TARİHLE İÇ İÇE EĞİTİM

07 Haziran 2017 10:43
TARİHLE İÇ İÇE EĞİTİM

Eskişehir Emine Cahide Karaali Ortaokulu'nda hayata geçirilen proje ile öğrenciler tarihle iç içe öğrenim görüyor.

TÜBİTAK 4006 projesi kapsamında hazırlanan sınıf ile öğrenciler tarih derslerini daha iyi kavrıyor. "Tarih Evi" ismi verilen sınıfta, tarihi yollar görsel olarak öğrencilere gösteriliyor. Sınıfın duvarlarında Osmanlı dönemini daha iyi aktarabilmek adına çeşitli görseller de bulunuyor. Görseller öğrencilere derslerde büyük katkı sağlarken, Emine Cahide Karaali Ortaokulu Müdürü Volkan Altın, Türkçe ve İngilizce derslerinin de görsellerle işlenmesi için çalışmaların devam ettiğini anlattı."Türkiye’de uygulanan başka bir örneği yok"

Eskişehir tarihinden başlayarak müfredattaki tüm konuları öğrencilere görsel olarak aktarma çabasında olduklarını anlatan Emine Cahide Karaali Ortaokulu Müdürü Volkan Altın, görselliğin öğrencilere kattığı artılardan söz etti. Türkiye'de projenin henüz bir örneğinin bulunmadığını kaydeden Altın, "TÜBİTAK 4006 projesi içerisinde yer alan Tarih Evi projemiz, tarih öğretimiyle ilgili bir proje olarak başlamıştır. Burada tarihi öğretmek yerine tarihi anlatmak, yani öğretmekteki kaygıyı gidermek ve çocukların anlaması için uygun ortamı hazırlamak. Aslında dört duvarın arasında bir eğitim olmasından biraz sıkıntılıyız. Okulların daha eğlenceli daha zevkli öğrenmeyi tetikleyen yerler olmasını istiyoruz. Bu amaçla ilk önce yaşadığımız şehri anlatan görsellerle duvarlarımızı farkı hale getirdik. Bunun tarih öğretiminde farklı bir ekol olduğunu düşünüyorum. Tarih Evi projesinin Türkiye’de uygulanan başka bir örneği yok. Bu uygulama tamamlanmış bir proje değil, burada bütün tarihin anlatımında yeni bir düşünce ortaya çıkarmak istiyoruz. Önce yaşadığımız şehri, ardından ülkemizi daha sonra da dünyayı anlatmak istiyoruz" dedi."Çocuklardaki bilgiler daha kalıcı hale geldi"
Projenin sadece tarih dersleri ile sınırlandırılmadığını belirten Volkan Altın, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Sadece tarihle sınırlandırılmış bir proje değil bu, şu an İngilizce, Türkçe ve diğer dersliklerimizde de bu tarz çalışmalarımız devam ediyor.Burada olduğu gibi diğer dersliklerde, İngilizce dersinden de yine duvarlarımız görsel resimlerle diğer araç gereçlerle zengin hele getirilmiş durumda. Peki bunun faydası ne oldu? Mesela okulumuzun TEOG’daki başarısı arttı. Çocuklardaki bilgiler daha kalıcı hale geldi. Tarih sıkıcı bir ders iken aslından tarih yaşanılan, anlatılan bir ders haline geldi. Bu projenin başarıya ulaşmasında emeği geçen bütün öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aslında proje sadece benimle başlamadı onların desteği ve emeğiyle bu hale geldi."

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
Eskişehir'de çevre yolunda ters yönde süratli bir şekilde ilerleyen sürücü, hem kendisini hem de diğer sürücüleri ölümle burun buruna getirdi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.