmesi için çalışmaların devam ettiğini anlattı."Türkiye’de uygulanan başka bir örneği yok"

Eskişehir tarihinden başlayarak müfredattaki tüm konuları öğrencilere görsel olarak aktarma çabasında olduklarını anlatan Emine Cahide Karaali Ortaokulu Müdürü Volkan Altın, görselliğin öğrencilere kattığı artılardan söz etti. Türkiye'de projenin henüz bir örneğinin bulunmadığını kaydeden Altın, "TÜBİTAK 4006 projesi içerisinde yer alan Tarih Evi projemiz, tarih öğretimiyle ilgili bir proje olarak başlamıştır. Burada tarihi öğretmek yerine tarihi anlatmak, yani öğretmekteki kaygıyı gidermek ve çocukların anlaması için uygun ortamı hazırlamak. Aslında dört duvarın arasında bir eğitim olmasından biraz sıkıntılıyız. Okulların daha eğlenceli daha zevkli öğrenmeyi tetikleyen yerler olmasını istiyoruz. Bu amaçla ilk önce yaşadığımız şehri anlatan görsellerle duvarlarımızı farkı hale getirdik. Bunun tarih öğretiminde farklı bir ekol olduğunu düşünüyorum. Tarih Evi projesinin Türkiye’de uygulanan başka bir örneği yok. Bu uygulama tamamlanmış bir proje değil, burada bütün tarihin anlatımında yeni bir düşünce ortaya çıkarmak istiyoruz. Önce yaşadığımız şehri, ardından ülkemizi daha sonra da dünyayı anlatmak istiyoruz" dedi."Çocuklardaki bilgiler daha kalıcı hale geldi"
Projenin sadece tarih dersleri ile sınırlandırılmadığını belirten Volkan Altın, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Sadece tarihle sınırlandırılmış bir proje değil bu, şu an İngilizce, Türkçe ve diğer dersliklerimizde de bu tarz çalışmalarımız devam ediyor.Burada olduğu gibi diğer dersliklerde, İngilizce dersinden de yine duvarlarımız görsel resimlerle diğer araç gereçlerle zengin hele getirilmiş durumda. Peki bunun faydası ne oldu? Mesela okulumuzun TEOG’daki başarısı arttı. Çocuklardaki bilgiler daha kalıcı hale geldi. Tarih sıkıcı bir ders iken aslından tarih yaşanılan, anlatılan bir ders haline geldi. Bu projenin başarıya ulaşmasında emeği geçen bütün öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aslında proje sadece benimle başlamadı onların desteği ve emeğiyle bu hale geldi."

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
Eskişehir'de yanarak feci şekilde can veren şahsın olayının arkasında cinayet çıktı.
MHP'DE DEVİR-TESLİM
MHP'DE DEVİR-TESLİM
Milliyetçi Haraket Partisi (MHP) Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Rıza Kahveci, görevini İlçe Başkanı Sekreteri Mustafa Komar ’a teslim etti. 
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
Eskişehir’de jandarma ekipleri tarafından bir barakaya düzenlenen baskında çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirilirken, olayla ilgili yakalanan şüpheli çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi. 
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.