TARİHİ ESER OPERASYONU

06 Aralık 2019 14:40
TARİHİ ESER  OPERASYONU

Eskişehir'de, bahçesinde kaçak kazı yaptığı tespit edilen 72 yaşındaki şahsın evinde, Bizans-Roma dönemine ait sikkeler bulundu. İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince takibi yapılan şüpheli gözaltına alınırken, evde bulunan sikke ve dedektörlere el konuldu.

Alınan bilgilere göre; olay Eskişehir'in Mahmudiye ilçesi Balçıkhisar Mahallesinde yaşandı. 4 Aralık Çarşamba günü saat 16.30 sıralarında, jandarma ekiplerinin Balçıkhisar Mahallesinde yapılan istihbari çalışma neticesinde İ.P (72) isimli şahsın evinin bahçesinde kaçak kazı yaptığı belirlendi. Jandarma ekiplerince, şüphelinin elinde tarihi eser bulundurduğu ve bu tarihi eserleri piyasaya sürmeye çalıştığı bilgisinin alınması üzerine konu ile ilgili yapılan araştırma sonucu İ.P. isimli şahsın ev ve eklentilerinde yapılan arama yapıldı. Ekipler, gerçekleştirdikleri aramalarda; şüphelinin evinde 2 adet Bizans Roma dönemine ait bronz sikke ve 2 adet define arama dedektörü ele geçirildi.

Öte yandan olayla ilgili 72 yaşındaki şüpheli İ.P. gözaltına alınırken, jandarma ekipleri ele geçirilen sikke ve dedektörlere el koydu.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eses

08 Aralık 2019 09:19
Kendi mülkü olması toprağın altındaki kültür hazinesinin de ona ait olduğunu göstermez. Kendi arazisi de olsa bir kişinin tarihi eser bulduğunda bunu devlete haber vermesi ve teslim etmesi gerekir. Tarihi eseri bulan kişinin teslim etmesi karşılığında bulunan eserin değerinin belli bir oranında devlet tarafından ödeme yapıldığını da belirtmek isterim. Yani kısacası böyle bir durumda üçkağıtçılarla pazarlık yapılacağına devlete girmek her zaman daha hayırlıdır.

Ss

07 Aralık 2019 08:40
Kendi mulku neden alip goturduler

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama