TABİP ODASI'NDAN CORONA AÇIKLAMASI

27 Şubat 2020 16:20
TABİP ODASI'NDAN CORONA AÇIKLAMASI

Eskişehir- Bilecik Tabip Odası tarafından, tüm dünyada hızla yayılan Corona Virüsü ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Akif Aladağ, SES Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak ve Prof. Dr. Gaye Usluer'in katıldığı toplantıda Usluer, " Her yüksek ateşin sebebi Corona değildir. Bu nedenle halkın panikle hastaneye başvurmamasını istiyoruz. Corona şüphelisi ile teması sonra belirtiler çıkarsa o zaman hastaneye gidilsin." dedi.

2-14 gün kuluçka

Prof. Dr. Gaye Usluer, salgının şuan Türkiye'de görülmediğini ama ilerleyen dönemlerde görülmeyeceği anlamına gelmediğini söyledi. Gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Usluer; "Hastalık damlacık yoluyla bulaşıyor. 1 metrelik kritik mesafe var, bu mesafeden fazla bir uzaklıkta bulunmanız enfeksiyonun bulaşma riskini düşürüyor. Kuluçka süresi 2-14 gün arasında olan bu virüsün belirtileri ateş, kuru öksürük, göğüs ve kas ağrısı olarak görülüyor." dedi.

Sakin olmalıyız

"Amaç korku ya da panik yaratmak değil, sakin olmalıyız." diyen Prof. Dr. Usluer, Corona virüsüne yakalananların ölüm oranının yüzde 2 olduğunu dile getirdi. Covid-19 virüsünden ölenlerin yaş ortalamasının 56 olduğunu sözlerine ekleyen Usluer, bebeklerdeki ölüm oranının da binde 14 olduğunu söyledi. Usluer, yüksek tansiyon, akciğer hastalıkları, bağışıklık sistemini baskılayan tedaviler görenlerin öncelikli risk grubunda olduklarını belirtti.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Mete

27 Şubat 2020 18:39
Sayın hocam Gaye hanım bunu her mecrada konuşun açıklayın. Yetkililer açıklıyor ama Yalan asılsız haberlere itibar eden bir sürü insan var. Ve maksatlı kasıtlı bu haberler yapılıyor. Ve ülkemizde de bu hastalık görülse diye bekleyen kişiler var! Kargaşa çıksın da millet tedirgin olsun toplumda korku yaşansın diye çalışanlar var. Hangi ülke de bu kadar konuşuluyor acaba bu koronavirüs? Bizde herkes uzman herkes bilirkişi herkes doktor gibi, tıpkı her konuda olduğu gibi bu tarz sohbetler yapılıyor! Normal gripten her sene 250-500bin kişi ölüyor. Uyanık olalım toplum olarak, sürekli kargaşa çıkarmak için çalışanlar var...

goll

29 Şubat 2020 09:54
şehir hastaneleri için söyledikleriniz hala geçerlimi hiç yapılmasa daha mı iyi idi oda olarak eski vekil olarak goll yemeye doymadınızmı

metin öztürk

28 Şubat 2020 07:58
gözünüzü seveyim bir güven verin o masanın karşısına geciyorsanız yada fotograf vermeyin. bi tras olun bi kravat takın yahu. siz mi doktorları temsil ediyorsunuz.

depolama

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma