SUUDİ ARABİSTAN KAYNIYOR

05 Kasım 2017 10:05
SUUDİ ARABİSTAN KAYNIYOR

Suudi Prens Alwaleed bin Talal, düzinelerce kıdemli Prens ve Bakanın hedef alındığı büyük bir yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

Suudi Arabistan'da Kral Salman ve veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın iktidarını sağlamlaştırmak amacıyla kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Komisyonunun ilan ettiği bildiriye göre 11 prens ve eski bakanlar tutuklandı. Bir Suudi güvenlik yetkilisi, 11 prens ve 38 eski bakanın, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kararı olarak Riyad'da 5 yıldızlı bir otelde tutulduğunu söyledi.

Ciddi yaptırım kararları

Suudi Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, alınan son tutuklama kararları, "Hukukun üstünlüğünü artırarak, Suudi Arabistan'ın yatırım ortamını korudu." ifadeleri kullanıldı. Ülkede rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için komisyon kurulmasını kararlaştıran Kral Selman bin Abdulaziz'in ciddi yaptırım kararları aldığı kaydedildi. Yemen'den, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a balistik füze saldırısı gerçekleştirilmesinin ardından ülkede hareketli dakikalar yaşanmaya başladı.

Yetkiler olacak

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in kraliyet kararnameleri yayımlayarak kabinede revizyona gittiği kaydedildi. Kraliyet kararnameleriyle Suudi Arabistan'da Kraliyet Muhafızları, Ekonomi ve Planlama bakanları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı değiştirildi. Ayrıca ülkede rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için Yolsuzlukla Mücadele Komisyonunun kurulması kararlaştırılarak ciddi yaptırımların olacağı bildirildi. Komisyonun, kişi, kurum ve kuruluş yetkilileri hakkında gerekli incelemeleri yapma yetkisinin bulunduğu, yapılan araştırmalar neticesinde yolsuzluk yaptığı kesinleşenlerin mal varlıklarını dondurma, haklarında gözaltı kararı verme ve yurtdışı çıkış yasağı koyma yetkilerinin olacağı kaydedildi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İtaafçı

06 Kasım 2017 18:19
Sayın liderimizin kızdığı arap arap diye çağrılan tüylü dostumuza itaf olunur.