'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU

Son Güncelleme : 24 Eylül 2018 13:09
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU

Ülke genelinde 65 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Eskişehir’de de renkli görüntülere sahne oldu. 

Odunpazarı Meydanında bir araya gelen birçok kadın, bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla pedal çevirdi. Bu yıl ülke genelinde 6’ncısı, Eskişehir’de ise 3’üncüsü düzenlenen etkinlikte kadınlar 5 kilometrelik turu Hatboyu Yürüyüş Yolu’nda tamamladı. 
Tur öncesinde etkinlik hakkında konuşma yapan tur düzenleyicilerinden Öznur Albus, “Süslü kadınlar bisiklet turu otomobilsiz kentler gününe dikkat etmek, trafikte kadınların istedikleri şekilde bisiklet kullanabileceklerine dikkat çekmek, şehirlerin buna göre düzenlenmesi gerektiğine dair bir şeyleri ifade etmek adına yapılan bir şey. Ayrıca süslü kadınlar bisiklet turu sayesinde kız çocukları okutulmakta, bu da önemli noktalardan birisi. İlgi de görüldüğü üzere beklediğimizden daha çok görünüyor. Bu bizi çok mutlu ediyor inşallah çok güzel bir sürüş gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. 


Üç senedir Eskişehir’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun içerisinde olduğunu belirten tur düzenleyicisi Rana Öğretir de etkinliğin her sene geliştiğini vurguladı. Öğretir, “İlk sene başladığımızda çok kısa bir tur olmuştu. Geçen sene biraz daha rotayı uzatmıştık ama bitiş noktamızda bazı aksaklıklarla karşılaşmıştık. Bu sene çok daha gelişti. Katılım çok daha fazla herkes daha fazla heyecanlanmaya başladı. Bu inanılmaz, zaten böyle bir şeyin içinde olmak inanılmaz gurur verici. Çok güzel bir şeye dikkat çekiyoruz. Bisiklet bir ulaşım aracıdır, sağlıklıdır. Hem kişi sağlığı için hem toplum sağlığı için. Ancak şehirlerde bisiklet yollarına ihtiyacımız var. Böyle gülümseyen bir etkinlikle sesimizi duyurmak istiyoruz sadece. Herhangi bir kurum ya da herhangi bir dernekle bağlantısı yok. Bu sene 65 ilde düzenleniyor bu tur. 65 tane gönüllü kadın düzenliyor bu turu, hiçbir yere bağlı olmadan. Burada sadece kadın kimliğimizle birey olarak buradayız ve kendimiz için buradayız. Organizasyon 6 sene önce İzmir’de bir grup kadının muhabbeti halindeyken şekillenen bir etkinlik. Ciddiyetle düşünülmüş bir etkinlik değil. 6 sene önce Facebook’ta bir etkinlik açıyorlar ve bakıyorlar ki 200 kişi olmuş, sonrasında şehirlere yayılmaya başlamış. Bu sene Avrupa’da 3 ülkede artı KKTC ve Azerbaycan’da eş zamanlı yapılıyor. Avrupa Birliğinin desteğini de alıyoruz. Organizasyon tamamen sosyal ortamlar üzerinden, Facebook ve Instagram üzerinden ilerliyor” dedi. 


Etkinlikte pedal çevirenlerden Bedriye Eren ise, “Bisiklete binmeyi çocukluğumdan beri çok seviyorum. Bu tür etkinliklere çok katılıyorum. 3 yıldır da Eskişehir’de oluyor Süslü Kadınlar Bisiklet Turu. Ben çok mutlu oluyorum. Kadınlara bisiklete teşviki, bilhassa çalışan kadınların işlerine gidebileceklerini, yapabileceklerini göstermek için düzenlenmiş oluyor bu bisiklet turu. Çok memnunum yıllardır bisiklete binerim, böyle şeyler pek olmuyordu 2-3 senedir çok güzel oluyor” diyerek heyecanını dile getirdi. Kadınların yanı sıra erkekler ve çocuklarında yer aldığı etkinlik Hatboyu Yürüyüş Yolu’nda gerçekleşen mini konserle son buldu. 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, sahte enflasyon rakamlarına karşı gerçek enflasyonu göstermek istediğini belirterek alışverişe çıktı. Alışverişi 102 lira tutan Akyazı “Aldığım ürünler 2 kişiye 2 gün zor yeter” dedi.
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, öncelikli amaçlarının Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak olduğunu belirtti.
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, okullar başta olmak üzere resmi ve özel kuruluşlardaki yangın eğitimlerine devam ediyor.
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde Odunpazarı'ndab bir kişiye ikramiye çıktı. Şahıs 85 bin 659 lira 25'er kuruş ikramiyenin sahibi oldu.
DAYANIŞMA VURGUSU
DAYANIŞMA VURGUSU
Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, enflasyonla mücadelede de oda ve borsaların dayanışma içinde hareket edeceğinin altını çizdi.
HALK MARKET 3 YAŞINDA
HALK MARKET 3 YAŞINDA
Odunpazarı Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara erzak kolisi göndermek yerine, ihtiyaç duydukları ürünleri kendilerinin seçmesini sağladığı sosyal yardım modeli olan Halk Market, 3 yılı geride bıraktı.
GASP ZANLISI YAKALANDI
GASP ZANLISI YAKALANDI
Eskişehir'de silahlı gasp ve hırsızlık suçundan aranan şüpheli, tren garında uygulama yapan polis ekipleri tarafından yakalandı.
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
Tekirdağ’dan Eskişehir’i gezmek için gelen Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri ve CHP Kadın Kolları üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
 Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, esnaf, firma ve her türlü işletmeyi, sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi, stokçuluk yapılmaması, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması hususlarına riayet edilmesi konusunda uyardı.