TARAFTARDAN ÇIKANLAR ŞOK ETTİ

06 Haziran 2017 10:01
TARAFTARDAN ÇIKANLAR ŞOK ETTİ

Eskişehir ve Göztepe taraftarlarından çıkan yanıcı ve yakıcı maddeler pes dedirtti .

Antalya Emniyeti  taraftar üzerinde yakalanan ve stadyuma girmesi yasak olan maddeleri sergiledi. Taraftarlar üzerinden çıkan meşale, torpil, çeşitli boylarda tahta ve demir sopalar, sis bombası, mini havai fişek, pil, bıçaklar, sprey boya deodorant kutuları yaklaşık 10 metre uzunluğundaki masada gazetecilere gösterildi. Bazı meşalelerin kutular içinde olduğu görülürken, taraftarların sopaların saplarına ise elleri acımasın diye bant sardıkları gözlendi. 530 meşale, 22 torpil, 2 sis bombası, 56 adet ezici nitelikte ahşap ve plastik sopa, 5 adet kesici alet ele geçirildi. Yüzlerce meşale ve torpil sergilemenin ardından imha edildi.


66 noktada üç aşamalı arama sistemi
Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, 66 noktada alınan 3 arama noktalı önlemlere rağmen stadyum içine yanıcı ve patlayıcı madde sokulmasına aracı olan kişi yada kişilere idari ve adli soruşturma açıldığını kaydetti.


“Soruşturma başlatıldı”
Sergilenen malzemelerin otobüsten ve bir çoğunun taraftarların üzerinden çıktığını dile getiren Uzunkaya, “Bu malzemelerin aranması maç öncesi 3 aşamalı yapılmasına rağmen, stat içinde en az bu kadar belki daha fazla yanıcı patlayıcı madde bir şekilde sokuldu. Bu maddeler maç esnasında şehir plakaları, devre arası, gollere endeksli olarak atıldı ve maçın durmasına ve çeşitli olumsuzluklara neden oldu. Bunların güvenlik kontrol anlamında bunca ince aramalara rağmen bir şekilde stada sokulduğu taraftarla buluşturulduğu anlaşılıyor. Net olarak ortada, bu malzemeler seyircilerden alındı. Bir başka tabloda 80 milyon gördü, benzeri materyal tribünlerde de kullanıldı. 66 noktada taraftarları iç çamaşırına kadar yapılan aramaya rağmen bu malzemeler nasıl içeriye girdi. Bugün bir soruşturma başlattık. Hem mülkiye müfettişi istemek suretiyle, varsa emniyet zaafını tespit etmek, stat çalışanları ve özel güvenlik görevlileriyle ilgili iltimasa varsa sorumlular hakkında hem adli he idari işlem yapmak için soruşturma başlatıldı” diye konuştu.

"3 kişi hafif yaralandı"
Uzunkaya, maçtan saatler öncesinde stadyumun dedektör köpek ve güvenlik kameraları eşliğinde geniş şekilde arandığını aktararak, “Buna rağmen bu olumsuzlukların olması emniyet teşkilatı olarak, spor camiasında da görüldüğü gibi bizleri de üzdü. Kimseye müsama göstermeden gereğini yapacağız. Emniyet kamera kayıtları ve diğer kayıtlar üzerinden işlemler yürütülecek. 30 bin seyircinin ne geliş nede gidişleri esnasında başka bir olumsuzluk olmadı. Bir polis ve iki vatandaşımız atılan meşalelerden hafif şekilde yaralandı. Statta da birkaç koltuk ve yedek kulübesinin çökmesi dışında önemli bir zayiat yok” dedi.

Savcılık açıklaması
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığından yapıla açıklamada ise yanıcı ve yakıcı madde taşıyan iki taraftar, yasak alanlara girme suçundan 5 şüpheli, spor alanı dışında yaralama suçundan 1 şüpheliye spor müsabakalarını seyirden yasaklama tedbirinin kararının uygulandığı bildirildi.

Savcılık ayrıca, müsabaka ile ilgili alınan güvenlik tedbirlerine aykırı hareket eden, görevini gere gibi yerine getirmekte ihmal gösteren, kamu görevlileri hakkında da adli soruşturma başlatıldığı, bu kapsamda diğer şüphelilerin tespiti amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nden kamera kayıtları ve ile bilgi ve belge istenildiği duyuruldu.

Yorumlar (6) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

yurt kaya

06 Haziran 2017 12:13
bu maddeler kimin üzerinde yakalandıysa o kişilere cezası verilsin ve şahısların isimleri acıklansın ömür boyu spor müsabakalarından men edilsin

vatansever

06 Haziran 2017 10:52
Yasaklayın bu maddelerin ithalatını, satışını, üretimini. Bitsin bu iş

ibrahimeydir

06 Haziran 2017 12:17
antalyalı emniyet görevli kim varsa bunlar içeriye nasıl alındı önce bunlar sorgulanmalı

veli

06 Haziran 2017 16:17
rezillikten başka bir şey değil

Bjk

06 Haziran 2017 13:50
Maç günleri satisi yasaklansin

esesli

07 Haziran 2017 09:25
böyle taraftarlık olmaz. bizde eses taraftarıyız. bunları görünce utanç duyuyorum bu büyük (!) taraftardan. bu camiaya layık değilsiniz. kendinizi esesli sanıyorsunuz ama yarardan çok zararınız var bu klübe
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefon ile aranarak kendisini polis olarak tanıtan şahısların isteği sonucu bankadan kredi çekip şüphelilere havale yapmak isteyen yaşlı adam, polis ekiplerinin aldığı önlem sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtuldu.
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı coşkuyla kutlandı.
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
Selami Vardar Bulvarı’nın bir bölümü tramvay hattı uzatma çalışmaları nedeniyle geçici süreyle araç trafiğine kapatılacak.
BU KADARINA PES!
BU KADARINA PES!
 Eskişehir’de Hz. Ali'nin torunu olduğunu söyleyerek koyun çaldığı iddia edilen şahsın yargılandığı dava başlandı. 
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Eskişehir'deki üreticilere lavanta fidesi dağıtıldı.
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Eskişehir'de katıldığı toplantıda, sanayicilere seslenerek, "Bütün firmalarımızı, mümkün olduğu kadar havacılıktaki tam bağımsızlığı sağlamak için kalkınma seferberliğine davet ediyoruz" dedi.
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
Türkiye genelinde artan salça fiyatlarına karşı duran Sarıcakaya ilçesindeki kadınlar, kendi ürünlerini eski fiyattan satmaya devam ediyor.
İMAR BARIŞI ANLATILDI
İMAR BARIŞI ANLATILDI
Günyüzü ilçesinde İmar Barışı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Şube Müdürü Murat Kayalı ve Mimar İpek Gülsoy vatandaşların sorularını yanıtladı.
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Şafak Ertan Çomaklı’yı ziyaret etti.